Mercedes Lewis Hamilton Sergio Perez Charles Leclerc Ferrari Aston Martin Fernando Alonso Red Bull Racing Max Verstappen VN Savdske Arabije Formula 1

Sobota, 18. 3. 2023, 19.05

VN Savdske Arabije, zadnji trening

Verstappen po okvari šele v osmi vrsti, za Leclerca po kazni šesta

VN Savdske Arabije Max Verstappen Red Bull | Max Verstappen je zaradi poškodbe na pogonski polgredi kvalifikacije končal na 15. mestu. | Foto Guliver Image

Max Verstappen je zaradi poškodbe na pogonski polgredi kvalifikacije končal na 15. mestu.

Sergio Perez (Red Bull) si je pridirkal prvo štartno mesto za VN Savdske Arabije, potem ko je Max Verstappen (Red Bull) z okvaro dirkalnika končal že v drugem delu kvalifikacij in bo štartal s 15. mesta. Drugi čas kvalifikacij je dosegel Charles Leclerc (Ferrari), a bo zaradi kazni 10 štartnih mest drugo dirko prvenstva formule 1 začel z 12. mesta. Štart dirke v nedeljo ob 18. uri.

VN Savdske Arabije Max Verstappen Red Bull
Sportal Verstappna ne ustavi niti bolezen, Hamilton ostal brez boljše polovice

Sergio Perez | Foto: Reuters Sergio Perez Foto: Reuters Tako kot lani si je prvo štartno mesto v Džedi pridirkal Sergio Perez (Red Bull), njegov drugi najboljši štartni položaj v formuli 1. Edini, ki se mu je kolikor toliko približal, je bil Charles Leclerc (Ferrari). A Monačana čaka 10 štartnih mest kazni, saj so mu v motor namestili že tretjo elektronsko kontrolno enoto (ECU). Tako bo ob Perezu v prvi štartni vrsti tretji iz Bahrajna Fernando Alonso (Aston Martin), ki je zaostal skoraj pol sekunde. Boljši od Mercedesove dvojice je bil George Russell na četrtem mestu, saj je Lewis Hamilton odpeljal šele osmi čas kvalifikacij. V deseterici sta končala oba voznika ekipe Alpine, Esteban Ocon je na sedmem mestu zaostal samo osem desetink.

Čeprav pred njim ne bo Verstappna, samo Perez, pa Alonso dvomi, da lahko zmaga. "Ne vem, če je premagljiv. Mislim, da še nismo tam. Kar zadeva hitrost, je Red Bull v svoji ligi. Bolj se moramo osredotočiti na ekipe za nami. Ferrari je močan, Mercedes je močan, tudi Alpine je tu hiter."

Zmagovalec uvodne dirke v Bahrajnu Max Verstappen (Red Bull) je bil favorit številka 1, a je sredi drugega dela kvalifikacij začel voziti zelo počasi: "Imam težavo ... motor, težava z motorjem," je sporočil na komandno mesto svoje ekipe. Dirkalnik je pripeljal v bokse, a okvara pogonske polgredi in ne motorja, kot so potrdili pozneje, je bila tako resna, da kvalifikacij ni mogel nadaljevati. Ostal je na 15. mestu, kar pomeni osmo štartno mesto.

Red Bulla sta bila sicer najhitrejša v prvem delu kvalifikacij, Verstappen s časom 1:28,761 skoraj pol sekunde pred Perezom in obema dirkačema Aston Martina. Izpadli so dirkači Alpha Taurija, Williamsa in Lando Norris (McLaren). Ta je zadel v steno z levo prednjo gumo in polomil vzmetenje. McLaren je za razliko od Bahrajna tokrat le nekoliko hitrejši, saj se je Oscar Piastri prebil v prvo deseterico. Drugi del kvalifikacij je bil zadnji za četverico iz Alfe Romeo in Haasa in za že omenjenega Verstappna.

* Štartal bo 10 mest nižje.

Charles Leclerc | Foto: Reuters Charles Leclerc Foto: Reuters Verstappen se je na treningih zdel zastrašujoče hiter. Dobil je vse tri, zadnjega v soboto opoldne šest desetink pred drugim Perezom in skoraj celo sekundo pred Alonsom. So bili pa nato preostali vozniki toliko bolj izenačeni. Med Alonsom in 15. Alexom Albonom (Williams) je bilo le pol sekunde razmika. Ferrari, za katerega so govorili, da bo v Džedi najbolj konkurenčen Red Bullu, je z obema dirkačema zaostajal debelo sekundo.