Tujina

Džinping: Tajvan je prva rdeča črta, ki jo ZDA ne smejo prestopiti

Denpasar, 14. 11. 2022 16.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Voditelja dveh najmočnejših gospodarstev na svetu, ameriški predsednik Joe Biden in kitajski voditelj Ši Džinping, sta se končno sestala na vrhu G20 na indonezijskem otoku Bali. Sestanek je ključnega pomena v luči napetosti, s katerimi se svet sooča dandanes. Od ruske invazije, Tajvana in podnebnih sprememb do človekovih pravic in geopolitične situacije. Tem, ki bi potrebovale obravnavo, jima ni primanjkovalo.

Gre za težko pričakovan sestanek v luči vzhajajočih napetosti glede statusa Tajvana, zahteve Kitajske po otokih v Južnokitajskem morju, ravnanja Pekinga z Ujuguri v vzhodni regiji Šinjiang in tudi zaradi vse večjih tesnih vezi Pekinga in Moskve. Kitajska je obenem zaskrbljena, da ZDA želijo preprečiti njen vzpon kot svetovna sila.

To je njuno prvo srečanje, odkar se je Joe Biden preselil v Belo hišo. Pred njegovim predsednikovanjem sta se srečala večkrat, tudi v času, ko je bil Biden podpredsednik. Oba voditelja sta na pogovore spremljali manjši delegaciji, srečanje pa naj bi trajalo kar tri ure in pol. Po koncu je Bela Hiša sporočila, da sta voditelja odkrito govorila o vrsti občutljivih vprašanj, vključno z Ukrajino, Severno Korejo, Tajvanom, Hongkongom, Tibetom in tudi človekovimi pravicami. 

Pred srečanjem je Biden dejal, da verjame, da ni potrebe po novi hladni vojni z naraščajočo azijsko silo. Dejal je tudi, da kljub nedavnemu rožljanju z orožjem s strani Kitajske ne verjame, da "obstaja kakršen koli neposredni poskus s strani Kitajske, da napade Tajvan." Je pa poudaril, da nasprotuje "prisilnim in vse bolj agresivnim dejanjem Kitajske proti Tajvanu". 

Voditelja sta skupaj obsodila uporabo jedrskega orožja, so sporočili iz Bele hiše in trdili, da se "jedrska vojna nikoli ne bi smela voditi in je ni mogoče nikoli zmagati". 

Ši Džinping je glede na poročanje kitajske vlade o srečanju poudaril, da je "tajvansko vprašanje v samem jedru kitajskih temeljnih interesov, temelj politične podlage kitajsko-ameriških odnosov in prva rdeča črta, ki jo ZDA ne smejo prestopiti".

Biden je sicer zagotovil, da ZDA ohranjajo svojo politiko "ene Kitajske" in da se to ne bo spremenilo, razen če bo Kitajska ali Tajvan enostransko ukrepala. Če bi Peking skušal vojaško spremeniti status Tajvana, bodo ZDA ostale zavezane krepitvi obrambe otoka. 

Bela Hiša je dodala, da sta se Biden in Ši zavezala, da bosta sodelovala pri obvladovanju podnebnih sprememb in ohranjanju globalne finančne, zdravstvene in prehranske stabilnosti. Sicer natančno niso navedli, ali to pomeni, da bo Kitajska pristala na ponovne pogovore o podnebnih spremembah, ki jih je Peking prekinil v znak protesta proti obisku predsednice predstavniškega doma Nancy Pelosi v Tajvanu avgusta, sta se pa uspela dogovoriti, da ameriški državni sekretar Antony Blinken odpotuje v Peking in poskuša znova nadaljevati dogovore.

"Kot voditelja naših dveh narodov si po mojem mnenju delimo odgovornost, da pokažemo, da lahko Kitajska in Združene države obvladajo razlike, preprečijo, da bi konkurenca postala konflikt, in najdemo načine za sodelovanje pri nujnih globalnih vprašanjih, ki zahtevajo naše medsebojno sodelovanje," je dejal Biden.

Kljub svojem nagovoru pa je Biden kot predsednik Kitajsko večkrat obtožil kršitev človekovih pravic Ujgurov in drugih etničnih manjšin, zatiranja demokratičnih aktivistov v Hongkongu, prisilnih trgovinskih praks, vojaških provokacij proti samovladnemu Tajvanu in razhajanj glede ruske invazije nad Ukrajino. 

Voditelja sta sicer imela pet telefonskih in video klicev, vendar ta srečanja niso nadomestila za osebna srečanja. Takšno srečanje pa zahteva ogromno priprav, zato ni nič nenavadnega, da so se predstavniki Bele hiše in njihovi kitajski kolegi tedne pogajali o podrobnostih srečanja, ki je potekalo v Šijevem hotelu s prevajalci, ki so obenem zagotavljali tudi simultano tolmačenje prek slušalk. Ob vsakem voditelju je bilo prisotnih še devet pomočnikov. 

Ameriški uradniki so nestrpno spremljali, kako je Ši pristopil k srečanju, potem ko je utrdil svoj položaj nespornega voditelja države, in dejali, da bodo počakali, da ocenijo, ali je zaradi tega bolj ali manj verjetno, da bo iskal področja sodelovanja z ZDA.

Ši Džinping
Ši Džinping FOTO: AP

"Ni se mi zdel bolj konflikten ali bolj spravljiv," je dejal Biden. "Takšen, kot je vedno bil, neposreden."

Oba sta sicer na pogovore prispela z okrepljenim političnim položajem doma. Demokrati so slavili nadzor nad ameriškim senatom, Šiju pa je nacionalni kongres komunistične partije podelil že tretji petletni mandat.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jutri_pa_res
19. 06. 2023 11.24
Biden: Tajvan je rdeča črta, ki je Kitajska ne sme prestopiti...
ćžšq
09. 01. 2023 11.05
Bravo Ši Džinping, nauči sinilnega Bidna kozjih molitvic po Kitajsko...***
borjac
15. 11. 2022 10.30
+1
Dedek Joe Biden je obiskal "vnuka" Ši Džinpinga, pravijo da imajo Kitajci odlične domače čaje proti demenci.
kure bedne
14. 11. 2022 21.46
+4
Gledate film. Kdo še verjame temu bo še dolgo spančkal in verjel vsem prikazanim in napisanim nebulozam. Gumijasti bidon je pa itak vedno mlajšega videza.
Hellsrael
14. 11. 2022 19.51
+1
To o UJGURIH, preberite malo kaj pocno kutajski 🐀
Na pol ovca
14. 11. 2022 20.17
+0
kaj počno daj zaupaj mi? ... Ah da dejansko pojma nimaš sam pojedel si CNN/BBC obrok
slayer2
14. 11. 2022 19.41
+1
A Biden ve kje je?!!!
Sickk 2
14. 11. 2022 21.48
-1
Ve, da ga ni tm kjer je trump in to je izvan bele hise
Na pol ovca
14. 11. 2022 19.41
+0
Kaj Bajdnu dela daljinc in Teleprompter ? Upam da ga niso Rusi shekal
User1538643
14. 11. 2022 19.35
+3
Tajvan je prva črta. Druge ni.
c00kies
14. 11. 2022 18.34
+3
Hud problem bo, če oz. ko Kitajska gospodarsko klecne, ker za seboj avtomatsko potegne še ZDA. Od tod to lezenje v rit, ki ga gledamo. Tisti kitajski nepremičninski balon ugotavljajo analitiki, da je neobvladljiv, kar ni nič dobrega. V luči globalne recesije in vseh napetosti bomo morda celo priča kolapsu velesil in preoblikovanju svetovnega reda. Seveda a zelo široko špekuliram.
Zmaga Ukrajini ...
14. 11. 2022 18.33
+6
Xi Jinping je poudaril, da je "tajvansko vprašanje v samem jedru kitajskih temeljnih interesov, temelj politične podlage kitajsko-ameriških odnosov in prva rdeča črta, ki jo ZDA ne smejo prestopiti". Biden pa je povedal, da če bi Peking skušal vojaško spremeniti status Tajvana, bodo ZDA ostale zavezane krepitvi obrambe otoka. No, pa sta se lepo pogovorila.
obožeobože
14. 11. 2022 18.32
+5
Ši je kot un kitajc iz filma Ful Gas....ne mislim Jackie Cheina!
borjac
14. 11. 2022 17.47
+8
Biden stalno nekaj pravi da Kitajska ne spoštuje človekovih pravic, še posebej Ujgurov, zanimivo ZDA so pa vzor spoštovanja človekovih pravic, beli civilisti streljajo temnopolte po ulicah kot zajce, po izbiri, policija zaduši človeka na tleh čeprav ta prosi za milost in joče da ne more dihati, 20 minut trpljenja žrtve preden umre, policisti pobijejo mladeniče, ki tečejo po ulici, češ mogoče je pa kaj ukradel, policist izprazni saržer v človeka ki je hotel vzeti nekaj iz avta, ...............pa še na tisoče primerov, kaj pa Ameriški Indijanci domorodci, tega problema pa ni več, ker so nad Ameriškimi staroselci Indijanci storili genocid, 30 milijonov so jih pobili, še kar jih je ostalo so jim pokradli otroke in jih v "šolah " RKC preoblikovali v pokorne sužnje, le zakaj nikoli nihče ne omeni teh kršitev človekovih pravic v ZDA ?? in oni bodo poučevali in kritizirali druge.
User2369190
14. 11. 2022 18.15
-1
ni kaj dosti filozofirat. Bistvo je, kaj si predstavljajo kavboji kot človekove pravice. Nekako tako, kot vehabije v SA, kjer je šarija njihov vzor za "človekove pravice" in povsem v skladu z njimi. Samo Teheran poglej.
jutri_pa_res
14. 11. 2022 18.26
+8
Moraš vedeti, s kom ima policija v ZDA opraviti. Leta 2021 le bilo v ZDA med opravljanjem dolžnosti ubitih 73 policistov, pa nobena smrt ni v središču poročanja ameriških in svetovnih medijev. In to je razlog, da ob upiranju postopku, posebej če je sum na strelno orožje, zelo hitro pride do streljanja. Sicer pa imajo s temnopolto populacijo v ZDA podobne stalne težave kot naši s starimi znanci iz okolice NM.
ivan res grozni
14. 11. 2022 18.55
-3
Pogovarjala sta se o državnem nasilju nad prebivalci in ne o polcijskih ekscesih. Indijanci so zgodovina. Tudi Rusi so pokončali vse, ki so se jim upirali.
ivan res grozni
14. 11. 2022 18.56
-2
V ZDA imajo manjšine vse zakonske pravice, na Kitajskem nobenih.
borjac
15. 11. 2022 10.32
+0
ZDA sploh ne priznavajo narodnih manjšin, za njih so vsi migranti.