Košarka

Nova izjemna predstava Dončića dovolj za prekinitev črnega niza Dallasa

Dallas, 08. 03. 2024 05.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Košarkarji ekipe Dallas Mavericks so po slabem obdobju, v katerem so nanizali pet porazov na zadnjih šestih tekmah, vendarle prišli do prepotrebne zmage v boju za čim boljši izhodiščni položaj pred izločilnim delom v ligi NBA. Mavsi so bili v domačem American Airlines Centru boljši od zasedbe Miamija s 114:108, pri čemer je levji delež vnovič prispeval slovenski superzvezdnik Luka Dončić, ki je dosegel peti zaporedni trojni dvojček z vsaj 30 doseženimi točkami in se tako izenačil z Russellom Westbrookom iz sezone 2016/17. Luka je tokrat dosegel 35 točk ter ob tem dodal še 11 skokov in 11 podaj.

Varovanci trenerja Jasona Kidda se tudi tokrat niso izneverili negativni tradiciji z zadnjih nekaj tekem, ko so znova zelo slabo vstopili v tekmo. Gosti s Floride so odlično krenili v dvoboj in si že v uvodnih minutah priigrali visoko prednost 15 točk (14:29).

V tem delu igre sta pri Miamiju navduševala predvsem ostrostrelec Duncan Robinson in novinec iz Charlotta Terry Rozier, ki sta bila nerešljivi uganki za obrambo Dallasa, pri katerem je vnovič blestel Luka Dončić. Čeprav je slovenski reprezentančni kapetan v prvem polčasu dosegel za njegove standarde skromnih 12 točk, je z dobrimi potezami v obliki uporabnih podaj in obrambnih skokov pomagal soigralcem, da se razigrajo. V prvi vrsti Kyrie Irving, ki je do zadnjega zvoka sirene zbral 23 točk, štiri skoke in štiri podaje.

Dallas je uvodno četrtino izgubil za osem točk (28:36) in v drugo vstopil precej bolj agresivno v obrambi. Ta del igre je bil Dallasova rakova rana v zadnjem obdobju, v napadu pa se je dvojcu Dončić - Irving priključil še Dante Exum, ki je bil dalj časa odsoten zaradi poškodbe. Prav avstralski reprezentant je v igro Mavsov vnesel prepotrebno svežino in ko se je s svojim deležem tako v napadu kot v obrambi priključil še obetavni center Dereck Lively, je podoba Dallasa končno začela spominjati na tisto uspešno pred tekmo vseh zvezd, ko je teksaška franšiza nanizala sedem zaporednih zmag.

Polčas je kljub boljši igri domačih dobil Miami z 58:54. Ob bučni podpori s tribun American Airlines Centra je Dallas še dodatno dvignil raven agresivnosti v obrambi in povsem prevladoval v tretjem delu dvoboja. Dončić je bil neustavljiv, Irving je nadaljeval tam, kjer je končal uvodnih 24 minut tekme, svoje pa so dodali še Daniel Gafford, P.J. Washington in Tim Hardaway Jr., ki je bil v zadnjem obdobju v veliki strelski krizi. Mavsi so dobro zaprli pot do svojega obroča, kar je prisililo Jimmyja Butlerja in druščino, da se odločajo za izsiljene mete z razdalje.

Domače moštvo je dobilo tretjo četrtino s 37:25 in v zadnjih 12 minut tekme vstopilo s prednostjo osmih točk (91:83). Odločilno vlogo je tokrat odigral omenjeni Exum, ki je sedem od svojih skupno 13 točk dosegel v zadnjih treh minutah dvoboja. Med drugim tudi zelo pomembno trojko, ki je dokončno prevesila tehtnico na stran Dallasa.

Po treh zaporednih porazih oziroma petih na zadnjih šestih tekmah je Dallas  tako prišel do zelo pomembne zmage v boju za končnico. Pri gostih sta poleg omenjenih Rozierja in Robinsona vsak po 14 točk dosegla še Bam Adebayo in Butler.