Dr. Lucija Mulej: Kako to, da se danes že skoraj vsakdo ukvarja z zdravljenjem?

4. 10. 2021
Deli
Dr. Lucija Mulej: Kako to, da se danes že skoraj vsakdo ukvarja z zdravljenjem? (foto: profimedia)
profimedia

Drži, večkrat me kdo pokliče, povpraša in pričakuje moj odziv ogorčenja ali sodbe. “Kako je lahko ta oseba zdravilec, ko pa je pil toliko let; kako je lahko ona terapevtka, pa je kradla v trgovini; kako je lahko ta in ta učitelj, pa še osnovne šole ni izdelal”, to so pogosta vprašanja tudi na FB. 

Vse je prehod in vsak ima svojo pot, rada rečem. Tudi ogorčenje ali začudenje nad človeško plehkostjo, nevednostjo ali pozabljivostjo je le faza odziva v niansah našega razvoja. A te faze preidemo in zagotovo nas življenje zopet sooči z nami samimi: kako gledamo na ljudi, na svet in na vlogo naše zavesti, ki se razvija ob navedenem in pokaže, kje trenutno smo. V iskanju? Hrepenenju? Tolažbi? Ali v miru, ki oplaja sam po sebi?

A osnovno vprašanje ostaja. Kako to, da se danes že skoraj vsakdo ukvarja z zdravljenjem, če ne s hrano pa z energijo; kako to, da si nekateri že po eni prebrani knjigi upajo voditi delavnice in si pripnejo zasluge za spontana ali naključna ozdravljenja? Seveda tako kot vsepovsod drugod tudi na področju iskanja globljih resnic obstaja konkurenca. Iščejo številni.

Prav vsak, ki nam v življenju prekriža pot, ima za nas sporočilo in nauk, pravijo modri. Vendar pa so poklicani ali izbrani zagotovo lahko le tisti, ki so v življenju sami šli skozi ogenj preizkušenj in težkih očiščevanj. Njihovih sadov bi si želel marsikdo, a njihovi trnovi poti bi se marsikdo odpovedal.

Tudi tisti »učitelj«, ki se še sam opoteka ob lekcijah, ki se jih trudi iskreno predati naprej, ima svojo vlogo. Pa tudi človeška nedobronamernost je lahko za nekoga zdravilna, ker v njem sproža gorečo jezo, ki ga požge in očisti. Navsezadnje se vsi učimo prepoznavati tako tiste, ki imajo resnično duhovno moč, kot prikrite tirane, lažnivce in manipulatorje. Vsak od nas je sam odgovoren za to, komu podeli avtoriteto in moč.

V knjigi Heroji (2015) veliko pišem o »duhovni mafiji«, ki prodaja plehke resnice za velik denar. Denar po sebi ni težava, težava je v ljudeh, ki nekritično pokimajo vsakomur, ki se morda ceni bolje od njih in pozna psihološke vidike manipulacij in prepričevanja, kar je številne »učitelje« naučil ravno mrežni marketing. A kljub vsemu tako veliko število iskalcev in dajalcev ali prodajalcev resnic naznanja nekaj zares lepega: zlata doba ni mit. In prihaja čas, ko se bomo kolektivno učili sposobnosti viveke, torej razločevanja iluzij od mimikrij, resnic od neresnic in čistosti od profanega, ki se prodaja kot sladkor.

Celotno kolumno dr. Lucije Mulej lahko preberete v tiskani reviji Sensa oktober/november 2021; v prodaji od 1. oktobra

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja