Slovenci po treh napornih nizih vendarle ukrotili afriške leve

Slovenska odbojkarska reprezentanca je zmagovito začela z nastopi na domačem svetovnem prvenstvu. V dvorani Stožice je s 3:0 premagala Kamerun.
Fotografija: Dvorana Stožice je pozdravila pomembno zmago slovenskih odbojkarjev. FOTO: Jure Makovec/AFP

Slovensko odbojkarsko reprezentanco drevi ob 20.30 v ljubljanskih Stožicah čaka prvi nastop pred domačim občinstvom na svetovnem prvenstvu. Za uvod se varovanci romunskega stratega Gheorgheja Crețuja merijo z reprezentanco Kameruna. Vloga favorita je izrazito na strani dvakratnih zaporednih evropskih podprvakov, ki so v dvoboj krenili s postavo Tonček Štern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Dejan Vinčić, Tine Urnaut, Klemen Čebulj in Jani Kovačič.

Na začetni udarec Urnauta so Slovenci dosegli svojo točko na prvenstvu, ko je že prvi napad unovčil Čebulj. Kamerunci so takoj pokazali, da niso naiven tekmec in uspeli večkrat povesti celo s tremi točkami naskoka. Domačini so se uvodnega pritiska vsaj deloma uspeli otresti in znižati zaostanek, a so Afričani trmasto ohranjali naskok dveh točk in vodili tudi z 10:7. Uspešen blok Čebulja in silovit začetni udarec Šterna sta poskrbela za prvo večje navdušenje v dvorani, ki je po precej visokem zaostanku nenadoma slavila izenačenje na 12:12 oz. vodstvo s 13:12. Razigranim tekmecem so slovenski odbojkarji uspeli ubežati tudi na dve točki razlike, na tri oz. rekordne štiri pa pri izidih 19:16 in 20:16. To so bile najboljše minute prvega niza v režiji domače izbrane vrste, ki so kamerunsko klop prisilile v drugo minuto odmora. Toda ta je le preložila neizbežno, na začetni udarec Čebulja in kasnejšemu bloku na mreži so si Slovenci priigrali prednost z 1:0 v nizih.

Drugi niz še bolj tesen kot prvi

Aktualni evropski podprvaki so drugi niz odprli v izjemnem slogu in povedli s 4:0. Kljub temu so afriški levi ostajali razmeroma blizu, nato pa spet občutneje zaostali, ko je napad Slovenije s silovitim zabijanjem za vodstvo s 13:9 zaključil Pajenk in prisilil gostujočo klop v novo minuto odmora. A kmalu je moral posredovati tudi Crețu, potem ko so gostje znižali na 15:17 je namreč Romun pred odločilnimi točkami drugega niza vzel svojo prvo minuto odmora. Sledil je slab servis Kameruncev in Slovenija je pri vodstvu z 18:15 spet lažje dihala. Kamerunci so se uspeli približati na 19:20, ko so svoj začetni udarec poslali v mrežo, kar bi kmalu storil tudi Tonček Štern, a je imel nekaj sreče, v nadaljevanju akcije pa je Čebulj blokiral kamerunski napad za morda že odločilno prednost (22:19) ter novo minuto odmora zeleno-rdeče-rumenih, ki so se v Stožicah sicer predstavili v rumeno-zeleni športni opravi.

A tudi to ni bilo dovolj, naskok domačinov je skopnel na vsega točko, tako da je moral Čebulj s silovitim zabijanjem višati prednost na vsaj malce bolj varnih 23:21. Sledila je še dobra obramba in napad prek Tončka Šterna, ki je svoji ekipi priigral prvo zaključno žogo v drugem nizu. prvo so Kamerunci uspeli ubraniti in znižati na 22:24 ter kasneje po dolgi izmenjavi udarcev tudi na 23:24. Minuto odmora je vzel Crețu, Kamerunci pa so priložnost, da bi drugi niz odpeljali v podaljšano igro, zapravili z novim slabim začetnim udarcem.

V tretjem nizu najboljše slovenske minute

V tretji niz je selektor Crețu krenil z Gregorjem Ropretom na mestu podajalca, Kamerun pa s točko za vodstvo z 1:0. Afričani so uspeli z dvojnim blokom povesti tudi s 5:2 in kasneje s 6:3 ter 7:4. Toda po blokavtu udarca Čebulja je ob zvitih začetnih udarcih Jana Kozamernika Slovenija najprej izenačila na 9:9, nato pa prvič v tretjem nizu tudi povedla (10:9). Čeprav je sledil nov preobrat in minimalno vodstvo Kameruncev, so Slovenci uspeli naskok povišati na 15:11, ko je bil za goste najprej prevelik zalogaj silovit servis Tončka Šterna, nato dvojni slovenski blok, potem pa še ena raketa Šterna z začetnim udarcem. Pri izidu 18:13 so gostitelji že precej mirno pluli proti tako pomembni uvodni zmagi, ko je kamerunska klop zahtevala svojo morda zadnjo minuto odmora.

Lepa akcija in silovito zabijanje svežega Roka Možiča sta slovenske odbojkarje še približala zmagi (21:16), nato so Kamerunci s štirimi hitrimi točkami in tudi z izdatno pomočjo sreče nenadoma znižali svoj zaostanek na 20:21. Minuto odmora je vzel Crețu, Slovenci so se vendarle zbrali in spet povedli z dvema točkama razlike (22:20). Kamerunci se niso predali in se vnovič približali, nato pa je žogo za svoj prepoznaven začetni udarec spet vzel Tonček Štern in po slabem sprejemu tekmecev svoji ekipi priigral prvo žogo za zmago. To je tudi izkoristil za končnih 3:0.

Slabše od pričakovanj, a od zdaj naprej razbremenjeni

»Definitivno začetek ni bil tak, kot smo si ga želeli,« je po tekmi STA citiral srednjega blokerja Kozamernika. »Začeli smo res nervozno, ampak mislim, da je to del tako velikega tekmovanja. Ves ta pritisk, ki se nabira skozi celotne priprave, vsa pričakovanja so zdaj dvignjena z naših ramen. To se je stabiliziralo po prvem nizu. Igrali smo konstantno, nobenih presežkov, ampak toliko, kot je bilo treba. Vesel sem, da smo tekmo dobili brez izgubljenega niza, saj bo to za naprej zelo pomembno. Imamo še veliko prostora za presežek.«

Alen Pajenk, drugi slovenski as na položaju srednjega blokerja, je dodal: »Zelo nestrpno smo to čakali. Prva tekma je najtežja, kot se je tudi pokazalo. Kamerun je odličen nasprotnik ne glede na uvrstitev na lestvici. Je kar uganka, ker jih ne vidiš igrati. Igrajo samo ta afriška prvenstva. Mogoče je malo težje pri taktiki, ampak imeli smo dovolj materiala, da smo se dodobra pripravili na njih. Res smo se morali dodobra potruditi, da smo jih premagali. Vsekakor je vsaka zmaga dobrodošla. Zdaj prihajajo samo še težji nasprotniki, zato gremo samo na polno. Podobno vzdušje smo imeli že na evropskem prvenstvu. Pričakujemo še več ljudi, ampak glede na to, da je bilo tako polno že proti Kamerunu ob zares fenomenalnem vzdušju, mislim, da se bo to samo še stopnjevalo.«

Velik preobrat Brazilcev za zmago nad Kubo

Spored mundiala so v slovenski prestolnici odprli Brazilci in Kubanci z dramatičnim obračunom v skupini B, ki so ga po zaostanku z 0:2 v nizih s 3:2 dobili Brazilci (-31, -21, 16, 17, 16). V tej skupini je bil na sporedu še dvoboj Japonske in Katarja, pričakovano so ga dobili Japonci s 3:0 (20, 18, 15), v Katovicah pa sta se v skupini C pomerili ZDA in Mehika, kjer ravno tako ni bilo presenečenja – zmagali so Američani s 3:0 (18, 20, 12). Zvečer sta se udarili še gostiteljica Poljska in Bolgarija, Poljaki so slavili s 3:0 (12, 20, 20).

V ljubljanski skupini D je Francija tesno, a vendarle brez oddanega niza s 3:0 ugnala Nemčijo. Slovenski odbojkarji so zadnji del priprav pod novim selektorjem, Avstralca Marka Lebedewa je pred 18 dnevi zamenjal Crețu, opravili s tremi zmagami, in sicer proti Egiptu (3:0), Turčiji (3:1) in Iranu (3:1), pri čemer so Iranci v torek v Ljubljani dobili dodatni in vnaprej dogovorjeni četrti niz.

V skupinskem delu nato kapetana Tineta Urnauta in soigralce čakata še dvoboja proti Franciji (28. avgust) in Nemčiji (30.). Nato od 3. septembra naprej sledijo izločilni boji v osmini finala. Slovenija bi ob morebitnem napredovanju v Ljubljani igrala do vključno četrtfinala.