Mile Ćulibrk Svet24.si

Umrl izbrisani kralj pleskavic, velik prijatelj ...

Taylor Swift Svet24.si

Nov album Taylor Swift – 31 pesmi, vsaka s ...

Vežnaver Necenzurirano

Afera sodna stavba: ko je država plačala ...

ljudmila novak pl Reporter.si

Ljudmila Novak: »Če nekdo stokrat pove, da sem ...

luka doncic 24 pm Ekipa24.si

Luka Dončić objavil posebno fotografijo ...

Tekmovalci Kmetija 2023 Njena.si

Tekmovalka Kmetije se je poročila

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Dan Reformacije praznujemo

kl, 31.10.2021 07:47:08

Enega najpomembnejših praznikov našega naroda in njegove kulture praznujemo že od leta 1992. Večina se ob njem spomni samo Primoža Trubarja, vendar Trubar ni bil edini, ki nam je prinesel knjižni jezik.

Delite na:
Dan Reformacije praznujemo
Primož Trubar je le eden od "štirih začetnikov slovenskega knjižnega jezika" Wikipedia

Težko je ugibati, kaj bi bilo, če bi bilo drugače, nedvomno pa bi Slovenci še kar nekaj časa čakali na prvo knjigo v svojem jeziku, če ne bi bilo Primoža Trubarja. Se posebej, če upoštevamo, da je narečna pestrost našega jezika tolikšna, kot malokaterega drugega in da se Slovenci težko dogovorimo že o veliko manj pomembnih stvareh, kot je skupen jezik.

In čeprav je bilo protestantsko gibanje predvsem verske narave, ki je razcepilo Evropo in je povzročilo razkol tudi v našem narodu, pa nam je po drugi strani prineslo "združitev v jeziku", ki nas je nato ohranjala kot narod v naslednjih stoletjih in kulminirala z razglasitvijo naše prve prave samostojne države, v kateri smo sami svoj gospodar in nam to priznavajo tudi drugi.

Zimske urice Katekizem.jpg
Zimske urice Adama Bohoriča in Katekizem Primoža Trubarja
Wikipedia

Ko praznujemo Dan reformacije, večina najprej pomisli le na Primoža Trubarja, očeta "Katekizma" in "Abecednika", mogoče se kdo še spomni Jurija Dalmatina in njegove Biblije (kar je bila ena od osnovnih podmen protestantizma - da mora biti Sveto pismo dostopno in razumljivo vsakomur), na Adama Bohoriča, ki je napisal prvo slovensko slovnico, pa že mnogi pozabijo. In Sebastjana Krelja, ki je postavil prvi slovenski pravopis, poznajo le še "piflarji". Vendar so v resnici vsi nekakšni "Štirje sveti kralji slovenskega knjižnega jezika".

Postilla Katekizem.jpg
Postila slovenska Sebastjana Krelja in Biblija Jurija Dalmatina
Wikipedia

Brez njih bi bil naš razvoj našega naroda v vseh pogledih počasnejši, narodna zavest oslabljena, kultura pa siromašnejša. In zato je prav, da so dobili svoj praznik, čeprav z več kot 450-letno zamudo. In prav bi bilo tudi, da ne pozabimo, ko se omenja Dan Reformacije, prav na nobenega od njih.