Podjetja 30.11.2022 13:49

Ob podelitvi letošnjih nagrad borze več optimizma glede razvoja kapitalskega trga

Ljubljana, 30. novembra - Ljubljanska borza je danes tradicionalno podelila letne nagrade borze. Delnica leta 2022 v prvi kotaciji je postala Petrolova, v standardni kotaciji pa se je po različnih kriterijih najbolje odrezala delnica nepremičninske družbe Equinox. Ob podelitvi nagrad je bilo slišati tudi več optimizma glede razvoja slovenskega kapitalskega trga.

Ljubljana. Ljubljanska borza. Foto: Anže Malovrh/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Ljubljanska borza.
Foto: Anže Malovrh/STA
Arhiv STA

V segmentu trga za mala in srednja podjetja Si-Enter je bila kot delnica leta izbrana tista Elektra Primorska, član leta je znova postala zagrebška družba InterCapital Securities, ki deluje tudi kot vzdrževalec likvidnosti, nagrada za najboljše odnose z vlagatelji pa je pripadla NLB.

Letošnja delnica leta sicer ni bila najbolj prometna, saj je ta naziv tudi tokrat pripadel Krkini delnici, so pa prevladali drugi dejavniki, med katerimi je izstopala rast prometa.

Član uprave Petrola Matija Bitenc je ob prejemu nagrade povedal, da ta energetski družbi pomeni veliko, še posebej v letu, ki je polno izzivov. Zahvalil se je vladi, da je poleti s spremembo modela regulacije cen pogonskih goriv največjemu trgovcu z naftnimi derivati spet omogočila vzdržen poslovni model in nadaljevanje investicijske dejavnosti, ki je usmerjena predvsem v zeleni prehod.

Vlado je vnovič pozval k dogovoru o nadomestilu za poslovno škodo zaradi pomladanske omejitve cen. Zagotovil je, da bodo tudi ta sredstva šla v širitev portfelja obnovljivih virov energije.

Prvi mož Equinoxa Matej Rigelnik je medtem povedal, da je bila odločitev za kotacijo - gre sicer za prvi vstop družbe na borzo, ki ni bila rezultat privatizacije - prava odločitev in da se bo njihov poslovni model v prihodnje še krepil. Družba je nastala z oddelitvijo nepremičnin iz družbe Union Hoteli, na borzi kotira od konca januarja. Podjetje svoj nepremičninski portfelj še krepi, vlagateljem pa ponuja donose od upravljanja tega premoženja.

Predsednik uprave Ljubljanske borze Aleš Ipavec je ob podelitvi nagrad izrazil optimizem glede smeri razvoja slovenskega kapitalskega trga, o katerem smo v zadnjih letih večinoma poslušali ugotovitve o podrazvitosti.

Indeks SBI TOP po lanski skoraj 40-odstotni rasti letos sicer izgublja 15 odstotkov, a je to po Ipavčevih besedah nekje na ravni osrednjih evropskih indeksov.

Poleg uvrstitve delnice Equinoxa v borzno kotacijo je borza pridobila tudi dva ETF-sklada, ki jih je zdaj sedem, raste tudi število vzdrževalcev likvidnosti trga, kar se je, tako Ipavec, kot pomembno pokazalo v času koronske krize. "Morda je čas, da nehamo govoriti o pomanjkanju likvidnosti trga," je dejal prvi mož borze.

Letos naj bi promet spet presegel 400 milijonov evrov, v petih letih se je povečal za približno polovico, raste tudi število poslov. "Številke so majhne, a gredo v pravo smer," je ocenil Ipavec.

Tudi Robin Gorenšček iz borzno posredniške družbe Ilirika je bil v predstavitvi dogajanja na trgu optimističen glede priložnosti za nadaljnji razvoj. Kot je povedal, je indeks SBI TOP še vedno podcenjen glede na zahodne trge in je, ko gre za razmerje med ceno delnic in prihodki družb na borzi, med najbolj podcenjenimi v regiji.

Po drugi strani je po njegovih besedah zelo privlačen po dividendni donosnosti. Po letošnji rasti dividend naj bi se te dodatno okrepile tudi naslednje leto, saj so devetmesečni rezultati spodbudni in večinoma boljši od pričakovanj. Podjetja na borzi so tudi nizko zadolžena, makroekonomski obeti pa kljub pričakovani upočasnitvi prihodnje leto dobri. "Slovenski trg je precej zanimiv, podcenjen in dobičkonosen," je strnil.

Da se prepoznavnost slovenskega kapitalskega trga krepi, je menil tudi gospodarski minister Matjaž Han. Ne moremo biti pa z njo še povsem zadovoljni, je dodal. Veseli ga, da je trg kljub številnim izzivom v gospodarskem okolju ohranil dinamiko, privabljanje novih vlagateljev pa je po njegovih besedah pomembnejše kot kdajkoli. V tej luči je izpostavil prednosti Slovenije, kot so varnost, stabilnost, ugodni makroekonomski kazalniki, privlačna geostrateška lega in ustvarjalno ter inovacijsko sposobno gospodarstvo.

V Ljubljani danes v organizaciji Ljubljanske borze in Zagrebške borze poteka tudi redna regijska investicijska konferenca. Na njej bo po besedah Ipavca okoli 100 sestankov s potencialnimi vlagatelji.