Pred slovensko reprezentanco so težke kvalifikacije za svetovno prvenstvo. Foto: www.alesfevzer.com
Pred slovensko reprezentanco so težke kvalifikacije za svetovno prvenstvo. Foto: www.alesfevzer.com

Slovenija bo imela v svojem prvem kvalifikacijskem delu status nosilke, tako kot Severna Makedonija, Ukrajina, Litva, Portugalska, Belorusija, Slovaška, Avstrija in BiH. Njeni možni tekmeci so Švica, Romunija, Belgija, Grčija, Italija, Ferski otoki, Finska, Turčija in Estonija.

Žreb se bo v soboto v Budimpešti začel ob 13.30. Prve tekme bodo na sporedu 13., povratne pa 20. marca.

Po uspešnem prvem delu še zahteven drugi del
Slovenijo v primeru končne zmage čaka še drugi krog dodatnih kvalifikacij, ki bo na sporedu 11. in 17. aprila. Njene možne tekmice bodo v tem primeru izjemno močne reprezentance, kot so Hrvaška, Nizozemska, Nemčija, Rusija, Madžarska, Črna gora, Češka, Srbija in Madžarska ter osmoljenka petkove tekme za peto mesto na letošnjem evropskem prvenstvu med Norveško in Islandijo. Od evropskih reprezentanc so si nastop na svetovnem prvenstvu 2023 že zagotovili Danska (branilka naslova iz Egipta 2021) ter Švedska in Poljska (gostitelja), poleg njih pa še tri reprezentance z letošnjega evropskega prvenstva na Madžarskem in Slovaškem. To sta že Španija in Francija, tretja udeleženka turnirja bo znana po petkovi tekmi med Islandijo in Norveško.

Ljubomir Vranješ je pred dvema letoma popeljal Slovenijo do polfinala evropskega prvenstva, na letošnjem pa je Slovenija izpadla že po predtekmovanju. Foto: EPA
Ljubomir Vranješ je pred dvema letoma popeljal Slovenijo do polfinala evropskega prvenstva, na letošnjem pa je Slovenija izpadla že po predtekmovanju. Foto: EPA

Na zvezi zavihali rokave
Na Rokometni zvezo Slovenije (RZS) so po odstavitvi švedskega strokovnjaka na slovenski klopi zavihali rokave. Slovenija je pod Vranješevim vodstvom na evropskem prvenstvu na Švedskem, Norveškem in v Avstriji 2020 osvojila sijajno četrto mesto, nato pa je krivulja uspešnosti začela padati. Na lanskem svetovnem prvenstvu v Egiptu je kljub ambicioznim napovedim turnir končala na devetem mestu, v berlinskih kvalifikacijah za nastop na poletnih olimpijskih igrah v Tokiu pa ni bila konkurenčna Švedski in Nemčiji, tako da se četrtič ni prebila na olimpijske igre po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Rio de Janeiru 2016.

Išče se najprimernejši selektor
Prvi mož zveze Franjo Bobinac je po polomu v Debrecenu ustanovil posebno štiričlansko komisijo znotraj predsedstva RZS-ja, njena glavna naloga pa je poiskati najprimernejšega strokovnjaka za vodenje elitne izbrane vrste. Analiza, ki jo dela nekdanji slovenski reprezentančni vratar in član predsedstva Beno Lapajne, bo v kratkem predstavljena javnosti, v rokometnih krogih pa so vse glasnejše govorice, da bo novi selektor Uroš Zorman. Trener trebanjskega Trima, ki je po končani igralski poti zaplul v trenerske vode in asistiral slovitemu Talantu Dušebajevu, nato pa še nekdanjima slovenskima selektorjema Veselinu Vujoviću in Vranješu, naj bi imel največ možnosti za prevzem slovenske rokometne barke, ki se je že malce nagnila na bok. O njem je predsedstvo resno razmišljalo že po odstavitvi Vujovića pred dobrima dvema letoma, a se je nato slab mesec pred EP-jem odločilo za Vranješa.
Poleg Zormana naj bi bili v igri za selektorski položaj še Zoran Jovičić, Branko Tamše, Aleš Pajovič in Boris Denić. Nov selektor bo kmalu znan, že na začetku mandata pa ga čaka izjemno zahtevna in vijugasta kvalifikacijska pot do sklepnega turnirja na začetku drugega leta na Poljskem in Švedskem.