Lois Openda je bil najboljši igralec tekme na stadionu GelreDome. 21-letni belgijski napadalec se je izkazal z golom in dvema podajama. Foto: EPA

Izbranci Anteja Šimundže so po 4. krogu ostali brez možnosti za preboj v izločilne boje, na zadnjih dveh tekmah pa so prikazali zelo dobri predstavi. Sobočani so v prejšnjem krogu v Ljudskem vrtu z 2:1 na kolena spravili veliki Tottenham, za kar so ob treh točkah dobili še 500.000 evrov. Za preboj v skupinski del so prejeli 2,94 milijona evrov, skupaj s kvalifikacijami pa več kot tri milijone evrov.

Sobočani so zaradi zdravstvenih težav pogrešali vratarja Matka Obradovića in Jana Gorenca.

Thomas Buitink je že v 4. minuti načel mrežo Mure. Foto: EPA

Buitink kronal uvodno premoč Nizozemcev
Tekma na stadionu GelreDome se ni začela po načrtih Anteja Šimundže. Že v 3. minuti so se njegovi izbranci znašli v zaostanku, ko je Marko Zalokar obranil strel Liosa Opende, odbito žogo pa je v mrežo pospravil Thomas Buitink. Nizozemci so bili še naprej podjetnejši, a so tudi črno-beli opozorili nase po strelih Tomija Horvata in predvsem Nardina Mulahusejnovića v 21. minuti, ko je iz ugodnega položaja malce z desne strani žogo poslal mimo vrat.

Razigrani Openda zadel za 2:0, nato pa še podal za tretji gol
V 35. minuti so gostitelji podvojili prednost, Openda je sam stekel proti vratom in z diagonalnim strelom z levico matiral Zalokarja. Pet minut pred odmorom je sredi kazenskega prostora do strela prišel Daan Huisman, znova je bil podajalec Openda. Veliko napako je naredil Matic Maruško, ki je izgubil žogo sredi svojega kazenskega prostora.

Na začetku drugega polčasa je Mura ob visokem zaostanku zaigrala odločneje, toda v 57. minuti se je moral izkazati Zalokar, potem ko je v kazenskem prostoru streljal Maximilian Wittek.

Zadetek Maroše po uri igre razveljavljen
V 62. minuti so se Sobočani na kratko veselili prvega gola, toda Amadej Maroša je bil v prepovedanem položaju. S petih metrov je preusmeril strel Nika Lorbka v mrežo. Na drugi strani je bilo vroče pred Murinimi vrati, žoga je zadela vratnico. Vitesse je znova imel obetavne akcije, četrti zadetek je nekaj časa visel v zraku. V 73. minuti se je po dolgi odsotnosti po poškodbi na igrišče vrnil Luka Bobičanec. V 79. minuti so imeli lepo priložnost znova Nizozemci, strel Witteka pa je znova ustavil Zalokar.

Daan Huisman je pet minut pred odmorom povišal na 3:0 in kazalo je na polom slovenskih prvakov, ki pa so v drugem polčasu prikazali pravi obraz. Foto: EPA

Odlično igro v zadnje četrt ure kronal Maroša, blizu tudi Lorbek
V 82. minuti so se črno-beli vendarle veselili zadetka. Maroša je s preigravanjem lepo prišel do strela z 12 metrov z desnico ukanil nemočnega Jeroena Houwena. Lorbek je kmalu zatem iz bližine streljal po podaji Bobičanca z leve strani, izkazal pa se je domači vratar.

Šimundža: Za prvič so bili nastopi v tem tekmovanju dokaj solidni
"V prvem polčasu smo bili slabi. Bili smo preveč zadržani, nismo imeli idej. Prvi zadetek nas je res malo potolkel, ampak smo bili precej oddaljeni od svoje prave ravni. V drugem polčasu smo se dogovorili, da ne smemo igrati tako zadržano, da se ne smemo sramovati svoje kakovosti, pridobili pa smo tudi z menjavami. Po koncu bi bil najbolj zadovoljen, če bi napredovali iz skupine, ampak za prvič so bili nastopi v tem tekmovanju dokaj solidni," je dejal Šimundža.

Vitesse bi potreboval precej višjo zmago
Vitesse je z desetimi točkami na drugem mestu, a ga od poti v nadaljevanje tekmovanja loči še razplet dvoboja Tottenhama in zmagovalca skupine Rennesa, ki so ga preložili zaradi okužb s covidom-19 v taboru angleške zasedbe.
Pozitivnih je osem nogometašev in pet drugih uslužbencev. Nov termin še ni znan.

Tottenhamu na preloženi tekmi zadostuje že minimalna zmaga
V primeru enakega števila točk tudi na koncu bo odločila boljša razlika v zadetkih, saj sta nizozemski in angleški klub izenačena tudi na medsebojnih dvobojih. Tottenham bo torej napredoval tudi z minimalno zmago, Rennes posebej motiviran ne bo, saj si je že po 5. krogu zagotovil prvo mesto.