Drugi športi

To pa je podvig: Slovenija v elitnem delu kvalifikacij

Maribor, 09. 03. 2023 08.20 |

Futsal reprezentanca Slovenije se je uvrstila v elitni del kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu. To ji je uspelo, potem ko je v skupini 5 osvojila drugo mesto, po remiju proti Kazahstanu, in se kot ena najboljših štirih drugouvrščenih reprezentanc prebila med najboljšo dvajseterico. Slovenija doslej še nikoli ni igrala na SP.

Tomislav Horvat
Tomislav Horvat FOTO: NZS

Iz drugega dela kvalifikacij so se med 20 ekip poleg Slovenije in Kazahstana uvrstile še reprezentance Španije, Gruzije, Armenije, Portugalske, Poljske, Hrvaške, Romunije, Francije, Italije, Ukrajine in Slovaške kot prvouvrščene ekipe ter Azerbajdžan, Finska in Srbija kot drugouvrščene ekipe. Preostalih osem drugouvrščenih ekip iz 12 skupin se bo pomerilo še za preostala štiri mesta med kvalifikacijsko elito. V zadnjem delu kvalifikacij bodo reprezentance razdelili v pet skupin po štiri, prvaki skupin pa se bodo prebili na SP. Štiri najboljše drugouvrščene ekipe iz petih skupin se bodo pomerile za še dve mesti na SP.

Nejc Hozjan
Nejc Hozjan FOTO: Uefa.com

Za zdaj še ni znano, kje bo deseto svetovno prvenstvo. Potekalo bo predvidoma septembra in oktobra prihodnje leto. Največ naslovov ima od uvedbe tekmovanja leta 1989 Brazilija (5), dvakrat je slavila Španija, po en naslov pa imata še Argentina in Portugalska, ki bo branila naslov. "Drugi polčas smo začeli dobro, dobili smo potreben nalet. A še vedno prva menjava 2. polčasa ni bila prava. Ko so prišli na teren Žiga, Matej, Klemen in Jeremy, so prav oni naredili energetski preobrat, stisnili Kazahstan in potem smo leteli na krilih te dobre igre in skupaj nam je uspelo narediti preobrat," je bil v izjavi za uradno spletno stran NZS izčrpen selektor Tomi Horvat. "V prvem polčasu smo pokazali boljšo igro, kot pa je to kazal rezultat. Vedeti moramo, da smo igrali proti vrhunski reprezentanci Kazahstana. To je ekipa, ki kaznuje vsako najmanjšo napako. Tako je bilo tudi v prvem polčasu. Ob polčasu je presodil naš ekipni duh, ta dobra atmosfera, ki vlada v reprezentanci. Nismo dovolili, da bi v nekaj minutah uničil sedem dni kakovostnega dela in druženja. V prvem polčasu smo si otežili situacijo, a si med polčasom zbistrili glave in skupaj kot ekipa obrnili rezultat ter pokazali pravi kolektivni duh," je dodal Žiga Čeh.

Teo Turk
Teo Turk FOTO: Uefa.com

290. uradna tekma
Slovenija je doslej odigrala 290 uradnih tekem. V tem času je zabeležila 128 zmag, 47 remijev in 115 porazov. Selektor Tomislav Horvat je na klopi reprezentance sedel 29-krat, vknjižil je 12 zmag, 11 porazov in šest remijev. Pri igralcih prednjači kapetan Igor Osredkar – na 179 tekmah je dosegel že 87 golov za Slovenijo.

Izid, kvalifikacije za SP 2024:
Slovenija – Kazahstan 3:3 (1:3)
0:1 Akbalikov (6.), 1:1 Čeh (9.), 1:2 Tursagulov (15.), 1:3 Taynan (20.), 2:3 Osredkar (24.), 3:3 Turk (26.)