Trije kandidati za odličja

Svetovno prvenstvo v alpskem smučanju bosta od 6. do 19. februarja gostila francoska Courchevel in Meribel. Smučarska zveza Slovenije je predstavila reprezentanco, v kateri sta glavna aduta za odličja veleslalomist Žan Kranjec in smukačica Ilka Štuhec. V slalomu je takšen uspeh dosegljiv tudi za Novogoričanko Ano Bucik.

Najbolj svežo vrhunsko uvrstitev na velikih tekmah ima srebrni 
olimpijec Žan Kranjec. Foto: STA
Najbolj svežo vrhunsko uvrstitev na velikih tekmah ima srebrni olimpijec Žan Kranjec. Foto: STA

LJUBLJANA > Gorenjski veleslalomski as Žan Kranjec je z lanskim srebrom na olimpijskih igrah dokazal, da zna biti vrhunski tudi na velikih tekmovanjih. V letošnji sezoni konstantno nabira visoke uvrstitve. Je tretji veleslalomist skupnega seštevka svetovnega pokala. Na pravi preboj na svetovnih prvenstvih še čaka. Doslej je segel do petega mesta. Recept za korak naprej sta dve vrhunski vožnji. Na letošnjih tekmah je tu bilo še preveč nihanj.

Mariborčanka Ilka Štuhec se je po nekaj letnem tavanju spet našla. Dvakratna svetovna prvakinja v smuku je z nedavno zmago na smuku svetovnega pokala v Cortini d'Ampezzo spet napovedala napad na svetovni vrh. Tudi ona je v svoji paradni disciplini letos konstantno odlična in je druga v skupnem seštevku svetovnega pokala. Ilka je letos solidno formo pokazala tudi v superveleslalomu, v katerem je že bila trinajsta.

Slovenija na SP

Smuk (v oklepaju najboljši dosežek v svetovnem pokalu letos): Ilka Štuhec (1.), Martin Čater (21.), Miha Hrobat (7.) in Nejc Naraločnik (55.).

Veleslalom: Žan Kranjec (2.), Štefan Hadalin (9.), Neja Dvornik (12.), Ana Bucik (8.) in Tina Robnik (29.)

Slalom: Hadalin (14.),Tijan Marovt (-), Dvornik (15.), Bucik (5.), Nika Tomšič (-), Anja Oplotnik (-).

Superveleslalom: Štuhec (13.) Hrobat (25.), Čater (20.), Rok Ažnoh (-) in Naraločnik (-).

Prvič se je v položaju, ko lahko razmišlja tudi o odličju v slalomu, znašla Novogoričanka Ana Bucik - trenutno osma v skupnem seštevku svetovnega pokala. Doslej je bil njen vrhunec peto mesto v slalomu na Sljemenu. Ani je v dodatno spodbudo še kakovost, ki jo je pridobila v veleslalomu, kjer je bila osma v Kranjski Gori. Na specifični tekmi, kot je svetovno prvenstvo, se torej lahko pozitivno presenečenje zgodi tudi v njeni drugi disciplini.

Ani pri 29 letih izkušenj ne manjka. Pred prvenstvom razmišlja takole: “Na prizorišče SP v Meribelu imam dobre spomine, saj sem bila tam na lanskem zadnjem slalomu svetovnega pokala četrta. Z letošnjo sezono sem v glavnem zadovoljna, posebej še v veleslalomu, v katerem imam najboljšo serijo tekem v svetovnem pokalu doslej. Vožnje so zelo konstantne. Prebila sem se v najboljšo petnajsterico. V slalomu morda še čakam na tisto tekmo, po kateri bom lahko res rekla, da je bil to moj maksimum. Mislim, da sem na pravi poti. Želim si uvrstitve med prve tri. Vem, da bo za to treba pokazati dve res dobri vožnji. Videli bomo, kako se bo razpletel slalomski dan na SP. Uvrstitev bo odvisna tudi od tega, kaj bodo pokazala druga dekleta.”

Ana bo tekmovala v Meribelu. Veleslalom bo na sporedu 16., slalom pa 18. februarja. Njen največji uspeh na SP doslej je slalomski - sedmo mesto leta 2017.

V Francijo bo potoval še en predstavnik primorskega smučanja - v ajdovskem SK Dol vzgojeni Vrhničan Štefan Hadalin. Nastopil bo v slalomu in veleslalomu. Njegove predstave so letos precej nihale. Vrhunca sta bila 9. mesto v veleslalomu v Söldnu in 14. mesto v slalomu v Adelbodnu.

Slovenija bo pogrešala zaradi poškodbe kolena za to sezono izgubljeno Ajdovko Andrejo Slokar - peto z olimpijskih iger v slalomu in jeseni športno upokojeno Podkorenčanko Meto Hrovat - sedmo z olimpijskega veleslaloma, ki res nima sreče. Poškodbam med tekmovalno kariero se je pred nedavnim med turnim smučanjem v domačih hribih pridružila nova.

Vodja alpskega smučanja na SZS Miha Verdnik meni, da se je Slovenija v vseh disciplinah sposobna uvrščati med deseterico najboljših, želja pa je - glede na že zapisano - vsaj eno odličje.


Najbolj brano