Slovenija

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki

Ljubljana, 24. 09. 2023 10.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Boban Pauković
Komentarji
0

Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

Pankreatitis je bolezen, pri kateri pride do nenadnega vnetja v trebušni slinavki. Lahko je akutni (traja več dni) ali kroničen (pojavlja se dalj časa). Obe obliki je treba jemati izjemno resno, saj takšno stanje lahko privede do zapletov. 

Blagi primeri pankreatitisa lahko minejo brez potrebe po zdravljenju, vendar lahko hudi primeri povzročijo smrtno nevarne zaplete in zahtevajo takojšnjo pozornost. 

Trebušna slinavka

Preden se poglobimo v pankreatitis, naj najprej razložim, kaj je trebušna slinavka. To je žleza, ki je pritrjena za trebuhom v zgornjem delu trebušne votline (pod stensko potrebušnico). Ima endokrino in eksokrino funkcijo. Endokrini del s svojimi hormoni (inzulin, glukagon) ureja raven krvnega sladkorja, eksokrini del pa ureja prebavo in absorbcijo hranil. 

Pankreatitis se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti, vendar so nekatere skupine bolj nagnjene k tej bolezni. Tveganje za razvoj pankreatitisa je višje pri:

- posameznikih, ki uživajo velike količine alkohola,

- tistih z dedno nagnjenostjo k boleznim trebušne slinavke,

 - ljudeh z boleznimi žolčnika, ki lahko povzročijo blokado žolčnih vodov,

- posameznikih s povišano ravnjo maščob v krvi. 

Pankreatitis je bolezen, pri kateri pride do nenadnega vnetja v trebušni slinavki.
Pankreatitis je bolezen, pri kateri pride do nenadnega vnetja v trebušni slinavki. FOTO: Thinkstock

Simptomi pankreatitisa 

Ti se lahko razlikujejo glede na obliko bolezni, vendar obstajajo nekateri skupni znaki, ki jih je treba opazovati: 

- intenzivna bolečina v zgornjem delu trebuha,
- slabost in bruhanje, 
- povišana telesna temperatura,
- poslabšanje splošnega počutja. 

Kronični pankreatitis pa lahko spremljajo trajne težave, kot so:

- dolgotrajna bolečina v trebuhu,
- težave s prebavo,
- hujšanje,
- sladkorna bolezen. 

Če opazite katerega od teh simptomov, se nemudoma posvetujete z zdravnikom. 

Vzroki in dejavniki tveganja 

Pankreatitis ima več možnih vzrokov, vendar je eden izmed najpogostejših prekomerni vnos alkohola. Poleg alkohola pa obstajajo tudi drugi vzroki, kot so: 

- žolčni kamni: blokada žolčnih vodov z žolčnimi kamni lahko povzroči akutni pankreatitis,
- visoke ravni maščob v krvi: povišane ravni maščob v krvi lahko povzročijo pankreatitis,
- genetski dejavniki: dedna nagnjenost k boleznim trebušne slinavke lahko poveča tveganje za pankreatitis,
- poškodbe trebušne slinavke: fizične poškodbe trebušne slinavke lahko povzročijo akutni pankreatitis,
- okužbe: redkeje se pankreatitis lahko pojavi zaradi bakterijskih ali virusnih okužb trebušne slinavke. 

Nevarnosti pankreatitisa 

Pankreatitis ni bolezen, ki bi jo kar tako prezrli. Nezdravljen ali neustrezno obvladan pankreatitis lahko privede do resnih zapletov, kot so okužbe, krvavitve, odpoved drugih organov in celo smrt. Zato je pomembno, da se pravočasno posvetujete z zdravnikom in upoštevate njegova navodila. 

Če sumite, da imate pankreatitis, je pomembno takojšnje ukrepanje z obiskom zdravnika. Šele ob nadzoru specialista poskrbite še za druge aspekte zdravljenja, nikakor pa ne bodite sami svoj mojster. 

Blagi primeri pankreatitisa lahko minejo brez potrebe po zdravljenju, hudi primeri pa lahko povzročijo smrtno nevarne zaplete in zahtevajo takojšnjo pozornost.
Blagi primeri pankreatitisa lahko minejo brez potrebe po zdravljenju, hudi primeri pa lahko povzročijo smrtno nevarne zaplete in zahtevajo takojšnjo pozornost. FOTO: AdobeStock

Živila, ki lahko pomagajo pri pankreatitisu 

Prehrana je izjemno pomembna pri obvladovanju pankreatitisa. Pravilna prehrana lahko pomaga zmanjšati draženje trebušne slinavke in izboljšati prebavo. Priporočljivo je uživati: 

- majhne, lahke obroke z nizko vsebnostjo maščob,
- hranila, bogata z kakovostnimi beljakovinami, kot so ribe, perutnina, jajca in stročnice, 
- mlečne izdelke z nizko vsebnostjo maščob, kot so grški jogurt, skuta in kefir,
- sadje v mejah normale, zelenjavo in polnozrnata žita. 

Spremembe življenjskega sloga 

Preventiva je vedno boljša od kurative, zato je pomembno razmisliti o spremembah življenjskega sloga, ki lahko zmanjšajo tveganje za pankreatitis ali preprečijo ponovitev le-tega. 

Omejite alkohol. Če uživate alkohol, poskušajte zmanjšati vnos. Najbolj pametno pa bi bilo, da ga povsem opustite, saj alkohol lahko močno draži trebušno slinavko. 

Skrb za prehrano. Ohranjanje zdrave prehrane z nizko vsebnostjo maščob in nadzorovanje ravni sladkorja v krvi lahko pomagata preprečiti razvoj pankreatitisa. To ne pomeni, da se morate vsem maščobam izogibati, izbirajte tiste kakovostne, o katerih sem že veliko pisal, transmaščob pa vsekakor ne sme biti na vašem krožniku. 

Hujšanje oziroma primerna telesna teža in primeren odstotek telesne maščobe. Če imate prekomerno telesno težo, izguba kilogramov lahko zmanjša tveganje za pankreatitis. 

Kajenje. Kajenje je izjemno nevaren dejavnik za nastanek pankreatitisa, zato razmislite o prenehanju te grde razvade. 

Redni zdravniški pregledi. Če spadate v skupino z večjim tveganjem, redno obiskujte zdravnika in spremljajte zdravje trebušne slinavke. 

Zdravljenje 

Zdravljenje pankreatitisa je odvisno od vrste in resnosti bolezni. Vključuje lahko zdravila za lajšanje simptomov, prehranske spremembe ali celo kirurški poseg v najtežjih primerih. 

Zdravila se običajno uporabljajo za lajšanje simptomov, nadzor bolečin in preprečevanje morebitnih zapletov, vendar je zdravljenje pankreatitisa večplastno in se prilagaja individualnim potrebam vsakega bolnika. 

Pomembno je tudi upoštevati spremembe življenjskega sloga, kot so prehrana in prenehanje uživanja alkohola, da bi zmanjšali tveganje za ponovitev pankreatitisa. Zdravnik bo določil najbolj primeren načrt zdravljenja glede na posamezen primer. 

Povezava s sladkorno boleznijo 

Kronični pankreatitis lahko vodi v sladkorno bolezen tipa 3c, kar pomeni, da lahko poškodbe trebušne slinavke vplivajo na proizvodnjo inzulina.

Zaključek 

V zaključku bi rad poudaril, da je pankreatitis resna bolezen, ki zahteva strokovno zdravljenje. Če sumite, da imate težave s trebušno slinavko ali če želite zmanjšati tveganje za razvoj te bolezni, se posvetujte z zdravnikom in sledite zdravemu življenjskemu slogu. Z zdravim prehranjevanjem, izogibanjem škodljivim dejavnikom in rednimi zdravniškimi pregledi lahko prispevate k svojemu zdravju in preprečite pankreatitis.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.