'Raketa' Tielemansa sestrelila Chelsea za prvi pokal FA v zgodovini

London, 15. 05. 2021 20.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Chelsea je pred nastopom v finalu Lige prvakov izgubil finalno tekmo pokala FA, kjer je varovance Thomasa Tuchla ugnal Leicester City (1:0). Dvoboj ekip, ki sta udeleženi tudi v krčevito borbo za tretje oziroma četrto mesto v prvenstvu, je s fantastičnim strelom z več kot 20 metrov sredi drugega polčasa odločil belgijski vezist Youri Tielemans. Trener "lisjakov" Brendan Rodgers je tako osvojil svoj prvi naslov na klopi Cityja, za katerega je to po prvem državnem naslovu leta 2016 tudi prvi osvojeni pokal FA v zgodovini kluba.

Leicester City je z enim najlepših golov v zgodovini finalnih tekem pokala FA, pod katerega se je podpisal Belgijec Youri Tielemans, osvojil prvi pokal FA v klubski zgodovini. Tielemans je pred 20.000 navijači zadel pred tribuno, na kateri so bili zbrani privrženci "lisjakov", kjer se je začelo noro slavje. Tekmo si je sicer ogledalo rekordno število gledalcev od razglasitve pandemije, ko gre za angleško nogometno prizorišče.

Slavje nogometašev in navijačev Leicestra po golu Tielemansa (v sredini).
Slavje nogometašev in navijačev Leicestra po golu Tielemansa (v sredini). FOTO: AP

Že pred prvim sodnikovim žvižgom je bilo jasno, da bo nekdo od obeh trenerjev proslavljal svoj prvi kos srebrnine na klopi svojega kluba. Na koncu se je veselil Brendan Rodgers, ki je bil za odlično delo v zadnjih sezonah po povratku v Anglijo iz vrst glasgowskega Celtica nagrajen z zgodovinsko trofejo. Za Chelsea, ki ga seveda čaka še finale Lige prvakov, je to drugi zaporedni poraz v finalu pokala FA, kjer je bil od modrih lani boljši mestni tekmec Arsenal.

Statistika tekme Chelsea - Leicester City.
Statistika tekme Chelsea - Leicester City. FOTO: Sofascore.com

Schmeichel se ni dal
Varovanci Thomasa Tuchla so tako kot njihovi sobotni tekmeci začeli previdno, šele v 24. minuti je z razdalje poskušal Mason Mount, žoga pa se je od bloka odbila mimo vrat Kasperja Schmeichla, čigar oče Peter Schmeichel je cenjeno lovoriko veliko pogosteje osvajal v vrstah Manchester Uniteda. Chelsea je imel nekaj trenutkov kasneje novo priložnost, ko pa je Timo Werner "ponagajal" kapetanu Cesarju Azpilicueti, ki je bil v matni situaciji za zadetek.

Leicester je v prvem polčasu ostal tudi brez stebra obrambe Jonnyja Evansa, ki ga je Rodgers nadomestil z veliko prodornejšim bočnim nogometašem Marcom Albrightonom. Še najlepšo priložnost so imeli "lisjaki" po visoki podaji Tielemansa do Jamieja Vardyja, ki je še pred polčasom z glavo zgrešil cilj. Prvi polčas se je odvil celo brez enega samega strela v okvir vrat, v 63. minuti pa je zaspani finale "prebudil" Tielemans, ki je potegnil skozi sredino in z več kot 20 metrov zadel v desni zgornji kot vrat nemočnega Kepe Arrizabalage.

Tuchel se je odzval z aktivacijo Christiana Pulišića in Bena Chilwella, strel slednjega z glavo je v 77. minuti prisebno ustavil Schmeichel. Danec je še lepše posredoval štiri minute pred koncem, ko je bil kos silovitemu voleju Mounta. Ko se je že zdelo, da rešitve za Leicester ne bo, mrežo "lisjakov" je zatresel Chilwell, pa se je oglasila VAR-soba in njegov izenačujoči zadetek, ki bi prinesel podaljšek, razveljavila zaradi prepovedanega položaja. City je zdržal in proslavil velik uspeh s svojimi navijači, medtem ko so tudi zahodni Londončani na kratko pod domov odšli s toplim aplavzom "domačega" sektorja.

Najboljši posameznik tekme Chelsea - Leicester City.