Bia Separations v štirih mesecih optimizirala proces proizvodnje mRNA cepiva

Ajdovsko podjetje Bia Separations je sporočilo, da so v štirih mesecih uspešno razvili optimiziran proces proizvodnje mRNA cepiva. Razvili so ga v sodelovanju z družbo BioNet, vodilnim tehnološkim podjetjem na področju izdelave gensko spremenjenih cepiv, in bo uporabljen za proizvodnjo cepiva zoper covid-19, ki gre v prvo klinično fazo testiranja.

Izvršni direktor ajdovske družbe  Aleš Štrancar  Foto: Leo Caharija
Izvršni direktor ajdovske družbe Aleš Štrancar  Foto: Leo Caharija

AJDOVŠČINA > Kot so pojasnili v omenjenem razvijalcu monolitne tehnologije ter ekskluzivnem proizvajalcu kromatografskih kolon za proizvodnjo, čiščenje in analizo velikih biomolekul ter virusnih delcev, so se z BioNetom povezali v začetku leta. Družbi sta v sodelovanju najprej razvili optimiziran proces proizvodnje cepiva pDNA in nato še cepiva mRNA ter obe tehnologiji uspešno prenesli iz laboratorijev v industrijski obrat podjetja BioNet.

Izvršni direktor ajdovske družbe, ki je že nekaj časa v lasti nemške skupine Sartorius, Aleš Štrancar je izrazil ponos, da so bili izbrani za partnerja razvojne strategije podjetja BioNet, s katerim so zaradi epidemioloških omejitev večinoma sodelovali preko telekonferenc oziroma brez fizičnih srečanj in usposabljanj.

“Kljub temu smo proces proizvodnje razvili v zgolj štirih mesecih, kar je že skoraj čudež. To ne bi bilo mogoče brez izjemno izkušene in motivirane ekipe podjetja BioNet. Posebna zahvala pa gre tudi našim ekipam, ki so ponovno uspele razviti proces proizvodnje v rekordnem času,” je dejal Štrancar.

Generalni direktor podjetja BioNet Hong Thai Pham je poudaril, da je takrat, ko je čas bistvenega pomena, zelo pomembno, da se lahko zanesejo na ključne partnerje, hkrati pa ohranijo najvišjo raven kakovosti.

Obe podjetji sicer sodelujeta tudi pri drugih projektih z namenom povečanja razvojnih zmožnosti in proizvodne zmogljivosti cepiv z nukleinsko kislino v Evropi, Avstraliji ter državah v razvoju. mRNA cepivo, ki ga proizvajajo v proizvodnem obratu BioNeta, je razvil center za raziskovanje cepiv Chula na Tajskem v sodelovanju z ameriško univerzo iz Pensilvanije.

BioNet je v celoti integrirano francosko-tajsko podjetje, osredotočeno na razvoj, proizvodnjo in dobavo gensko modificiranih cepiv proti ponavljajočim se oziroma pandemičnim boleznim. Med drugim proizvajajo edina rekombinantna cepiva proti oslovskemu kašlju na svetu, ki vsebujejo gensko modificiran pertuzijski toksin, so navedli v sporočilu.

Dodali so, da podjetje razvija tudi genska cepiva proti covidu-19 z uporabo platform tehnologije pDNA in mRNA. Za cepivo DNA (Covigen) potekajo klinična preizkušanja v Avstraliji, za cepivo mRNA (ChulaCov19) pa pričakujejo, da bo kmalu stopilo v drugo fazo preizkušanj.


Najbolj brano