Božična Ljubljana. Foto: BoBo
Božična Ljubljana. Foto: BoBo

Izpad dohodka ne bo majhen in bo najbolj boleč za turistične vodnike, gostince, trgovce in hotelirje. Tudi k letošnjemu slabemu obisku prispevajo protikoronski ukrepi v tujini in pri nas.

V Sloveniji novembra več prenočitev kot novembra 2019

V turističnih nastanitvenih obratih v Sloveniji so novembra našteli 256.600 prihodov turistov, ki so ustvarili 719.000 prenočitev. To je 750 odstotkov več kot novembra lani in dva odstotka več kot v novembru rekordnega leta 2019. K rasti števila turistov so prispevali predvsem milejši koronski ukrepi.

Domačih turistov je bilo 86 odstotkov več kot novembra 2019, tujih pa tretjina števila prihodov tujih turistov v novembru 2019. Med tujimi turisti so največ prenočitev prispevali turisti iz Italije, sledijo Srbi, Avstrijci, Hrvati in Bosanci.

Če so v Ljubljani v decembru leta 2019 našteli več kot 143.000 prenočitev, jih lani niso niti 10.000.

Gregor Jamnik, predsednik Združenja hotelirjev Slovenije, opozarja, da bo tudi letošnji december žalosten, če ne katastrofalen: "Trenutno imamo v ljubljanskih hotelih 33-odstotno zasedenost. In ta številka še pada prav zaradi božičnih praznikov."

Tudi zato, ker prostih dni letos ne bo. Prav tako bomo novo leto pričakali ob koncu tedna. Nagib za potovanje je v tem prazničnem času tudi zaradi poziva Svetovne zdravstvene organizacije, naj države silvestrovanj na prostem ne izvedejo, za številne tako upravičeno manj močan.

Kolikšen je torej izpad dohodka? Povprečna poraba gostov v Ljubljani je bila izmerjena leta 2018. "Takrat je bila povprečna poraba na gosta na ravni celotnega leta, za stroške je porabil na destinaciji 101 evro," je za Radio Slovenija povedala Nina Kosin iz Turizma Ljubljana.

Še zadnji božični nakupi na tržnici Dolac v Zagrebu. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Še zadnji božični nakupi na tržnici Dolac v Zagrebu. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Če je dohodek od tega v letu 2019 torej znašal dobrih 14 milijonov evrov in pol in je bil lani zanemarljiv, bo ta, kot kaže, letos znašal le slabih pet milijonov. Tudi promet na stojnicah z darilnim programom je po besedah prodajalcev znatno slabši, številni ne pokrijejo niti cene najema stojnice, poroča Peter Močnik iz Radia Slovenija.

Petina gostov v decembru je sicer tradicionalno domačinov. Dobršen del njih se v decembru zagotovo podaja tja, kjer slavja niso okrnjena, kot denimo v Zagrebu.

V Zagrebu advent neokrnjen – le stojnic je manj

Lokali po Hrvaški bodo nocoj in na silvestrovo lahko odprti do druge ure zjutraj. Tako se je odločila vlada premierja Andreja Plenkovića, čeprav je včerajšnje število novookuženih večje kot pred tednom dni.

Božični sejmi so letos na Hrvaškem videti skoraj kot v predpandemijskem obdobju. Skoraj zato, ker je število stojnic z gastronomsko ponudbo le omejeno, pa vendarle je vse odprto.

Prav tako za veliko večino božičnih sejmov po državi obiskovalci covidnih potrdil ne potrebujejo, advent pa, kot pred pandemijo ali morda še bolj, v državo privabi tudi veliko Slovencev, ki iščejo veseli december pri sosedih.

Kljub temu oblasti pozivajo državljane, naj se izogibajo množičnim dogodkom, ne bi pa jih prepovedale, ker je vsaka kuna v državni blagajni še kako dobrodošla.

"Letos imamo v Zagrebu pandemijski advent. Naj spomnim, da lani ni bilo nobene stojnice, letos jih imamo, vendar trikrat manj kot pred dvema letoma," je dejal župan Zagreba Tomislav Tomaševič.

Edini semenj v Zagrebu, za katerega je treba pokazati covidno potrdilo, je tisti na terasi hotela Esplanade, kjer je na majhnem prostoru več stojnic, zato je tam omejeno število obiskovalcev. "Imamo 40 didžejev, živo glasbo in koncerte ob nedeljah," pravi organizatorka Hana Klain.

Ob koncu tedna so vrste za vstop na teraso, kar dovolj močno govori o želji Hrvatov za zabavo. Kuhani džin stane skoraj pet evrov, jelenov burger šest evrov in pol, miške pa dobre tri evre, poroča iz Zagreba dopisnica Radia Slovenija Tanja Borčić Bernard.

Brez Bandića tudi manj razkošni advent

MMC pa se je v Zagrebu pogovarjal z gostinci in gastronomskimi novinarji, ki so nam povedali, da so Zagrebčani, čeprav advent imajo, letos izjemno nejevoljni nad obsegom božičnih sejmov in ponudbo na stojnicah ter se zato glasno pritožujejo.

Razlog, zakaj je stojnic občutno manj kot v preteklih letih, pa ni korona (na Hrvaškem so ukrepi in doslednost izvajanja, vključno z maskami in covidnimi potrdili, precej ohlapnejši), ampak menjava župana.

Prejšnji dolgoletni župan Milan Bandić, ki je za posledicami infarkta umrl februarja letos, je namreč, tako naši sogovorniki, znal "podmazati" prave ljudi in zagotoviti dovolj denarja za advent, ki je veljal celo za enega najboljših v Evropi.

Tomaševič tovrstnih "sivih" pristopov nima, zato pa tudi zagrebški advent ni niti približno tako impresiven več.