Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

0 06.12.2022 22:25:05

Šov Portugalcev v Katarju! Ronaldo večino tekme spremljal s klopi!

Nogometaši Portugalske so v osmini finala svetovnega prvenstva v Katarju premagali Švico s 6:1 (2:0).

Portugalska - Švica 6:1 (2:0)
* Stadion Lusail Iconic, gledalcev 83.720, sodniki: Ramos Palazuelos, Mendez, Hernandez Paredes (vsi Mehika).
* Strelci: 1:0 Ramos (17.), 2:0 Pepe (33.), 3:0 Ramos (51.), 4:0 Guerreiro (55.), 4:1 Akanji (58.), 5:1 Ramos (67.), 6:1 Leao (90+2.).
* Portugalska: Costa, Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro, Carvalho, Otavio (od 74. Vitinha), Fernandes (od 87. Leao), B. Silva (od 81. Neves), Felix (od 74. Ronaldo), Ramos (od 74. Horta).
* Švica: Sommer, E. Fernandes, Akanji, Schär (od 46. Comert), Rodriguez, Freuler (od 54. Zakaria), Xhaka, Shaqiri, Sow (od 54. Seferović), Vargas (od 68. okafor), Embolo (od 89. Jashari).
* Rumena kartona: Schär, Comert.
* Rdeč karton: /

Nogometaši Portugalske so v zadnji tekmi osmine finala na svetovnem prvenstvu v Katarju premagali Švico s 6:1. Njihov tekmec v četrtfinalu bo Maroko, ki je v prvi torkovi tekmi po enajstmetrovkah premagal Španijo. Preostali trije četrtfinalni obračuni so Hrvaška - Brazilija, Nizozemska - Argentina in Anglija - Francija. Prvi tekmi bosta v petek, 9. decembra, drugi pa dan kasneje, ko bodo igrali tudi Portugalci in Maročani.

Večerni dvoboj je bil zadnji obračun osmine finala. Uvod vanj je bila odločitev portugalskega selektorja Fernanda Santosa, da prvega zvezdnika ekipe Cristiana Ronalda ne uvrsti v začetno postavo. Status Ronalda je bil že nekaj dni tema pogovorov med ljubitelji nogometa. Na zadnji tekmi skupinskega dela proti Južni Koreji ga je selektor Santos zamenjal, užaljen oziroma jezen odziv Ronalda pa naj bi nato sprožil ugibanja, da so se odnosi med njima poslabšali.

A odločitev selektorja Portugalske je bila, čeprav morda glede na dosedanje predstave Ronalda ne nepričakovana, nazadnje naravnost odlična. Ramos se je namreč izkazal in je bil že od prve minute eden najboljših na terenu, za zaupanje pa se je 21-letnik oddolžil tudi z zadetki.

Pri Švici se je med vratnici vrnil Yann Sommer, tekmo skupinskega dela s Srbijo je zaradi bolezni izpustil. A že po uvodnih minutah je bilo jasno, a bodo tokrat Švicarji težko enakovredni Portugalcem. Ti so povedli po prvi pravi nevarni akciji, ko je Joao Felix z natančno podajo z leve strani našel Ramosa, ta pa je iz obrata zadel zgornji kot vrat Švice.

Isti igralec je imel priložnost za nov zadetek pet minut zatem, a je takrat Sommer žogo ujel. Švica pa je imela prvo nevarnejšo akcijo za vrata Dioga Coste v 30. minuti. Xherdan Shaqiri je udaril s prostega strela, žoga pa se je odbila od živega zidu in ob vratnici končala v kotu.

A nevarnih akcij Portugalske v prvem delu še ni bilo konec. V 33. minuti Fabian Schär z nespretnim posredovanjem skorajda spravil žogo v lastno mrežo, že v naslednji akciji pa je po podaji s kota v kazenskem prostoru skočil Pepe in z glavo zadel za 2:0. S tem je pri 39 letih in 283 dneh postal najstarejši strelec gola v izločilnih delih SP.

Portugalska je tudi v drugem delu nadaljevala poletno. Spet je zadela iz prve nevarne akcije, tokrat že v 51. minuti, in spet je bil v glavni vlogi Ramos: Diogo Dalot je podal pred vrata, kjer je iz bližine Ramos med nogama Sommerja spravil žogo v mrežo.

Še preden so se Švicarji zavedli, kaj se dogaja, so dobili še en gol, za 4:0 je po hitrem napadu in kombinaciji Bruna Fernandessa in Ramosa povsem sam ostal Raphael Guerrerio, ki mu nato ni bilo težko z natančnim strelom zadeti. Ko je že kazalo na popoln potop Švice, pa so izbranci Murata Yakina le prišli do sape. Po kotu v 58. minuti so Portugalci pozabili na Manuela Akanjija, ki je žogo ob vratnici iz bližine spravil v gol.

A to je bil le preblisk, saj so vajeti spet prevzeli Portugalci. Prepišno švicarsko obrambo so še enkrat izigrali v 67. minuti, in še tretjič na tekmi bil v glavni vlogi Ramos. Po podaji Felixa se je sam znašel pred Sommerjem in ga premagal za "hat trick". Pri 21 letih in 169 dneh je obenem postal najmlajši Portugalec z zadetkom na izločilnih tekmah SP.

Ob koncu tekme, ko je bilo že zdavnaj vse odločeno, je priložnost dočakal tudi Ronaldo, ki je v igro vstopil v 74. minuti. Deset minut pozneje je zatresel mrežo, a zadetek ni obveljal, saj je bil v začetku akcije v prepovedanem položaju. Za piko na i super portugalskemu večeru je nato že v sodnikovem dodatku poskrbel še Rafael Leao.