REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Elon Musk: Rusija poskuša »ubiti Starlink«, ki ga SpaceX pred napadi brani, »a bo vseeno mogoče umrl!«

Elon Musk: Rusija poskuša »ubiti Starlink«, ki ga SpaceX pred napadi brani, »a bo vseeno mogoče umrl!«Musk pred Teslo Z, kot ga vidijo njegovi kritiki v Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Izvršni direktor podjetja SpaceX-a Elon Musk je okrivil Rusijo, da si prizadeva onemogočiti njegovo satelitsko storitev Starlink, od katere so ukrajinske sile močno odvisne v konfliktu med Moskvo in Kijevom.

»Rusija poskuša aktivno ubiti Starlink,« je v sobotnem tvitu potarnal Elon Musk.

»Rusija poskuša aktivno ubiti Starlink,« je v sobotnem tvitu potarnal Elon Musk.

Po besedah ​​najbogatejšega Zemljana, ki je svoje satelite nad Ukrajino dal v uporabo ukrajinski vojski je SpaceX, ki upravlja zadevno satelitsko storitev, namenil »ogromna sredstva«, da satelite zaščiti pred motnjami in kibernetskimi napadi.

»Kljub temu lahko Starlink še vedno umre,« je opozoril Musk.

Musk se boji za usodo svojih satelitov... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Musk je ob začetku konflikta konec februarja Kijevu podaril terminale Starlink v vrednosti 80 milijonov dolarjev, pri čemer je sistem postal glavno komunikacijsko orodje za ukrajinske sile.

Musk je ob tem povedal še svoje mnenje o tistih, ki menijo, da jedrska vojna ni mogoča, ker to ni racionalno. Problem je, kot je pojasnil, da o tem odločajo tisti, ki, če bi o tem odločali racionalno, sploh ne bi smeli dopustiti vojn.

Do konca leta naj bi strošek obratovanja tega pregrešno dragega darila presegel 400 milijonov dolarjev.

Ob tem se je Musk v začetku oktobra sprl z ukrajinskimi uradniki, potem ko je delil svoj mirovni načrt za ukrajinski konflikt.

Po Muskovem mnenju bi morala Rusija »ponoviti volitve aneksiranih regij pod nadzorom ZN«, medtem ko bi se Kijev zavezal k nevtralnosti in opustil zahteve po Krimu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je na to idejo odzval z anketo na Twitterju, v kateri je sledilce vprašal, »kateri Elon Musk« jim je »bolj všeč« - tisti, »ki podpira Ukrajino« ali tisti, »ki podpira Rusijo.«

Kontroverzni odhajajoči veleposlanik Kijeva v Nemčiji Andrej Melnik pa je šel še dlje in ameriškemu milijarderju in ukrajinskemu dobrotniku sporočil, naj »odj*be.«

Musk na strani "Mirotvorca"
Za okoli 15 minut se je Muskovo ime pojavilo tudi na ukrajinski spletni strani »Mirotvorec«, ki je v resnici seznam za uboje »sovražnikov Ukrajine«. Na seznamu je tudi skoraj 300 otrok. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Musk se je odzval tako, da je napovedal konec nudenja svojih zastonjkarskih uslug Ukrajini in ob tem tvitnil, da se samo »ravna po nasvetu« Ukrajincev oziroma veleposlanika Andreja Melnika.

Podobno kot Melnik, namreč da Musk mora še naprej omogočati komunikacije in hkrati držati jezik za zobmi je izvršnemu direktorju podjetja SpaceX sporočila tudi soproga svetovalca predsednika Ukrajine.

Se je pa, zanimivo, Musk sedaj nenadoma in hitro znašel v preiskavi v ZDA zaradi - nakupa Twitterja.

Že pred tem je sicer napovedal, da bo na prihajajočih volitvah glasoval za republikance.

Analitiki sklepajo, da računa na njih in da na Bidnovo vlado več ne računa... 

Za okoli 15 minut se je Muskovo ime pojavilo tudi na ukrajinski strani »Mirotvorec«, ki je v resnici seznam za uboje »sovražnikov Ukrajine«. Na njej je tudi skoraj 300 otrok.

Spor na Twitterju je sovpadel s poročili, da je ukrajinska vojska začela doživljati težave s svojimi komunikacijami Starlink.

Viri poročajo o uporabi ruskih sistemov za motenje v področju aktivnih spopadov.

Musk je nato sporočil, da so sistemi Starlink edini, ki jih ukrajinska vojska na fronti še ima, saj je vse ostalo, od radijskih zvez, kabelskih sistemov, oddajnikov – uničeno.

»Starlink je vse, kar še imajo. Za sedaj,« je zapisal Musk, ki zahteva, da stroške te njegove usluge odslej nosi ameriško obrambno ministrstvo.

Vir: Zajem zaslona

Vojaški oddajniki ob tem porabijo 100-krat več podatkov, kot jih prenese navaden uporabnik, se priduša Musk.

Po poročilih CNN-a Ukrajina v bojih izgublja okoli 500 terminalov Starlink mesečno.

Spodaj je vidna ena od poljskih pošiljk Ukrajini.

Musk je ob tem povedal še svoje mnenje o tistih, ki menijo, da jedrska vojna ni mogoča, ker to ni racionalno.

Problem je, kot je pojasnil, da o tem odločajo tisti, ki, če bi o tem odločali racionalno, sploh ne bi smeli dopustiti vojn.

Ostati brez Starlinka »bo ogromen udarec za obrambno sposobnost Ukrajine«, saj v tem primeru »ne bi mogla uporabiti satelitskih podatkov za ciljanje,« je v petek dejal ruski senator Vladimir Džabarov.

Na koncu je prišlo še do enega obrata. Po pogajanjih s Pentagonom je Musk še enkrat spremenil svojo odločitev.

Po tem, ko je pred kratkim objavil, da več ne more prekiniti izgube svojega podjetja in da Ukrajina ne more več brezplačno oskrbovati interneta, je Musk danes na Twitterju napisal, kako bo še naprej dovolil Ukrajini uporabljati sistem Starlink, da bi Ukrajina imela dostop do interneta.

"K'vragu, čeprav Starlink še naprej izgublja denar, dokler druge družbe dobivajo milijarde od davkoplačevalcev, bomo mi še naprej brezplačno financirali ukrajinsko vlado," je napisal Musk.

Kaj se je z ameriško vlado in Pentagonom, glavnim investitorjem v njegove satelite v resnici dogovoril - pa ve verjetno le sam...

Bo pa to verjetno še en razlog, da se bo Rusija teh satelitov v prihodnosti lotila nekoliko bolj temeljito.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek