Foto: Nasa
Foto: Nasa

Fotografije so bile objavljene nekaj več kot devet ur po začetku misije, ko je bil Orion od Zemlje oddaljen približno 92.000 kilometrov. To je prvič po Apollovi misiji leta 1972, da je vesoljska ladja, ki naj bi v nekaj letih na Luno pripeljala človeka, ujela podobe Zemlje.

Orion bo naslednjih 25 dni potoval do Lune, krožil okoli nje in se nato vrnil na Zemljo. S tem želi Nasa preizkusiti sisteme pred prvim poletom s posadko, Artemis II.

Orion bo do Lune prispel čez šest dni. Najbolj se mu bo približal pri 97 kilometrih in se utiril v orbito, katere od Lune najbolj oddaljena točka bo 64.000 kilometrov, od Zemlje pa 450.000 kilometrov.

Orion ima 16 kamer v notranjosti in zunanjosti, s katerimi bodo posneli različne vidike misije, misijo pa lahko v živo spremljate tukaj.

Na enem od posnetkov iz notranjosti vesoljske ladje, ki jih je Nasa že objavila, lahko vidimo poveljnika Moonikina Camposa. Gre za lutko, oblečeno v polno vesoljsko opremo, je poročal CNN.

Moonikin Campos na delovnem mestu. Foto: Nasa
Moonikin Campos na delovnem mestu. Foto: Nasa

Artemis I je prva v zaporedju vse zahtevnejših odprav človeka zunaj neba Zemlje. V okviru programa Artemis se bo človek vrnil na Luno, na njej postavil manjše oporišče, pri njem lunarno vesoljsko postajo. In ne le to: pri Luni bo sestavil večjo vesoljsko ladjo, ki bo po napovedih Nase v prihodnjem desetletju popeljala človeka do Marsa in nazaj.

Več v izčrpnem prispevku spodaj.

Sorodna novica Nova najmočnejša raketa opravila svoje delo, Orion na poti proti Luni