REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Varuhinja je lagala! Obtožbe o posilstvih, ki naj bi jih množično izvajali ruski vojaki v Ukrajini so bile - lažne

Varuhinja je lagala! Obtožbe o posilstvih, ki naj bi jih množično izvajali ruski vojaki v Ukrajini so bile - lažneSpregledali so jo: Ljudmila Denisova. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Ukrajina je odpustila najvišjo uradnico, ker je širila obtožbe o ruskih vojnih zločinih –, ki jih nato ni uspela dokazati in je tako škodovala ugledu države.

Varuhinja človekovih pravic Ljudmila Denisova je bila v nacionalnem parlamentu Ukrajine odstranjena s položaja zaradi širjenja »ponaredkov« o ruskih silah.

Obtožena  je neizpolnjevanja svojih dolžnosti in zlasti »širjenja nepreverjenih informacij o grozodejstvih, ki naj bi jih zagrešile ruske čete v Ukrajini.«

Pri vsem skupaj je nenavadno to, da je bila Denisova glavna razpečevalka trditev o množičnih posilstvih, ki naj bi jih zagrešili ruski vojaki v Ukrajini.

Takšna zavržna dejanja Denisove so samo ogrozila podobo Ukrajine, so trdili ukrajinski poslanci.

Pri vsem skupaj je nenavadno to, da je bila Denisova glavna razpečevalka trditev o množičnih posilstvih, ki naj bi jih zagrešili ruski vojaki v Ukrajini.

Resolucijo o nezaupnici je podprlo 234 (52 odstotkov) poslancev od 450 poslancev Vrhovne Rade.

Denisovo so že prej kritizirali tako zakonodajalci kot ukrajinski mediji zaradi domnevnega neizpolnjevanja svojih dolžnosti, zlasti med nenehnim konfliktom v državi.

Vojak v Buči
Vojak v Buči. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Ukrajinska varuhinja človekovih pravic je namreč »komaj izvajala svoja pooblastila za organizacijo humanitarnih koridorjev« ali izmenjave vojnih ujetnikov, je v objavi na Facebooku pred torkovim glasovanjem zapisal ukrajinski poslanec Pavel Frolov.

Po besedah ​​Frolova je njena »nerazložljiva osredotočenost« na domnevne spolne zločine in »posilstva mladoletnikov na okupiranih ozemljih, ki jih ni mogla dokazati« samo škodila Ukrajini.

Poslanec je Denisovo tudi obtožil, da je v času konflikta večino časa preživela na varnem, v tujini.

Namesto da bi potovala v Rusijo in se pogajala o izmenjavi vojnih ujetnikov, je Denisova preživela čas v »toplih in mirnih« mestih Evrope, kot so Davos, Dunaj ali Varšava, je poudaril Frolov.

Sama Denisova je obtožila administracijo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, da stoji za njeno razrešitvijo.

Obtožbe zoper njo so prišle tudi iz Moskve. Ruska varuhinja človekovih pravic Tatjana Moskalkova je marca pozvala Denisovo, naj ustavi mučenje ruskih vojakov, ki so jih ujele ukrajinske sile.

Tatjana Moskalkova: Poročilo OVSE o Ukrajini vključuje le ponaredke, ki obtožujejo Rusijo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ruska uradnica je navedla poročila o »primerih krutega in nečloveškega ravnanja z ruskimi vojaki v ujetništvu v Ukrajini« v tistem času.

Po besedah ​​Moskalkove ji je Denisova odvrnila, da »o tej zadevi ne more biti dogovorov

V torek je vodja ruskega predsedniškega sveta za človekove pravice Valerij Fadejev pozval celo k sojenju Denisovi.

»Toda ne morete ničesar dokazati osebi, katere poklic je lagati,« je dejal.

Vse to je pomembno zato, ker so se pred mesecem in pol v zahodnem tisku pojavili naslovi številnih člankov, ki so obtoževali ruske vojake množičnih posilstev.

Časnik Time je na primer objavil članek z naslovom: »Ukrajinci, ki so jih ruske čete posilile, nočejo molčati.«

Ukrajinska varuhinja človekovih pravic Ljudmila Denisova je na primer trdila, da je bilo 25 najstnic zaprtih v kleti v Buči in skupinsko posiljenih; devet pa da jih je zdaj nosečih.

Starejše ženske so pred kamero spregovorile o posilstvu s strani ruskih vojakov, je trdila Denisova. Trupla otrok naj bi našli naga z rokami, vezanimi za hrbtom in pohabljenimi spolovili.

Med žrtvami so bile tako dekleta kot fantje, ukrajinski moški in fantje pa naj bi bili v drugih incidentih spolno napadeni, to so novice, ki jih je prek svetovnih medijev razširjala Denisova.

In še: skupini ukrajinskih ujetnic naj bi v ruskem ujetništvu obrili glave, kjer so jih tudi slekli do gole in prisilili v počep.

Takšne obtožbe o množičnem posilstvu s strani sovražnika se sicer pogosto pojavljajo v vsaki vojni (Libija, Sirija, Jugoslavija), a se redko izkažejo za resnične.

Obrazložitev poslancev ob razrešitvi Denisove, da se je namreč njeno delo osredotočalo na posilstva Ukrajink in Ukrajincev s strani ruskih vojakov, kar »ni bilo mogoče potrditi z dokazi« in je »samo škodilo Ukrajini in odvrnilo svetovne medije od dejanskih potreb Ukrajine,« razkrivajo, da gre za podoben primer.

Kuleba Dmitrij
Psi vojne: Dmitrij Kuleba za svoje trditve ni podal nobenih dokazov, Reuters pa sporne trditve ni mogel neodvisno preveriti. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Denisova je trdila, da posilstva izvajajo predvsem mladi vojaki, stari med 20 in 25 let, »tisti, ki so pravkar zrasli na Putinovi vladavini, na njegovi propagandi.«

Ob tem je ruske vojake obtoževala javnih posilstev. Navedla je primer 25-letne ženske, ki je rekla, da je bila prisiljena gledati posilstvo svoje 16-letne sestre navkljub dejstvu, da je vojake prosila, naj njo namesto sestre posilijo.

»Potrebujemo pomoč za obe,« je dejala Denisova. V nadaljevanju je opisala domnevni posilstvi dveh 11-letnikov, deklice in fanta ter 14-letnika.

Denisova je javno zagotavljala, da je prejela poročilo, da je bila 11-letna deklica posiljena, potem ko se je pritihotapila nabirat rože v Hostomel, mesto severozahodno od Kijeva, ki je bilo pod močnim ruskim napadom.

Povedala je, da se deklica »spominja le začetka, potem pa se ničesar ne spomni, šele ko so jo podrli na tla.«

Takrat so bile obtožbe o posilstvu del železnega repertoarja ukrajinske propagandne kampanje.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je še v petek povzemal izjave Denisove in trdil, da so ruski vojaki zagrešili posilstva v ukrajinskih mestih.

Toda niti Kuleba za svojo trditev ni podal nobenih dokazov, Reuters pa sporne trditve ni mogel neodvisno preveriti.

»Ko bombe padajo na vaša mesta, ko vojaki posiljujejo ženske v okupiranih mestih – in imamo na žalost številne primere, ko ruski vojaki posilijo ženske v ukrajinskih mestih –, je seveda težko govoriti o učinkovitosti mednarodnega prava,« je Kuleba povedal na dogodku v Chatham House v Londonu.

Zlagane trditve, ki jih je fabricirala Denisova še v tem trenutku ponavljajo številni novinarji in publicisti na Zahodu.

Vendar pa je za Denisovo prava težava nastala šele zatem, ko je kopica nevladnih organizacij v Ukrajini, ki so upale na svež 'zahodni' denar za nove projekte 'svetovanja in okrevanja po posilstvu', poskušala najti resnične primere posilstva.

Nevladniki so bili še kako razočarani, ko so ugotovili, da ni dokazov, da je sploh prišlo do posilstev.

Ljudmila Denisova
Ljudmila Denisova med nagovorom ukrajinskih poslancev v Vrhovni Radi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Sklep je seveda jasen: obtožbe o množičnih posilstvih, ki so jih storili ruski vojaki v Ukrajini so bile izmišljene in lažne, zanje odgovorna ukrajinska propagandistka pa je bila razrešena.

To seveda ne pomeni, da se posilstva niso dogajala – povsem mogoče je, da se je to, kot v vsaki vojni, tudi v ukrajinski kje zgodilo.

Da pa bi šlo za pravo kampanjo posilstev in da bi šlo za množično dogajanje – so neresnice, kar je naposled morala priznati tudi ukrajinska stran.

Sama Denisova se je na razrešitev odzvala tako, da je sklicala tiskovno konferenco na kateri ni skoparila z obtožbami na račun svojega nekdanjega delodajalca.

»Ukrajina je totalitarna država!« je opozorila Denisova.

Na koncu bi bilo tudi lepo, če bi časniki, ki so objavljali neresnice o »ruskih posilstvih« z mastnimi naslovi zdaj na enak način objavili tudi vest o neslavnem koncu obtožb Denisove.

Toda to novico so znova nekako - spregledali…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek