Popotnik
3835 ogledov

Ne samo hrvaške, podražile so se tudi slovenske nastanitve

hotel Profimedia
Preverili smo, kolikšne podražitve nastanitev po Sloveniji lahko pričakujemo v letošnji poletni sezoni.

Poletna sezona se nestrpno približuje, kar veseli predvsem turistične delavce. Po besedah direktorja Turistično gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Fedje Pobegajlo so pričakovanja pred začetkom letošnje sezone visoka.

turisti | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Glede na napovedi ponudnikov hotelskih storitev se letos obeta dobra turistična sezona, saj je stanje rezervacij in napovedi obiska v večini destinacij najmanj enako lanskemu. "Tudi letos pričakujemo največji obisk iz bližnjih držav, kot so Nemčija, Avstrija, Italija, Češka in Madžarska. Delež obiska slovenskih gostov pa se ob normalizaciji možnosti potovanj pričakovano niža," nam pove Pobegajlo.

V sistemu kategorizacije nastanitvenih obratov je v Sloveniji več kot štiristo hotelov. Njihovo število se postopoma in počasi povečuje, pri čemer epidemija covid-19 na število ni negativno vplivala. Kljub visokim pričakovanjem pa se hoteli in nastanitveni ponudniki ta čas soočajo s kar nekaj preglavicami.

Piran preverili smo Popotnik Kapacitete na hrvaški obali so na vrhuncu sezone skoraj zapolnjene. Kako kaže slovenskim?

recepcija hotela | Avtor: Profimedia Profimedia
V prvi vrsti je to kadrovski primanjkljaj, ki ostaja največji izziv v večini panog v Sloveniji. Manko zaposlenih podjetja zagotavljajo z zaposlovanjem tujih delavcev, kar pa jim otežujejo zelo zamudni in počasni upravni postopki. Na vprašanje, kako se lotevajo reševanja kadrovske problematike, direktor TGZS odgovori, da turistična združenja v Sloveniji izvajajo skupne promocijske aktivnosti o šolanju in delu v turizmu. "Bistveno pa so se tudi izboljšali pogoji dela, kot so plače, dvigi najnižjih osnovnih plač, regres za letni dopust in dodatki zaposlenim," doda sogovornik.

Kadrovski primanjkljaj ni edini, s katerim se ta čas soočajo hotelirji po Sloveniji. Podjetjem poslovanje otežkočajo opazne podražitve stroškov poslovanja, kot so energija, materiali in plače zaposlenih. Posledično se to pozna pri cenah nočitev. 

Slovenija je očitno šla po stopinjah Hrvaške in svojo ponudbo nekoliko podražila. Kot smo na Žurnal24 že pisali, je krajša primerjava lanskoletnih in letošnjih cen nastanitev na Hrvaškem preko aplikacije Booking.com pokazala, da so bile letošnje cene višje kot v preteklem poletju. Višina podražitve je bila različna, v povprečju pa bo treba za nastanitev na Hrvaškem letos plačati približno 20 odstotkov več kot lani. 

Hrvaška obala Popotnik Iste nastanitve na Hrvaškem so letos toliko dražje kot lani

Kolikšne podražitve nastanitev lahko pričakujemo v Sloveniji?

"Zaradi omenjenih visokih podražitev so podjetja prisiljena del zvišanj cen prenesti v prodajne cene. Te so se na letnem nivoju povečale za 10 – 15 %," odgovarja Pobegajlo. Pri tem velja omeniti, da se med posameznimi destinacijami glede na sezonskost poslovanja cene gibljejo različno. Prav tako večina hotelskih podjetij cene nočitev oblikuje dnevno, glede na zasedenost, stanje rezervacij, dogodke v destinaciji in počitniška obdobja. Posledično se cene dnevno spreminjajo. Na splošno pa velja, da cene naraščajo s kategorijo hotela.

hotel | Avtor: Profimedia Profimedia

Hrvaška obala intervju Popotnik Direktor Hrvaške turistične skupnosti: "Mislim, da se od Slovenije lahko marsikaj naučimo"

Poleg hotelskih nastanitev smo preverili še stanje na turističnih kmetijah po Sloveniji, ki z leti postajajo vedno bolj priljubljene, za opravljanje tovrstne dejavnosti pa se odloča tudi večje število kmetov. Po podatkih Registra kmetijskih gospodarstev na MKGP je za turizem na kmetiji zabeležena 7-odstotna letna rast, kar pomeni, da interes med kmeti za dopolnilno dejavnost narašča. "V času covida-19 smo zabeležili celo 12-odstotno rast pri nastanitvenih kmetijah," nam povedo na Združenju turističnih kmetij Slovenije.

Po njihovih podatkih je v Sloveniji približno 1500 turističnih kmetij. Te se delijo v štiri kategorije: kmetija z nastanitvijo (699), izletniška kmetija (503), vinotoč (112) in osmica (41).

Turistična kmetija | Avtor: Jošt Gantar, arhiv STO Jošt Gantar, arhiv STO

Zaradi velikega povpraševanja tako domačih kot tujih turistov se je število omenjenih kmetij v preteklih dvajsetih letih več kot podvojilo. Še vedno pa po številu turističnih kmetij krepko zaostajamo za nekaterimi evropskimi državami (Italija, Nemčija, Francija, Španija, Velika Britanija). V primerjavi z Avstrijo, po kateri se na področju turizma na kmetijah velikokrat zgledujemo, je le v deželi Koroški 600 turističnih kmetij.

Glede na sveže podatke se jim tudi letos obeta uspešna poletna sezona, saj za ta čas kmetje že beležijo povpraševanja in rezervacije. "Gosti so predvsem iz sosednjih evropskih držav, kot so Nemčija, Avstrija, Italija, Belgija, Češka, Francija. Ponekod se že vračajo azijski gosti," razkrijejo na združenju.

Turistična kmetija Še vedno zaostajamo Popotnik Turistična dejavnost v vzponu, a brez posluha države

Turistična kmetija | Avtor: Jošt Gantar, arhiv STO Jošt Gantar, arhiv STO
Očitno pa brez podražitev ni šlo niti pri turistični dejavnosti, ki je v vzponu. Po besedah Združenja turističnih kmetij Slovenije so se za letošnje leto cene na nekaterih kmetijah dvignile med 5 – 15 %. Medtem ko so ponekod ostale nespremenjene. Praksa nekaterih kmetov pa je, da cene dvignejo zgolj za poletno sezono.

Povprečna cena nočitve je sicer odvisna tako od lokacije kot od kategorije in ponudbe nastanitve. Tako se cena za nočitev z zajtrkom lahko giblje od 30 vse do 62 evrov na noč, pri čemer so cene v goriški, gorenjski in savinjski regiji približno enake.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • Pierre 14:12 24.maj 2023.

    Moja šjora Marina mi nudi apartma po isti ceni kot lani....najmanj 200 kvadratov, vrt, zidani žar, ogromna terasa...

  • pravičnik77 09:24 24.maj 2023.

    dejmo pljuvat zdej, tako kot pljuvamo po hrvatih... so naši dosti slabši, tako da dela bo dovolj

Sorodne novice