Arhivska fotografija iz prestolnice Burkina Fasa ob napadu islamskih skrajnežev januarja 2016. Foto: EPA
Arhivska fotografija iz prestolnice Burkina Fasa ob napadu islamskih skrajnežev januarja 2016. Foto: EPA

BBC poroča, da je na ulicah več sto ljudi izreklo podporo vojakom, zato so oblasti morale uvesti policijsko uro. Vlada trdi, da so razmere že pod nadzorom, zanikala je tudi govorice, da je šlo za nov poskus udara le teden dni po tem, ko je bilo 11 vojakov pridržanih zaradi domnevnega načrtovanja udara.

Al Džazira poroča, da je bilo blizu predsedniške rezidence v ponedeljek zjutraj videti več prestreljenih blindiranih vozil predsednikovih varnostnikov. Na enem je bila kri.

Dva vira v varnostnih silah in diplomat ene od zahodnoafriških držav so za Reuters dejali, da je bil predsednik Roch Kaboré pridržan v vojaškem oporišču.

Ni jasno, kje je predsednik, a obrambni minister Barthélémy Simporé je zanikal govorice, ki krožijo tudi na družbenih omrežjih, da so vojaki predsednika pridržali.

Protestniki so v podporo vojakom zažgali sedež vladajoče stranke. Streljanje je bio slišati v vojaških oporiščih zahodno in južno od glavnega mesta ter v zračnem oporišču blizu glavnega letališča.

Uporni vojaki so postavili več zahtev. Med drugim zahtevajo odstavitev načelnika vojske in vodje obveščevalne službe, napotitev več enot na frontno črto v boj z uporniki, boljšo oskrbo ranjenih vojakov in večjo pomoč družinam ubitih v bojih.

Vojaki, obsojeni poskusa udara leta 2015, so zaprti v oporišču Sangoule Lamizana na zahodu.

V državi je omejen oziroma moten dostop do spleta.

Dogajanje je nov znak vse večjega nezadovoljstva z vlado predsednika Kaboréja zaradi neuspeha pri zatrtju upora islamistov, ki v državi traja od leta 2015.

Novembra so domnevno džihadisti ubili 53 ljudi, kar je okrepilo bes proti vladi in zaskrbljenost, da bo oblast prevzela vojska, tako kot v maju v Maliju.

Udar v Burkina Fasu