Tomi Horvat slovenska futsal reprezentanca futsal euro 2022 futsal

Sobota, 22. 1. 2022, 22.41

Euro 2022 v futsalu, skupinski del (1. krog)

Slovenija do odmevne točke, Španci zanesljivo ugnali BiH

Slovenija futsal, Gašper Vrhovec | Slovenska reprezentanca v futsalu je osvojila prvo točko. | Foto Guliverimage

Slovenska reprezentanca v futsalu je osvojila prvo točko.

Na Nizozemskem poteka 12. evropsko prvenstvo v futsalu, na katerem prvič v zgodovini nastopa 16 reprezentanc. Slovenska reprezentanca je na svoji uvodni tekmi igrala neodločeno 4:4 (1:1) proti Kazahstanu. Izbranci Tomija Horvata bodo v 2. krogu skupine B v ponedeljek igrali proti Italiji. Slednja se je prav tako z remijem razšla s Finsko (3:3).

Kristjan Čujec
Sportal Legenda slovenskega futsala prekinila reprezentančni pokoj in priskočila na pomoč

Slovenci so v četrtek odigrali prvo tekmo na letošnjem Euru. Izbranci Tomija Horvata so se pomerili s Kazahstanom. Uvodni tekmec slovenske reprezentance ima v svojih vrstah kar nekaj kakovostnih Brazilcev s kazahstanskim potnim listom, na jakostni lestvici pa kotira višje od Slovenije.

Slovenska vrsta je dobro odprla svoje sedmo EP. Čeprav je uvodoma igrala proti favoritu skupine, ki je tako zadnje EP kot SP končal v polfinalu, je prišla do točke s predstavo, ki vzbuja upanje na preboj v izločilne boje, kar je glavni cilj slovenske vrste. Za to mora Slovenija v skupini osvojiti eno od prvih dveh mest. Danes pa je bila blizu celo trem točkam, saj je vodila že z dvema goloma razlike.

Uvod tekme je pričakovano minil v terenski pobudi favoriziranih Kazahstancev, ki pa pri strelih niso bili dovolj natančni. Vse bolj pa je nase začela opozarjati tudi slovenska vrsta, v osmi minuti je bila blizu zadetku, ko je Alen Fetić izvedel kot z desne strani, na drugi vratnici pa se je žoga od trebuha Mateja Fiderška odbila v okvir vrat, ki so ga Slovenci v prvem polčasu zadeli dvakrat.

Prvi gol za Slovenijo je dosegel Denis Totošković. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Prvi gol za Slovenijo je dosegel Denis Totošković. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Slovenci povedli

Tri minute pozneje pa so Slovenci tudi povedli, vratar gostov Leo Higuita, ki velikokrat sodeluje v samih napadih, je na sredini igrišča izgubil žogo, to pa je Denis Totošković nato poslal v prazno mrežo. Minuto za tem so Kazahstanci ostali brez Alberta Akbalikova, saj je ta dobil rdeči karton po trku z vratarjem Slovenije Nejcem Brzelakom.

Številčne prednosti nato Slovencem ni uspelo unovčiti, čeprav je so imeli še kar nekaj priložnosti, med drugim je Teo Turk zgrešil povsem iz bližine. So pa tekmeci izenačili v 16. minuti, ko je z volejem zadel Douglas Junior.

Toda v 23. minuti je Fideršek poskrbel za novo vodstvo Slovenije s še lepšim golom, ko je po kotu z desne strani žogo z volejem poslal pod stičišče prečke in vratnice kazahstanskih vrat. Toda tudi tokrat so Kazahstanci hitro izenačili, ko je z roba kazenskega prostora po tleh zadel Biržan Orazov.

Slovenija futsal | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Povedli še tretjič, a je Kazahstan iztržil remi

V 31. minuti pa so Slovenci še tretjič na tekmi povedli, takrat je v napad povlekel Žiga Čeh, ki se je otresel Douglasa Juniorja in žogo mimo Higuite poslal v mrežo za 3:2. Še več, dve minuti pozneje je Turk po lepem preigravanju povišal na 4:2.

Kazahstan se je v 36. minuti vrnil v igro, ko je zadel Žomart Tokajev, malce za tem so tekmeci zadeli še prečko, v 39. minuti pa so izenačili prek Douglasa Juniorja ter prišli do točke.

Kaj so povedali po tekmi?

Tomi Horvat, selektor Slovenije: "Po prvi tekmi na letošnjem evropskem prvenstvu nimam grenkega priokusa. Na igrišču smo pustili vse, kar imamo. Čestitam ekipi za fantastično tekmo proti odličnemu tekmecu. Ves čas sem verjel v to našo ekipo, vedel sem, da imamo kakovostne fante, ki znajo igrati vrhunski futsal. Maksimalno jim zaupam, danes so to le potrdili. V nadaljevanju tekme nisem mogel računati na Gašperja Vrhovca, ki ima težave z mišico. Sam je zahteval menjavo, ni zmogel naprej na tej ravni. S tem je pokazal odgovornost do ekipe. Pred nami so dnevi, ki jih moramo izkoristiti za dobro regeneracijo, s sabo imamo vrhunskega strokovnjaka s Hrvaške, ki bo opravil svoje delo. Potem sledi priprava na Italijo, da pridemo spet z identično intenziteto na tekmo."

"Po prvi tekmi na letošnjem evropskem prvenstvu nimam grenkega priokusa," je dejal Horvat. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko "Po prvi tekmi na letošnjem evropskem prvenstvu nimam grenkega priokusa," je dejal Horvat. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Nejc Berzelak, vratar Slovenije: "Normalno je, da je po taki tekmi ostalo nekaj grenkega priokusa. Zmago smo imeli skoraj že v žepu. Kazahstan je kakovostna ekipa, ki je imela športno srečo, mi pa ne. A če bi nam kdo pred tekmo ponudil remi, bi takoj podpisali. Žal mi je zadnjega gola, žoga se je malce odbila od Igorja Osredkarja, me zmedla, potem pa sem si jo sam potisnil v gol. Sicer pa lahko rečem, da je bila tekma odlična, doseženi so bili fantastični goli, gledalci so lahko uživali, mi pa smo pustili srce na terenu. Kazahstan nas je malce presenetil le z voleji, podajami na drugo stran, to smo sprva težko branili, potem pa tudi to onemogočili. Dobro smo ustavili tudi igro njihovega vratarja v polju."

Za uvod zmagi Portugalske in Srbije

Branilka naslova Portugalska, najboljša je bila leta 2018 v Ljubljani, se je prvič predstavila v sredo, ko se je v uvodnem srečanju prvenstva pomerila s Srbijo. Na tej tekmi je bil na delu tudi slovenski delivec pravice Admir Zahović, ki je bil delegiran kot peti sodnik.

Srbi, četrti z EP 2016, so tekmo dobro začeli in povedli z goloma Marka Pršića. Za preobrat favoritov prvenstva pa so poskrbeli Pauleta, Pany Varela, Jesus in Tomas Paco. V skupini A je gostiteljica Nizozemska s 3:2 odpravila Ukrajino.

Zadnje evropsko prvenstvo je leta 2018 potekalo v Ljubljani. Evropski naslov so osvojili Portugalci. | Foto: Žiga Zupan/Sportida Zadnje evropsko prvenstvo je leta 2018 potekalo v Ljubljani. Evropski naslov so osvojili Portugalci. Foto: Žiga Zupan/Sportida

Na letošnjem Euru nastopajo štiri debitantke. Prvič nastopajo Gruzija, Slovaška, BiH in Finska, ki se bo v skupini B v Amsterdamu udarila s Slovenijo.