Uvedbo na vrednosti temelječe zdravstvene obravnave podpira tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, saj je zanje pomemben predvsem najugodnejši izid zdravljenja za paciente in izboljšanje kakovosti njihovega življenja. Foto: Pixabay
Uvedbo na vrednosti temelječe zdravstvene obravnave podpira tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, saj je zanje pomemben predvsem najugodnejši izid zdravljenja za paciente in izboljšanje kakovosti njihovega življenja. Foto: Pixabay

V Sloveniji obstajajo številni kazalniki, ki merijo napake v procesih zdravljenja, kazalnikov, ki bi merili učinek zdravljenja na zdravje prebivalcev, pa praktično ne uporabljamo, je na novinarski konferenci poudaril član ekspertne skupine Dorjan Marušič. Tako ne vemo, kateri postopki, zdravila in druge zdravstvene tehnologije imajo na zdravstveno stanje prebivalcev kakšen vpliv. Izidov zdravstvene obravnave se tako ne da primerjati s stroški zdravljenja, je poudaril Marušič.

Na vrednosti temelječa zdravstvena obravnava (NaVTeZ) je koncept, kjer pacienti in vsi ostali deležniki skupaj in usklajeno definirajo uspeh izidov zdravstvene obravnave, ki so pomembni za pacienta, ob najnižjih stroških. "S čimer dosežemo, da imajo izvedene zdravstvene storitve kar najvišjo vrednost za pacienta," je dejala predsednica ekspertne skupine Valentina Prevolnik Rupel.

"Vključevanje bolnika v proces zdravljenja postaja nov izziv in dodana vrednost," je izpostavila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović. NaVTeZ je model za zagotavljanje zdravstvenega varstva, pri katerem so ponudniki, vključno z bolnišnicami in zdravniki, plačani na podlagi zdravstvenih rezultatov pacientov. "V okviru sporazumov o oskrbi, ki temeljijo na vrednotah, so ponudniki nagrajeni za pomoč pacientom pri izboljševanju njihovega zdravja, zmanjševanju učinkov in pojavnosti kroničnih bolezni ter za to, da jim pomagajo živeti bolj zdravo življenje na način, ki temelji na dokazih," je dejala.

Uvedbo NaVTeZ podpira tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), saj je zanje pomemben predvsem najugodnejši izid zdravljenja za paciente in izboljšanje kakovosti njihovega življenja. "Vzporedno ta cilj spremljamo tudi finančno, in sicer v smislu, da je metoda zdravljenja dolgoročno tudi stroškovno učinkovita, saj je treba slediti največji smotrnosti porabe namensko zbranih javnih sredstev," je v uvodu k usmeritvam zapisala generalna direktorica ZZZS-ja Tatjana Mlakar.

Ekspertna skupina je izvedla tudi anketo med deležniki, ki je pokazala, da 81 odstotkov anketiranih uvedbo NaVTeZ podpira, največje ovire pa vidijo pri tem, da izvajalci nimajo zadosti virov za analizo podatkov, in v nezadostni informacijski podpori.