Liga Evropa

Stara dama se je rešila v zadnji sekundi: remi v Torinu med Juventusom in Sevillo

Torino, 11. 05. 2023 22.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
A.V., M.J.
6

Za nami je prvo dejanje polfinala nogometne Lige Evropa. V Torinu sta se pomerila Juventus in Sevilla. Španci so pravi mojstri v tem drugorazrednem evropskem klubskem nogometnem pokalu. Andaluzijci imajo v svojih vitrinah že šest lovorik Lige Evropa. Da se v tem tekmovanju počutijo kot doma, so dokazali že na prvi tekmi v Piemontu, saj so vse do zadnjih sekund tekme vodili, potem pa je "prišel" gol Juventusovega rezervista Federica Gattija za izenačenje (1:1). Drugi polfinalni par tvorita Roma in Bayer Leverkusen. Po prvem obračunu so v prednosti Rimljani (1:0). Finale bo 31. maja v Budimpešti.

Iz 24UR: Spopad Juventusa in Seville

Čeprav so Andaluzijci kar šestkrat osvojili omenjeno tekmovanje, pa se je pred prvim dvobojem v Torinu zdelo, da je stara dama vendarle v vlogi (rahlega) favorita. V obeh taborih pred uvodnim obračunom večjih težav s poškodbami niso imeli, tako da se je upravičeno pričakovalo izjemno zanimiv obračun dveh odličnih moštev. Še posebej, ker sta tako Juventus kot Sevilla v zadnjem obdobju dvignila ravni svoje forme, zato je njuna popotnica za prvi polfinalni obračun na Allianz Stadiumu zelo dobra.

Varovanci trenerja Maximiliana Allegrija so na zadnjih šestih tekmah na vseh tekmovanjih vknjižili po dve zmagi, dva neodločena izida in dva poraza.

V Ligi Evropa je še vedno v igri italijanski finale, sedma lovorika za Sevillo in prvi trenerski naslov nekdanjega španskega reprezentanta Xabija Alonsa z Bayerjem.

Na poti do polfinalnega zmenka z Ivanom Rakitićem, Lucasom Ocamposom in druščino so izločili francoski Nantes, nemški Freiburg in lizbonski Sporting. Andaluzijsko moštvo na drugi strani pa je navdušilo predvsem z izjemno predstavo na povratni tekmi četrtfinala, ko je pred nabito polnimi tribunami stadiona Ramon Sanchez Pizjuan povsem nadigralo nebogljeni Manchester United. Čeprav se je, vsaj v uvodnih minutah obračuna, pričakovalo medsebojno "tipanje" in umirjen začetek z obeh strani, pa je bilo v prestolnici Piemenonta živahno od prve minute. Stara dama je uvodoma prevzela terensko pobudo in že v prvih minutah nanizala dva kota po katerih pa večje nevarnosti pred španskimi vrati ni bilo.

Andaluzijci so hitro omejili uvodni nalet Juventusa in nadaljevalo se je precej bolj umirjeno ter celo z rahlo terensko pobudo Seville, ki pa je imela pred tekmo neprijetno statistiko gostovanja v Torinu, saj na zadnjih treh tekmah proti Juventusu na gostovanju sploh ni dosegla zadetka.

Rezervist Federico Gatti je bil junak Juventusa.
Rezervist Federico Gatti je bil junak Juventusa. FOTO: AP

Da želijo to spremeniti je nakazal Lucas Ocampos z lepo priložnostjo v petnajsti minuti, a je bil domači vratar Wojciech Szczesny zbran. Poljak je bil na preizkušnji še v naslednjih minutah, vselej je poskusil Ocampos, a se izid ni spremenil. Na drugi strani je bilo prav tako vroče, obakrat je bil v središču pozornosti Dušan Vlahović, vendar se je Sevilla rešila pred rezultatskim zaostankom.

Statistika prvega polčasa Juventus - Sevilla (0:1)
Statistika prvega polčasa Juventus - Sevilla (0:1) FOTO: Sofascore.com

Pred vrati Juventusa je bil sredi prvega polčasa vnovič v obetavni situaciji vseprisotni Ocampos, toda brez rezultata. Nato pa 26. minuta in vodstvo gostov. Bil je to hiter protinapad Seville, ki ga je učinkovito zaključil Youssef En-Nesyri, sicer krvnik Manchester Uniteda, ki mu je v četrtfinalu na povratni tekmi zabil dva gola. Pod asistenco se je podpisal Ocampos. Slednji je zaradi poškodbe zgodbo v Torinu končal v 34. minuti, kar je pomenilo določeno težavo za Andaluzijce. Španci so imeli tudi po vodstvu več od igre in lepše priložnosti kot domači, a se v prvem polčasu izid ni več spremenil (0:1). Juve je v drugi polčas krenil s kadrovskimi spremembami, vstopila sta Frederico Chiesa in Samuel Illing Junior

Danilo vs Sevilla
Danilo vs Sevilla FOTO: Sofascore.com

Omenjena sta prinesla kar nekaj prepotrebne živahnosti v igro stare dame, ki je imela v drugem več od igre. Gostje z juga Španije so za razliko do prvega polčasa, ko so bili kar malce presenetljivo ofenzivni naravnani, igrali bolj previdno in tudi bolj defenzivno. izkoristili so tudi vsak trenutek, da ukradejo kakšno sekundo. Jasno, vodstvo, četudi minimalno in tudi zmaga, je (bi) bilo za Sevillo odlična izhodišče pred odločilno tekmo v Sevilli. Vrhunsko taktično pripravljeni Španci so tudi v preostanku tekme uspešno mirili domače napade.

Juve, navkljub številnim menjavam, ni uspel razviti želene igre in v tem delu tekme stara dama sploh ni prišla do izrazitih priložnosti. Kazalo je že na odmevno zmago Špancev, potem pa je rezervist Federico Gatti po kotu zadel z glavo in poskrbel za precej boljše izhodišče Juventusa (1:1). V 88. minuti so najprej domači še neuspešno zahtevali najstrožjo kazen, v 97. minuti pa so v zadnji akciji tekme izenačili, ko je po kotu z glavo zadel Gatti po podaji Paula Pogbaja.

Juventus vs Sevilla
Juventus vs Sevilla FOTO: Sofascore.com

Roma do minimalne prednosti
V Rimu je Roma, zmagovalka lanske Konferenčne lige, Bayer, ki bo do konca sezone pogrešal napadalca Karima Bellarabija zaradi poškodbe, pričakala z le enim evropskim porazom na zadnjih 25 tekmah na domačem stadionu. Prvi polčas pred 64.000 gledalci je, ob bolj ali manj enakovredni igri minil brez zadetkov, v drugem pa so niz neporaženosti Rimljani podaljšali po zaslugi zadetka Edoarda Boveja, ki je zadel v 63. minuti.

Roma – Bayer Leverkusen
Roma – Bayer Leverkusen FOTO: Sofascore.com

Izida, Liga, polfinale, prvi tekmi:
Juventus – Sevilla 1:1 (0:1)
Gatti 90.; En-Nesyri 26.

Postavi:
Juventus: Szczesny; Danilo, Bonucci (Gatti), Sandro; Cuadrado, Miretti (Chiesa), Locatelli, Rabiot, Kostić (Illing Junior); Di Maria (Pogba); Vlahović (Milik).
Sevilla: Bounou; Navas, Bade (Lamela), Gudelj, Acuna; Fernando, Rakitić; Ocampos (Montiel), Torres (Gomez), Gil; En-Nesyri.

Prihodnji teden bo zelo vroče

Sodeč po izidih na prvih tekmah nas prihodnji teden čaka zanimiv razplet polfinalnih obračunov tako v Ligi Evropa kot tudi Konferenčni ligi. Bodite zopet v naši družbi v torek in sredo v Ligi prvakov ter v četrtek na povratnem obračunu med Sevillo in Juventusom na Ramon Sanchez Pizjuanu v sklopu Lige Evropa. Želimo vam lep preostanek večera in lahko noč.

96. minuta

GOOOOOOOOOL! Juve izenačil na 1:1 v zadnji sekundi tekme

Nogometašem Juventusa se je izplačala vztrajnost v drugem polčasu. V izdihljajih obračuna, natančneje v zadnji od skupno sedmih minut sodnikovega dodatka, je rezervist Federico Gatti po strelu glave iz neposredne bližine izenačil izid na 1:1 in tako kronal boljš igro stare dame v drugem delu igre.

...

Sevilla prekinila neprijetno tradicijo v Torinu

Pred srečanjem smo se dokopali do zanimivega podatka, da Sevilla na zadnjih treh gostovanjih v Torinu ni uspela zatresti mreže tekmeca. Z nocojšnjim zadetkom En-Nesyrija so Andaluzijci tako prekinili neugodno tradicijo.