Odločilni del zlatega pokala preložen. Priložnost za kandidaturo Portoroža?

Organizatorji jadralskega zlatega pokala SSL so zaradi tehničnih in logističnih izzivov prestavili finale, ki je bil načrtovan med 28. oktobrom in 20. novembrom v Bahrajnu. Nov termin še ni znan, člani posadke Krpani 1860 pa bodo za organizatorja vnovič poskusili predlagati Portorož.

Z leve: Jani Klemenčič, Igor Lah, Vasilij Žbogar, Mitja Margon in 
Matjaž France Foto: JZS
Z leve: Jani Klemenčič, Igor Lah, Vasilij Žbogar, Mitja Margon in Matjaž France Foto: JZS

Kapetan slovenske posadke Vasilij Žbogar, s tremi olimpijskimi medaljami najboljši slovenski jadralec, je povedal, da je do prestavitve prišlo zaradi logističnih težav, zaradi velikih zamud pri dostavi jadrnic, kontejnerjev in drugega organizacijskega materiala v državo gostiteljico, pa tudi zaradi trenutnih razmer v svetu, ki so med drugim zelo dvignile cene letalskih prevozov. “Nov datum bo določen glede na koledar mednarodne jadralske zveze prihodnje leto in termine drugih velikih športnih tekmovanj. Če ne bo finala v Bahrajnu, kot prvo možno nadomestno lokacijo omenjajo Oman. Ampak tudi mi bomo še enkrat ponudili naš Portorož, kot smo ga že, preden je bil izbran Bahrajn,” je včeraj v portoroški marini povedal Žbogar. “Zaradi prestavitve smo Krpani treninge prilagodili, sprva smo nameravali tik pred odhodom popravljati predstartne manevre. Sedaj smo v pripravo začeli vključevati tudi predvidene rezervne reprezentante, 22 je vseh članov posadke, 11 jih jadra. Želimo, da se vsak posameznik vključi v ekipo in se v njej dobro počuti,” je še povedal Žbogar.

Nogometni zgledi

Na prvem zlatem pokalu, ki je nastal po vzoru svetovnega prvenstva v nogometu, sodeluje 56 držav glede na lestvico SSL. Jadrnice so tipske (nekoliko prirejene RC44) in za vse enake, zato bo o zmagovalcu odločala zgolj kakovost posamezne ekipe. Člani slovenske ekipe Krpani 1860 so si finale zagotovili julija na Neuchatelskem jezeru v Švici, ko so v kvalifikacijski skupini osvojili prvo mesto pred Litvo in Ekvadorjem, Hongkong pa ni nastopil. “Po uspešnih kvalifikacijah sodimo zelo visoko in se nas druge ekipe kar bojijo, imamo tudi velike izkušnje z jadranjem na podobnih jadrnicah, kot bodo na finalu. Krpani pa bomo naslednje leto jadrali tudi na nekaterih regatah z drugimi jadrnicami, da pridobimo izkušnje, vzdržujemo tekmovalni duh in motiv za nadaljnje treninge,” je poudaril Žbogar.

Jani Klemenčič

član posadke

“Menim, da je to najboljša jadralna posadka, ki jo je imela Slovenija doslej. Če bomo ostali skupaj, bodo tudi rezultati zelo dobri.”

“Verjamem, da bo ta projekt stekel, mogoče z malo zamude. Imamo prednost, da smo bili skupaj in da skupaj tudi ostajamo ter smo pripravljeni delati naprej. Dobra priprava je ključ do uspeha,” je navedel krmar Igor Lah. Tudi nekdanji veslaški olimpijec Jani Klemenčič z nalogami na vitlu je izpostavil gradnjo ekipe ne le na morju, ampak tudi na kopnem. “Menim, da je to najboljša jadralna posadka, ki jo je imela Slovenija doslej. Če bomo ostali skupaj, bodo tudi rezultati zelo dobri.”

Aktiven pogled v prihodnost

Nekdanji jadralski olimpijec Mitja Margon, ki upravlja z jadri, je bil tudi vodja slovenske jadralske odprave lani na olimpijskih igrah v Tokiu. “Tri tedne pred odhodom na Japonsko nismo vedeli, kaj se bo dogajalo, veliko je bilo možnih logističnih zapletov, saj so bile OI prestavljene za leto dni. A so bile uspešno izvedene.”

Pri Krpanih je vzniknila ideja, po kateri bi štiri obalne občine skupaj v velikonočnem času, ko pri nas sicer že potekata dve večji jadralski prireditvi v Piranu in Izoli, pripravile slovenski jadralski teden. Cilj je, da bi na morje spravili tisoč plovil.

Ekipa Krpanov je združila slovenski jadralski potencial, zato njeni člani že ponujajo nekatere nove ideje. Skupaj z Matjažem Francetom, ki ima že izkušnje tudi z vodenjem marine in potniškega terminala, že snujejo nov skupni projekt, s katerim bi štiri obalne občine skupaj pripravile slovenski jadralski teden v velikonočnem času, ko pri nas sicer že potekata dve veliki jadralski prireditvi v Piranu in Izoli. Cilj je, da bi na morje spravili tisoč plovil in vrgli organizacijsko rokavico prirediteljem največjega jadralskega spektakla daleč naokoli - tržaške Barkolane.


Najbolj brano