Tujina

Ukrajinska vojna in geopolitične spremembe

Kijev/Moskva, 09. 04. 2023 16.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Marko Hočevar
Komentarji
78

Minilo je že 13 mesecev od začetka ruskega napada na Ukrajino. Čeprav so številni verjeli, da bo ruska vojska brez težav zasedla večji del Ukrajine, se to ni zgodilo, saj je ukrajinska vojska visoko motivirana in z najsodobnejšim orožjem s strani Zahoda opremljena vojska. Poskus ukrajinske jesenske kontraofenzive se je hitro ustavil. In medtem ko se vse bolj se zdi, da je na bojišču prišlo do pat položaja in do vojne izčrpavanja, so se v preteklih 13 mesecih zgodili pomembni geopolitični in geoekonomski premiki, ki nakazujejo smeri prihodnjega razvoja in spreminjanje konstelacij sil v mednarodni politiki.

Volodimir Zelenski
Volodimir Zelenski FOTO: AP

Rusija je vstopila v vojno površno, doživela nekaj porazov, ni uspela zasesti Kijeva. Vendar so uspešno ustavili skorajšnji gospodarski zlom in kolaps rublja s tem, ko so vezali plačevanje plina na rubelj, rubelj pa na zlato. Hkrati so uspešno preusmerili izvoz ključnih surovin – nafte in plina – na azijske trge. Kitajska in Indija potrebujeta za lasten razvoj čim več surovin, hkrati pa tudi precej služita s preprodajo le-teh državam, ki ne kupujejo neposredno od Rusije zaradi sankcij Zahoda. 

V mednarodnem prostoru pa Rusija nikakor ni ostala izolirana – daleč od tega. Čeprav je v Generalni skupščini OZN več kot dve tretjini držav sveta podprlo resolucije, ki obsojajo rusko agresijo, je konkretne sankcije uvedlo precej manj držav, večinoma članice EU, članice Nata in nekdanje britanske kolonije ter zaveznice ZDA na daljnem vzhodu. Nerazvite države in države v razvoju pa so bodisi zavzele nevtralno pozicijo bodisi so odkrito podprle Rusijo. V tem okviru se je vloga Rusije v tretjem svetu okrepila. Čeprav bo letošnje leto izjemno težko za rusko gospodarstvo, javni dolg in deficit pa bosta močno narasla zaradi zahodnih sankcij, zagotovo ne bo kolapsa gospodarstva, predvsem pa sankcije ne bodo odvrnile Rusije od njenih namer v Ukrajini.

Besedilo je bilo pripravljeno v sklopu projekta Homopolitikus, političnega think tank Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

ZDA, ki so s širitvijo Nata proti Vzhodu na meje z Rusijo in spodbujanjem državnega udara leta 2014 v Ukrajini (Victoria Nuland in F*... the EU) precej prispevale k vojni v Ukrajini, so vsekakor močno okrepile svojo moč znotraj "zahodnega" zavezništva. Če je bil Nato iz (zahodno-)evropske perspektive "klinično mrtev", kot je pred leti izjavil francoski predsednik Macron in vse manj potreben – to pa je tudi pomenilo zmanjšano ameriško vojaško prisotnost v Evropi – je sedaj Nato zelo agilen z jasnim sovražnikom. ZDA pa so dobile vnovičen "mandat" za zaščito Zahodne Evrope pred zunanjo nevarnostjo. Gospodarsko so ZDA močno profitirale, saj so evropske države zaradi sankcij zoper Rusijo namesto ruskega začele množično uvažati ameriški utekočinjeni in veliko dražji plin. Ustavitev Severnega toka I in II ter poznejše miniranje plinovodov pa je dokončno izpolnilo strateške cilje ZDA – odrezati Evropo od poceni ruskih energentov. To za ZDA nikakor ni bilo zgolj gospodarsko, temveč predvsem politično in vojaško vprašanje. Po drugi strani pa ZDA vseskozi pogledujejo tudi proti Kitajski in Tajvanu, saj je že dobro desetletje jasno, da je njihova glavna tekmica Kitajska in ne Rusija. Zato je tudi vprašanje, koliko časa bodo še lahko brezpogojno financirale in podpirale Ukrajino, saj to močno izčrpava ZDA in EU. A hkrati bi bila še večji udarec ruska zmaga v tej vojni, ki bi predstavljala definitivni začetek preoblikovanja svetovnega reda iz unipolarnega v multipolarni. 

Marko Hočevar
Marko Hočevar FOTO:

EU je uvedla sankcije Rusiji in – za zdaj sicer neuspešno – poskušala zmanjšati ruske produkcijske in ekonomske kapacitete, s ciljem da prisili Rusijo k umiku iz Ukrajine. Razen nekaj posameznikov med voditelji članic EU in tudi same EU birokracije prevladuje precej širok konsenz glede brezpogojne pomoči Ukrajini. Vendar zaradi sankcij in izgube dostopa do poceni energentov bo, vsaj tako kažejo začetne napovedi, prišlo do postopne deindustrializacije Evrope, saj bo stroškovna nekonkurenčnost pregnala domači in tuji kapital. Kot dve najbolj propulzivni državi, ki lahko iz tega največ profitirata, sta ZDA in Kitajska in iz začetnih napovedi se jasno kaže, da se bodo podjetja odločala za naložbe v obeh državah zaradi negotovosti glede prihodnjega izida spopada med dvema blokoma. 

Preusmeritev sredstev iz sklada za mir v oboroževanje in razlaga, da gre pri tem za spodbudo gospodarstvu, pričajo o veliki zmedenosti in nereflektiranosti gospodarskega, političnega in geostrateškega položaja v svetu in znotraj EU. Ustavitev in miniranje Severnega toka I in II je tudi dokončno razblinila vsakršne iluzije o avtonomiji evropske frakcije kapitala v odnosu do interesov ZDA (četudi Američani niso tega izvedli, je zagotovo njim bilo v največjem interesu, da do tega pride, Nemčija in EU pa zelo medlo iščeta krivce za to). Avtonomije evropske frakcije kapitala ni več, avtonomije v odnosu do ZDA ni več – EU se je podredila ekonomskim in vojaškim interesom ZDA, ne glede na končno ceno, ki jo za to plačuje in jo bo tudi v prihodnje. Čeprav bi bilo ravno EU v interesu, da se vojna čim prej konča, pa pozivov k miru ni na obzorju, temveč poteka precej perverzen boj za koščke pogače pri povojni obnovi Ukrajine, ki pa se vse bolj odmika daleč v prihodnost. 

Kitajska je država, ki ima precej protislovno vlogo v tej vojni in v procesih, ki potekajo vzporedno. Kitajski mirovni predlog, ki so ga sicer mnogi na Zahodu diskreditirali, še preden je bil objavljen, bi bil zagotovo dobro izhodišče za premik iz pat pozicije. Čeprav Kitajska ostaja zavezana miru in ne bo nikoli priznala priključitve Krima ali vzhodnega dela Ukrajine k Rusiji zaradi njenih interesov v odnosu do Tajvana in poskusa ohranjanja "ene" Kitajske, pa je jasno, da odnos med Rusijo in Kitajsko ni nič slabši kot pred letom dni. Ravno nasprotno, obisk predsednika Ši Džinpinga v Moskvi nam daje vedeti, da se zavezništvo med Rusijo in Kitajsko poglablja. Zaostrovanje odnosov med Zahodom in Kitajsko glede vprašanj tehnološke prevlade in Tajvana tudi nista odvrnila nemškega kanclerja Olafa Scholza od obiska Pekinga jeseni 2022. Scholz je na Kitajskem poskušal z novimi posli ublažiti negativne posledic sankcij Rusiji, saj nemška industrija močno potrebuje velik kitajski trg in kitajske produktivne zmožnosti. Zaostrovanje retorike EU v odnosu do Kitajske v zadnjih tednih in morebitne sankcije EU v odnosu do Kitajske bi bile še en zelo velik udarec za gospodarstva njenih članic.

V tem dobrem letu od začetka vojne v Ukrajini je nov zagon dobilo zavezništvo, ki ga najbolj promovirata Kitajska in Rusija – BRICS+. Za članstvo se je prijavila tudi Savdska Arabija, tradicionalna zaveznica ZDA, ki je istočasno postala članica Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki jo vodi Kitajska in katere članica je tudi Rusija. Močnejša prisotnost in vpliv Kitajske v regiji, ki je historično veljala za igrišče Zahoda, se kaže v njeni ključni vlogi pri doseganju sporazuma med Iranom in Savdsko Arabijo, ki sicer tradicionalno veljata za veliki sovražnici. Takšen razvoj dogodkov nam da slutiti, da poleg vojne v Ukrajini poteka tudi globalno pregrupiranje zavezništev. Kitajska vse bolj uspešno širi idejo o opustitvi dolarja kot osnovne valute za trgovino z nafto, k temu pa pristopajo tudi države OPEC-a ter nekatere tradicionalne ameriške zaveznice. Ali in do kdaj bodo ZDA stale ob strani, medtem ko poteka zbliževanje Savdske Arabije in Kitajske ter poskus opustitve dolarja kot svetovne rezervne valute, ki je v dobri meri dajala podlago za ameriško hegemonijo? 

Vladimir Putin
Vladimir Putin FOTO: AP

Črno-beli pogled na vojno v Ukrajini skozi prizmo prijatelj-sovražnik je seveda priročno, moralno in etično, vendar nam pri razumevanju razlogov in posledic vojne ne pomaga. Ali je Putin zloben ali nor, ni bistvenega pomena (ali so bili zlobni in/ali nori ameriški predsedniki, ki so začeli nešteto vojn po drugi svetovni vojni?) – moralistični komentarji in polovičarske psihološke analize ne pomagajo pri razumevanju vzrokov za vojno, še manj pa pri razumevanju njenih posledic. Kot kaže, če izvzamemo ZDA in Evropo, večji del sveta (Azija, Afrika in Latinska Amerika) nima nikakršnih težav gospodarsko sodelovati z Rusijo in Kitajsko, hkrati pa se to sodelovanje še dodatno krepi z državami, ki so tradicionalno veljale za ameriške zaveznice. 

Krepitev zavezništva okoli Kitajske in Rusije kaže na pomembne geostrateške premike. Kulturna ali moralna vzvišenost Zahoda je precej plehka in vezana zgolj na druge, ki postopoma odkrivajo možnost gospodarskega in političnega povezovanja s Kitajsko, posledično pa tudi z Rusijo. Če se je 21. stoletje začelo kot stoletje nesporne hegemonije ZDA v mednarodni politiki, pa dve desetletji pozneje nastaja novo zavezništvo – Kitajska in Rusija – ki ima za ekspliciten cilj preoblikovanje enopolarnega sveta v multipolarni svet. Konflikt med tema dvema projektoma se izrisuje tudi med vojno v Ukrajini. Kissinger je odkrito govoril, da je cilj strategije ZDA, da je v boljših odnosih s Kitajsko in Rusijo, kot sta ti dve državi med seboj. Danes je očitno, da je zunanja politika ZDA v zadnjih dveh desetletjih zbližala Rusijo in Kitajsko kot še nikoli prej. Izid vojne v Ukrajini tako ni zgolj regionalno pomemben za Evropo, temveč je globalnega pomena v okviru spopada dveh vizij sveta, predvsem v luči zaostrovanja odnosov med ZDA in Kitajsko (trgovinska vojna, Tajvan, sankcije na kitajski izvoz polprevodnikov in čipov). Poskusi ohranitve hegemonije ZDA na eni strani in poskusi Rusije in Kitajske na drugi, da destabilizirata hegemonijo ZDA in oblikujeta multipolarno svetovno ureditev, vse bolj jasno kažejo, da bo 21. stoletje čas oblikovanja novih in spreminjanja starih zavezništev ter stoletje številnih konfliktov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

angelvaruh
11. 04. 2023 16.28
+1
Pravi razlog, zakaj je Rusija preselila svoje jedrsko orožje v Belorusijo, je vpletenost britanske vlade v Ukrajino. Ker se je britanski parlament odločil poslati granate z osiromašenim uranom v Ukrajino, in če ne veste, kaj lahko te granate naredijo okolju in tudi nedolžnim življenjem; potem bi predlagal, da to poiščete na Googlu. Kjer boste videli stranske učinke tega orožja, ki je bilo zagrešeno nad Iračani, ki zdaj grozljivo trpijo zaradi radiacijske bolezni in iznakažejo svoje novorojenčke. Slabo vam bo!
Na pol ovca
09. 04. 2023 21.22
-1
Ukro navijači so izjemna sekta ta članek, ki niti približno ne prikazuje realne slike, ampak samo za ščepec manj pro Ukrajinski kot vse tukaj torej v EU msm je za njih katastrofa in Rusofilska zgodba...
MathewM
09. 04. 2023 21.56
+2
Če si vajen izključno "junk" hrane in ti nekdo za spremembo da nekaj napol zdravega, boš tudi rekel "bljak" ☺
Na pol ovca
09. 04. 2023 21.17
+1
Od prejšnjega tedna dalje se otroci v Ukrajini učijo Poljsko himno.
Na pol ovca
09. 04. 2023 21.28
+3
OvcjiPastir
09. 04. 2023 21.16
+1
Ce zgoraj napisano drzi, je Putin zacel to vojno za ZDA, vedel je kaksne posledice ta vojna nosi. Torej je del te ameriske ekipe. Nasi ravnozemljasi pa ga castijo in tako globoko cenijo.
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.20
-1
OvcjiPastir
09. 04. 2023 21.24
+5
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.46
-4
Saj se strinjam s tabo. Kriva je Amerika, ... ergo - putler dela za Amere.🤣🤣😂 Pač najbolj uporabljena analogija pri rusofilih. Spominja na Marcela Štefančiča, ki je analogijo svečarjev strnil v poved, da je Hitler napadel Jugo zato, da bi preprečil povojne poboje.
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.49
-3
Kar se mene tiče, je preprosto - obstaja agresor in obstaja žrtev. Žrtev ni v ničemer izzvala napada, agresor pa je v nobenem primeru ne bi smel napasti. Pravljice o "bližini NATO", korupciji, nacijih,... so samo pravljice za rusofile. Gre preprosto za požrešnost po ozemlju, ki bi putlerju, če bi mu ga uspelo osvojiti, zagotovilo slavo in dosmrtni mandat.
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.01
-3
Tole lahko zraste le na zeljniku rusofila. Diletantsko, skrajno površno spesnjen članek, ki ne odraža realnega stanja. In mimogrede,... "Rusija je vstopila v vojno površno, doživela nekaj porazov, ni uspela zasesti Kijeva. Vendar so uspešno ustavili skorajšnji gospodarski zlom in kolaps rublja s tem, ko so vezali plačevanje plina na rubelj, rubelj pa na zlato". Mogoče je bilo to res v prvi polovici leta, ... pa še tu je bil razlog prej v tem, ker je prišlo do močnega skoka cen energentov in za toliko se je pač podaljšal začetni učinek sankcij. EU je pač potrebovala nekaj časa, da je razumela zakaj imajo sankcije ravno nasproten učinek. Namreč zaradi sankcij moskovija ni imela nobenega uvoza, ampak samo izvoz. In to se je poznalo v njihovi blagajni. Novinarji, ki se spravijo pisati o tem, bi lahko malce bolj profesionalno raziskali temo. Poleg tega problemi moskovitskega gospodarstva niso samo v sankcijah, pač pa odhodu večine zahodnih firm iz moskovije, zapiranje poslov, posledično brezposelnost,... ob objavi mobilizacije tudi beg treh milijonov Rusov iz moskovije, ... najbrž ni treba poudarjati, da gre večinoma za izobražene davkoplačevalce, ki poslej pač ne bodo več moskovitski davkoplačevalci, ... padec rublja in insolventnost ter porast osebnih stečajev,... izjemno slaba demografska slika (treba se je zavedati, da so dosedanje mobilizacijske "tranše" pobirale fante in može praviloma na podeželju in v oddaljenih moskovitskih regijah. Zdaj govorijo o potrebi po mobilizaciji novih 400.000 ... hmmm, le kje so vojaki iz prejšnjih tranš??? Po 6. decembru je nastopila cenovna kapica, po kateri moskovitska nafta ne sme biti dražja od 60 USD/sodček, in sankcije so še huje pokazale zobe. Nima veze kaj putler naklada svojim in kako je "vse v redu", in "vse poteka po planu",... realnost je neizprosna. Moskovijo čakajo težki časi, ... sankcije se vedno lahko hipno vzpostavijo,... da se jih umakne, bodo pa morala preteči desetletja. Elvira Nabiullina je resda prestala vse krize, vse stresne teste, mojstrsko vodila moskovitsko gospodarstvo skozi težke čase,... ampak vojna je očitno tudi zanjo preveč. Očitno čarati ne zna. Tako tudi z vidika multipolarnosti pravzaprav moskovija ne predstavlja več akterja, kakršnega je pred vojno v Ukrajini. Danes pač že vsak vidi, da je daleč od vojaške velesile (jedrsko orožje tu nima prav velike teže), zaradi izolacije je pa tudi politično precej minorna. Zato so zdaj vse oči uprte na Kitajsko in na to, kaj bo storil Jinping. Večkrat je že očitno pokazal, da ga vojna v Ukrajini "ne zanima" in zato moskoviji ni pomagal pri tistem, kar bi si najbolj želela - z orožjem in finančnimi sredstvi. Tudi opevani obisk moskovije je bil za Jinpinga prej zoprn in časovno neugoden (to je bil ravno čas, ko je haaško Sodišče za vojne zločine izdalo zaporni nalog za putlerja, dogovori so bili pa že tako daleč, da Jinping ni več mogel preložiti obiska. Poleg tega je nadvse pomenljivo tudi to, da Jinping ni najprej obiskal putlerja, pač pa Mishustina. V diplomaciji zelo pomenljivo. Približno enako si je znižal "nivo" tudi s sprejemom visokega kitajskega uradnika. No, saj ne, da ima vojni zločinec sploh še lahko kakšen nivo. Glede same vojne pa je treba upoštevati, da obema stranema močno primanjkuje municije. In ni res, da imajo Ukrajinci najsodobnejšo zahodno vojaško opremo - pravzaprav je večina njihove opreme iz starih zalog držav donatork, vmes pa se (zlasti iz ZDA) najde tudi kaj boljšega in novejšega. Skratka, v splošnem je tole pravzaprav repriza 1. sv. v.
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.02
-2
in pomenljivo - tudi Jinping je na zadnjem kongresu izjavil, da sta na svetu dve svetovni velesili - ZDA in Kitajska,.. in to kljub temu, da je mesece pred začetkom vojne v Ukrajini še veselo razpredal s putlerjem kako je svet multipolaren. Le kam se je izgubila moskovija?
rdeča petokraka
09. 04. 2023 21.00
+0
Nizek poklon avtorju tega članka. Vesel sem, da lahko preberem tudi tako realen članek !
Na pol ovca
09. 04. 2023 21.18
-1
No ja začne z čistim CNN/BBC pogledom rusom ni uspelo osvojiti KIeva
Na pol ovca
09. 04. 2023 21.23
+0
Potem nadaljuje da je v ukrajini pat pozicija...
rdeča petokraka
09. 04. 2023 21.37
+0
No ni 100%, je pa precej resnice napisal, kar za naše medije ni navada
MathewM
09. 04. 2023 20.49
+0
Eden redkih uravnoteženih člankov na tem portalu, ne pa siceršji prepis iz zahodnih propagandnih medijev. Kudos avtorju. Seveda pa so bralci tega portala vajeni zahodne propagande zato tega članka večina žal ne bo dobro sprejela.
komarec
09. 04. 2023 20.12
+2
Ta vojna je po mojem mnenju skrbno zrežiran scenarij, ki pa se kot kaže ne dobro izšel za Ukrajince.
ActiveR
09. 04. 2023 19.57
+0
ZDA niso še nikoli bile tako na vrhuncu kot so danes in kdor sanja o čem drugem bo najbolje, da takoj preneha, sicer se nahaja na povsem napačnem kraju, kakšna lokacija v Sibiriji bo pravšna.
komarec
09. 04. 2023 20.15
+2
ZDA še nikoli niso bile v taki r... kot so danes. Kot velesila preprosto izgubljajo primat in tega se oni otepajo na vse možne načine, žal so pa malček pozno to spoznale, da o EU ne govorimo.
tornadotex
09. 04. 2023 19.30
-2
Kolumna napisana na pamet...Niti približno ni tako,je pa eno navadno navijaštvo za Ruse,ki bodo kmalu v prostem padu in ne kot piše ta kolumnist,da se v Rusiji cedita mlek in mleko...
Rains
09. 04. 2023 19.33
-1
Ja članek je res skorajda za na Insajder, lol. Marko Hočevar bi tam dobil službo takoj.
emilzapata
09. 04. 2023 20.40
+3
spremljam več ruskih blogerjev iz vseh koncev rusije, in tudi komentarje bralcev iz vseh koncev sveta, tudi iz angloseksonskih, većina daje Putinu PRAV, npr. španski sadjarji zelo obsojajo sankcije, saj so žrtev teh, ne morejo izvažati sadja v rusijo in ga morajo voziti v Maroko po polovicni ceni, ti ga ppa prodajajo rusom z velikim dobićkom
Rains
09. 04. 2023 20.54
-1
Obsojanje sankcij ni isto kot dajati Putinu prav.
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.09
+1
Ni vsak bloger za gledat. V začetku so tule rusofili cvilili, ko je "neznano kam izginil" Gonzalo Lira,... po preverjanju se je izkazalo, da gre za manipulanta, lažnivca in psihiča. In takih smeti je na netu res ogromno.
Rains
09. 04. 2023 19.24
+0
Eni pa še kar blebečejo, da ZDA propada. Hahahahaha .......
Hc4life
09. 04. 2023 19.10
-5
Zagovornikiputkota,kr podajte se v ruske stepe uživat svobodo,ki jo je tam v izobilju,kaj vam brani ,ko vam je ta evropa tako tuja,podprite svojega velikega vodjo,tega hitlerja 21 .ga stoletja...naj živi evropa in slava ukraini
IvanJaJo
09. 04. 2023 19.08
+5
Strategija #vonderLajdra&Co ni vredna kozarca mrzle vode.. Z višjimi cenami energentov izgubljamo konkurenčnost, izguba tega pa je seveda jasno začrtana pod v nazadovanje💆💆‍♂️💆‍♀️
piu
09. 04. 2023 18.54
-6
Kitajsko utegne prizadeti huda ekonomska kriza.......Ruski trg s nafto in plinom ne bo nikoli več tisto kar je bil.....Še Putkota v čuzo in smo na konju....
IvanJaJo
09. 04. 2023 19.10
+5
Očitno 📺📢💆‍♀️💆‍♂️💆 uspeva
el capitano
09. 04. 2023 19.23
+1
portorico 1
09. 04. 2023 18.49
+3
Končno ste si upali bobu reči bob. Nikoli ni prepozno!
Sandx
09. 04. 2023 18.45
+1
Ruski podrepniki pa pejte ze v Rusijo ne razumem vas zakaj ste v EU????
Zuzaa11
09. 04. 2023 19.05
+4
Zato, ker smo rojeni v EU, ne zelimo ne v Rusijo se manj pa v Ameriko, ker smo tukaj doma. Po tvoji logiki previdevam, da pises iz New Yorka?
Zuzaa11
09. 04. 2023 18.37
+5
Macron je v sobotnem intervjuju izjavil, da mora Evropa zmanjsati svojo odvisnost od ZDA pri dobavi orozja, energije in uporabi dolarja. Izogniti se mora tudi vpletanju v konflikt med ZDA in Kitajsko zaradi Tajvana-Politico. Vsake toliko pa izjavi kaj pametnega g. Macron, ocitno mu je pogovor s predsednikom Kitajske koristil
Rains
09. 04. 2023 19.23
-3
FIRBCA
09. 04. 2023 18.16
+5
vsak clovek, ko pade pod strelom je najvecja norost kar jo je kdaj videl svet. Da bo vojna so strokovnjaki vedeli pa nihce ni prej ukrepal sedaj pa dajati orozje a tosto kar yenkiji govorijo se bomo borili do zadnega Rusa. Lepo kje zivimo. Mir
Hrane Marija
09. 04. 2023 18.24
+1
Do zadnjega ukrainca..to je razlika...rus..nekaj drugega...
Zmaga Ukrajini ..
09. 04. 2023 21.06
-2
So ukrajinski rusi in so moskoviti. Kot pa kažejo ocene umrlih ali ranjenih moskvičev, pa moskovija močno, močno vodi. Številke so res divje visoke. Zato je bolj pravilno - borili se bodo do zadnjega moskviča. Drugače pa,... če putler ne bi napadel, potem se Ukrajincem pač ne bi bilo treba boriti in streljati moskvičev, ... kajne?
deny-p
09. 04. 2023 18.16
+3
Dokler bo pol sveta zelenega zalagalo z orožjem, ne bo mira, žal......
Biker 333
09. 04. 2023 18.12
+8
Če bi ukriji samo s svojim orožjem branili, bi bili v mesecu dni v kameni dobi. Tukaj pa je eu in usa pomoč tolk o primerjavi.
FRC-H
09. 04. 2023 18.56
+0
Neumnost. Največji dobavitelj orožja Ukrajini je Rusija....cca 3000 kosov tehnike.