Slovenija

V hekerskih incidentih naj bi sodeloval tudi izgnani ruski diplomat

Ljubljana, 09. 04. 2024 19.35 | Posodobljeno pred 20 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Žiga Bonča
Komentarji
32

Po naših informacijah v Sloveniji že nekaj časa velja povišana stopnja ogroženosti pred kibernetskimi napadi. V nedavnem napadu si je ruska hekerska skupina Cyber Army Russia Reborn izbrala kar 17 žrtev – spletne strani državnih organov, institucij, vlade in kritične infrastrukture. Čeprav so za nekaj ur onemogočili dostop do nekaterih spletnih strani, se neuradno niso uspeli dokopati do baz podatkov. Pri napadih naj bi sicer sodeloval tudi nedavno izgnani ruski diplomat.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Varnost v Sloveniji
    08:58
    Iz 24UR ZVEČER: Varnost v Sloveniji
  • Iz 24UR: Povišana stopnja ogroženosti
    02:41
    Iz 24UR: Povišana stopnja ogroženosti

Hekerski napadi oziroma incidenti, kot jim rečejo strokovnjaki, so vse pogostejši od začetka vojne v Ukrajini in to je pojav, s katerim se sooča celotna Evropska unija, zato lahko rečemo, da Slovenija ni bolj ogrožena od drugih evropskih držav. 

Neuradno so bile pristojne slovenske varnostne službe pred nedavnim napadom opozorjene, preden so se znesli nad spletnimi stranmi pri nas, pa so se s podobno težavo soočili tudi v Franciji in Luksemburgu. Po naših informacijah naj bi pristojne institucije v prihodnjih dveh mesecih pred evropskimi volitvami pričakovale še več podobnih poskusov, zato že sprejemajo in pripravljajo določene preventivne ukrepe. Višja stopnja ogroženosti naj bi sicer veljala še prihodnji dve leti ali celo več. 

Rusko veleposlaništvo
Rusko veleposlaništvo FOTO: Miro Majcen

Pri hekerskih incidentih naj bi medtem sodeloval tudi nedavno izgnani ruski diplomat Sergej Lemešev, ki ga je Slovenija razglasila za nezaželeno osebo. 

Lemešev naj bi v tujino pošiljal informacije o tem, katere spletne strani so pri nas manj odporne na morebitne napade. Kot pravijo dobro obveščeni viri, se je Slovenija za njegov izgon odločila po tem, ko so več mesecev spremljali njegovo delovanje pri nas, ki naj bi se v zadnjem času radikaliziralo. Poskušal naj bi vplivati na notranjepolitične razmere pri nas, vnašati razdor in krniti ugled zveze Nato in Evropske unije. 

Isti viri pravijo, da obstajajo celo indici, da naj bi neparlamentarni stranki Resnica plačeval za širjenje proruske agende. Tovrstne navedbe so sicer v stranki že zanikali. Po novici o izgonu diplomata naj bi našo državo zapustili tudi številni ruski študenti.