Liga prvakov

Ajax napadal, Benfica pa do zadetka za napredovanje med osem v Evropi

Amsterdam, 15. 03. 2022 22.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na povratni tekmi osmine finala nogometne Lige prvakov sta se v nizozemski prestolnici udarila domači Ajax in lizbonska Benfica. Prvi dvoboj v portugalski prestolnici se je končal brez zmagovalca (2:2), povratno tekmo pa so dobili gostje in se s skupnim izidom 3:2 uvrstili v četrtfinale eminentnega klubskega nogometnega tekmovanja. Odločilen gol za Benfico je v 77. minuti dosegel Urugvajec Darwin Nunez.

Moštvi Benfice in Ajaxa sta se v prvem obračunu osmine finala elitne nogometne Lige prvakov na Luzu razšli brez zmagovalca (2:2). Gostje iz Amsterdama so vodili dvakrat (0:1 in 1:2), končni izid pa je v 72. minuti postavil rezervist Benfice Roman Yaremčuk

Ajax, ki letos v Ligi prvakov še ni izgubil na domačem stadionu, je imel večino tekme terensko premoč in priložnosti, zadetka pa so se veselili gostje iz Lizbone, ki so zadeli v 77. minuti po strelu Darwina Nuneza z glavo.

Že takrat je bilo jasno, da nas na stadionu Johan Cruyff Areni čaka zelo negotov povratni dvoboj. Tekmo je morda celo presenetljivo bolje odprla Benfica, ki je uvodoma domače pritisnila in jih spravila na svojo polovico, vendar pa so prvo pravo priložnost vendarle dočakali Nizozemci, ko je v osmi minuti Sebastien Haller, podal jem Josip Tadić, celo zadel, a je bil, po posredovanju VAR-a, v nedovoljenem položaju. Po tem dogodku so gostitelji povsem zagospodarili na travniku amsterdamskega stadiona. Portugalci so se orientirali na obrambo, v ofenzivnem delu pa so se še najbolj naslanjali na protinapade. Tekma je ob tem postajala vse bolj agresivna, na trenutke tudi groba, tako da je imel španski delivec no9gometne pravice Carlos Del Cerro Grande obilo dela že v zgodnji fazi obračuna. Strasti so se nato le umirile, Nizozemci so še naprej diktirali tempo igre, a brez izrazitih priložnosti pred gostujočim čuvajem mreže Grkom Odisseasom Vlachodimosom in tekmeca sta na odmor odšla brez golov, kar je obetalo še kako napeto nadaljevanje, malce pa je zadišalo tudi po podaljšku. Ajax je drugi polčas odprl podobno kot prvega, z agresivno igro in močnim presingom na tekmečevo zadnjo linijo.

Darwin Nunez
Darwin Nunez FOTO: AP

Benfica je še naprej delovala zelo disciplinirano, vse bolj pa je bilo jasno, da goste iz portugalske prestolnice ne bi prav nič zmotilo, če bi šla tekma v podaljšek in kasneje v streljanje enajstmetrovk. Vendar pa se je gostom slabih petnajst minut pred koncem rednega dela nasmehnila sreča. Prekinitev. Prosti strel z desne strani, nekakšen skrajšani kot, je izvedel Alejandro Grimaldo, v domačem kazenskem prostoru pa je bil najbolj izvedljiv Urugvajec Darwin Nunez, ki je z glavo učinkovito zadel za 1:0 za Lizbončane. Ajax je v preostanku tekme napadal na vse ali nič, trener Erik Ten Hag je opravil vse menjave, a to ni prineslo zadetka, ki bi Nizozemce peljal vsaj v podaljšek in gostje iz portugalske prestolnice so se veselili veličastne zmage, ki jih je peljala med osem v Evropi.