Za Ebbo Andersson je bila to prva posamična zlata kolajna na svetovnih prvenstvih, enkrat je bila najboljša že s štafeto pred štirimi leti v Seefeldu v Avstriji. Za Švedsko je to sicer deseta zlata kolajna v ženski konkurenci. Ob tem ima še 19 srebrnih in 16 bronastih odličij. Foto: Reuters

25-letni Andersson, ki je izjemno pripravljena, na drugem mestu sledi njena rojakinja Frida Karlsson, norveško čast pa je s tretjim mestom rešila Astrid Öyre Slind.

V boju za zmago so znova prevladovale Švedinje. Anderson in Karlsson sta v drugem krogu močno pospešili in razbili skupino najboljših, nato pa po drugem krogu oziroma polovici skiatlona hitro zamenjali smuči ter se takoj odlepili od skupine zasledovalk.

V skiatlonu so tekmovalke najprej pretekle 7,5 kilometra v klasični tehniki, nato so zamenjale smuči in opravile še 7,5 kilometra v drsalni tehniki. Foto: Reuters

Sami sta nadaljevali v prosti tehniki, zgodaj v tretjem krogu pa je pospešila Andersson in za sabo pustila reprezentančno kolegico. Ustavil je ni niti padec na enem od spustov proti stadionu. Ciljno črto je Karlsson prečkala 22 sekund za svojo reprezentančno kolegico, Slind je bila počasnejša za 48 sekund.

Verižni padec na prvem spustu

27-letna Urevc je že v prvem krogu zaostala za vodilno skupino in tekla okoli 30. mesta. Vzrok je bil padec že na prvem spustu ob odhodu s stadiona.

"Vedno je kaos na začetku skupinskih startov. Sama se mu vedno izognem, ampak ravno na domačem svetovnem prvenstvu se mu nisem mogla. Točno niti ne vem, a mislim, da je sredi ovinka padlo eno dekle in sledil je verižni padec. Sama sem bila ravno na zunanjem delu ovinka – sama vedno vstopim v zavoj na zunaj in nato pokrajšam na notranjo stran, kot se tudi vozi ovinke, a nekatere tega ne vedo. Sredi ovinka me je vrglo ven, sem se kar pošteno popraskala do krvi, tudi noga me malo boli, ampak to je pač del tega športa," je razlagala zaplet Eva Urevc, ki je bila posledično na prvem vmesnem času na 0,9 km šele 48. med 54 tekmovalkami iz 23 držav.

S "štamfanjem" nazaj na progo

Kljub padcu je na koncu za štiri mesta izboljšala svojo uvrstitev s sprinta. "Še vedno soliden izid, a brez padca bi bila dvajseterica gotovo dosegljiva. Med lovljenjem sem tudi izgubila kar nekaj moči, sem se pa zato v zadnjem, tretjem, krogu dobro zbudila in pridobivala mesta, kar je dober znak," je bila na koncu s spodobno uvrstitvijo v skiatlonu zadovoljna najboljša slovenska smučarska tekačica.

Po besedah očividcev je tam izgubila najmanj deset sekund. "Na ovinku je bila ograja in sem morala nazaj 'štafmati' na progo. Koliko časa je bilo izgubljenega? Ne vem, a drugače bi prišla s prvo skupino. Sem takrat pri sebi kar preklinjala," je priznala Eva Urevc, ki pa zatrjuje, da bo v ekipnem sprintu še odločneje nastopila.

Na ekipnem sprintu bodo trše proge

"Sem slišala, da bo čez noč pod ničlo in vso nedeljo, kar meni neprimerno bolj ustreza kot mehke proge, ki so bile v teh dneh v Planici. S tem sem se sicer sprijaznila, se pa veselim trše podlage," je Eva Urevc že uperila pogled v nedeljski ekipni sprint, na katerem bo tekmovala v paru z Anjo Mandeljc.

Polovico preizkušnje v klasičnem koraku je končala na 27. mestu z zaostankom 1:11,9 minute. V drugem, drsalnem, delu je nekoliko napredovala in drugo preizkušnjo na SP-ju končala na 23. mestu. Za zmagovalko je zaostala 2:48,9 minute.

Prevlada Švedinj v skiatlonu, solidna Urevc 23.

Na startni listi so bile še tri Slovenke. Neža Žerjav je zasedla 43. mesto s skoraj sedmimi minutami zaostanka, Anita Klemenčič je bila štiri mesta za njo, zaostala pa je nekaj več kot osem minut. Lucija Medja je bila 50. z zaostankom več kot 11 minut.

Progo v Planici je močno zmehčalo sonce, zaradi česar so sledili številni padci predvsem na spustih. V prvem krogu se je tako karavana razbila na dve veliki skupini, priključka pa druga nato ni več našla.

V nedeljo bosta v Planici na sporedu ekipna sprinta. Slovenske barve bosta v ženski konkurenci zastopali Urevc in Mandeljc, v moški pa bosta nastopila Miha Šimenc in Vili Črv. Polfinale bo na sporedu ob 11.30, finale pa dve uri pozneje.

Čudovita kulisa v Planici. Foto: Reuters
Nordijsko smučanje - svetovno prvenstvo: smučarski tek (Ž) - skiatlon, posnetek iz Planice