Kalili so se tudi v SDS

Stranka Aleksandre Pivec je mešanica kadrov iz SDS, SLS, NSi in SMC

Mihael Korsika
14. 4. 2022, 16.24
Deli članek:

Stranka nekdanje kmetijske ministrice Aleksandre Pivec Naša dežela v boj za poslanska mesta pošilja 88 kandidatov, izmed katerih jih je devet v preteklosti kandidiralo na kandidatnih listah SDS, štirje na kandidatnih listah SLS, trije pri Novi Sloveniji in dva na kandidatnih listah nekdanje SMC.

STA
Aleksandra Pivec, predsednica stranke Naša dežela

Dz
Iz vrst nekdanje SMC stranko Naša dežela na letošnjih parlamentarnih volitvah zastopa še aktualna državna sekretarka Urška Ban na ministrstvu za javno upravo.

Na kandidatni listi stranke Naša dežela, ki jo je lani ustanovila nekdanja predsednica Desusa Aleksandra Pivec, je tako skupno 18 poslanskih kandidatov, ki so bili v preteklosti tesno povezani z SDS, NSi, SLS ali SMC.

Če ob tem upoštevamo še kandidatno listo Povežimo Slovenijo, na kateri kandidira osem nekdanjih članov SDS, je na listah Naše dežele in Povežimo Slovenijo skupno 17 kandidatov, ki so svoje politično pot začeli v trenutno največji parlamentarni stranki SDS.

Devet kandidatov se je kalilo v SDS

Med devetimi kandidati Naše dežele, ki so svoje verbalne sposobnosti kalili v največji parlamentarni stranki SDS, so aktualni občinski svetnik SDS v Vuzenici Milenko Skenderija in dva kandidata SDS na zadnjih lokalnih volitvah.

Poslanski kandidat Naše dežele v Kamniku Matjaž Zorman je bil na zadnjih lokalnih volitvah leta 2018 županski kandidat SDS. V prvem krogu volitev se je za vodenje kamniške občine potegovalo sedem kandidatov, Zorman pa je s 752 glasovi oziroma 6,38 odstotka vseh glasov »zasedel« predzadnje mesto.

Zorman je sicer širši javnosti poznan kot lastnik Ekoresorta, ki si že sedem let bori z okoljskimi inšpektorji glede vprašanja, ali so objekti njegovega letovišča postavljeni legalno. Del javnosti, predvsem z desnega političnega pola, pa je Zorman dodobra razburil leta 2015 v času velikonočnih praznikov. »Gremo k žegnanju,« je 3. aprila 2015 tvitnil Zorman in ob tem priložil fotografijo pirhov s srpom in kladivom, rdečo zvezdo ter zastavo nekdanje komunistične Jugoslavije. S tem se ni ponorčeval le iz največjega krščanskega praznika, temveč tudi iz žrtev komunizma.

Na kandidatni listi SDS se je na zadnjih lokalnih volitvah za občinsko svetnico v Litiji neuspešno potegovala še Mateja Blažič, ki letos kandidira za poslanko Naše dežele v volilni enoti Novo mesto.

Svojo politično pot je v SDS začelo še šest kandidatov Naše dežele. V prestolnici se bo za poslanko Naše dežele potegovala Martina Mihalič, ki je na lokalnih volitvah leta 2014 kandidirala za mestno svetnico v Kopru, Andrej Golčman pa je bil kandidat SDS na lokalnih volitvah leta 2010.

Danilo Burnač je bil leta 2006 izvoljen za mestnega svetnika SDS v Mariboru, še pred koncem mandata pa je bil izključen iz stranke. Na naslednjih lokalnih volitvah leta 2010 se je priključil SLS ter bil izvoljen na skupni županovi listi Franca Kanglerja in SLS. Leta 2013 je prišlo do spora med Kanglerjevo listo in SLS, zato je svetniška skupina razpadla. Ker je Danilo Burnač spadal med Kanglerjeve zaveznike, ki so znotraj svetniške skupine nasprotovali preimenovanju svetniške skupine Županova lista in SLS v svetniško skupini SLS, ga je izvršilni odbor SLS izključil iz stranke. Burnač je pred slabim mesecem prevzel vodenje mariborskega odbora Naše dežele.

Anton Peršin je bil dolgoletni občinski svetnik SDS, prvič se je v občinski svet Škofje Loke uvrstil na lokalni volitvah leta 1998, devet let pozneje pa je postal še predsednik lokalnega odbora stranke. Po štirih mandatih občinskega svetnika je leta 2014 izstopil iz SDS.

Poslanski kandidat Naše dežele Janez Tomc se je na lokalnih volitvah leta 2002 na listi SDS neuspešno potegoval za ljubljanskega mestnega svetnika, Izidor Štajnberger pa je bil v preteklosti večkrat skupen kandidat SDS, NSi in SLS na lokalnih volitvah v Žetalah.

Trije nekdanji člani Nove Slovenije

Na listi Naše dežele so še trije nekdanji vidni člani NSi. Na zadnjih lokalnih volitvah leta 2018 sta bila izvoljena dva člana Nove Slovenije, ki se bosta prihodnjo nedeljo potegovala za poslanski stolček na listi Naše dežele. Izidor Kitak je aktualni predstavnik NSi v občinskem svetu občine Rogatec, ravnatelj črenšovske osnovne šole Stanko Čerpinjak pa je bil izvoljen za občinskega svetnika NSi v Gornjih Petrovcih, a je sredi januarja letos prestopil k Pivčevi. Šlo je odmeven prestop, saj je bil Čerpinjak kot predsednik občinskega odbora NSi v Gornjih Petrovcih in nekdanji podpredsednik sveta stranke vpliven član Nove Slovenije. Predsednik NSi Matej Tonin je še 18. januarja zanikal, da bi do prestopa prišlo, kmalu zatem pa se je Čerpinjak znašel na kandidatni listi Naše dežele, a je še danes na spletni strani NSi naveden kot član strankinega lokalnega odbora.

Na listi Naše dežele se je znašla tudi Danica Osvaldič. Gre za nekdanjo članico uprave Raiffeisen Krekove banke in nekdanjo nadzornico cerkvenega Gospodarstva Rast, ki so jo več kot desetletje povezovali z Novo Slovenijo. Osvaldičeva je bila leta 2007 kandidatka NSi za članico uprave NKBM.

Promocijski material
Poslanski kandidat Naše dežele v Kamniku Matjaž Zorman je bil na zadnjih lokalnih volitvah leta 2018 županski kandidat SDS.

Sedmerica iz strank Povežimo Slovenijo

Politične stranke, ki na volitvah sodelujejo v okviru liste Povežimo Slovenijo (Konkretno, SLS, Nova SLS, Zeleni Slovenije in Nova socialdemokracija), so za listo Naše dežele »prispevale« vsaj sedem kandidatov. Štirje so prišli iz zunajparlamentarne SLS, trije izmed njih pa so kot predstavniki SLS sodelovali na zadnjih lokalnih volitvah. France Omahen je bil na njihovi listi za občinskega svetnika izvoljen v Ivančni Gorici. Čeprav je Omahen na spletni strani občine še vedno zaveden kot predstavnik SLS, pa bo za poslanca kandidiral pri Pivčevi.

Aleš Meglič je že pred volitvami leta 2018 postal predsednik območnega odbora SLS Hoče - Slivnica, nekaj mesecev pozneje pa se je na strankini listi potegoval za občinskega svetnika. Leta 2020 je postal nadomestni občinski svetnik SLS, danes v občinskem svetu že sedi kot predstavnik Naše dežele.

Marko Vargazon se je na lokalni volitvah leta 2018 v Ljutomeru kot kandidat SLS neuspešno potegoval za občinskega svetnika. Štiri leta pred tem je stranko zastopal kot kandidat za člana Krajevne skupnosti Cven v ljutomerski občini, a prav tako ni bil izvoljen.

Zdenka Petoš je barve SLS nazadnje zastopala na lokalnih volitvah leta 2014 na Vrhniki, vendar prav tako ni bila izvoljena. V aktualnem mandatu je Petoševa predstavnica SLS v občinskem odboru za gospodarstvo, finance in proračun. V zadnjih letih je v SLS povečala svoj vpliv. Leta 2019 je postala članica izvršilnega odbora Zveze upokojencev pri SLS, leta 2020 pa še članica upravnega odbora Slovenske ženske zveze pri SLS.

V Naši deželi so na kandidatno listo uvrstili še dve članici nekdanje SMC, ki se je po združitvi z GAS preimenovala v Konkretno. Jasmina Duraković Pompe je nosilka liste Naša dežela v volilni enoti Celje, na zadnjih lokalnih volitvah pa je bila kandidatka SMC za članico krajevne skupnosti Planina pri Sevnici v občini Šentjur. Prejela je podporo le devetih volivcev in se v svoji volilni enoti uvrstila na zadnje mesto.

Iz vrst nekdanje SMC stranko Naša dežela na letošnjih parlamentarnih volitvah zastopa še aktualna državna sekretarka Urška Ban na ministrstvu za javno upravo, ki ga vodi minister Boštjan Koritnik iz stranke Konkretno. Urška Ban je bil v mandatu državnega zbora 2014–2018 že izvoljena za poslanko na listi SMC.

Iz Zelenih Slovenije, ki prav tako sestavlja Povežimo Slovenijo, se je na kandidatno listo Naše dežele uvrstila Dolores Primožič. Slednja je bila na parlamentarnih volitvah pred štirimi leti poslanska kandidatka Zelenih Slovenije.