23. 3. 2023, 15:42 | Vir: STA

So vrhunski, kakšen pa je njihov zaslužek? Znano, koliko so to sezono v žep pospravili slovenski smučarji

Kolikor so Slovenci dobili na bančni račun, ni nič proti temu, koliko evrov sta dobila najboljša smučarja sezone Mikaela Shiffrin in Marco Odermatt.

Sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju 2022/23 v svoji 57. izvedbi se je v nedeljo končala v Andori. Z denarnimi nagradami za vrhunske dosežke je največ v Sloveniji zaslužila druga smukačica sezone Ilka Štuhec. Njen zaslužek pred obračunanim davkom znaša 177 tisoč evrov. Mariborčanka je zmagala na dveh smukih ter bila še dvakrat druga.

Žan Kranjec, tretji veleslalomist sezone, na moškem seznamu zaseda 15. mesto. V sezoni 2022/23 je bil trikrat na stopničkah, znesek njegovih denarnih nagrada znaša 86.400 evrov.

Ana Bucik je sezono v denarnem smislu končala na 34. mestu, kot tretja najboljša Slovenka z zaslužkom 36.800 evrov.

Shiffrinova in Odermatt pričakovano največja zaslužkarja

Mikaela Shiffrin in Marco Odermatt sta si v končani sezoni, v kateri sta na nove ravni prestavljala smučarske mejnike, prislužila še en delček smučarske zgodovine. Postala sta prva tekmovalca v alpskem smučanju s skupnim zaslužkom, ki je presegel 900 tisoč evrov, zgolj od denarnih nagrad za dosežke v svetovnem pokalu in na svetovnem prvenstvu.

Neverjetna sezone Shiffrinove

Shiffrinova je sezono končala zadnji dan tekmovanj z zmago na veleslalomu, kar so bile njene 18. stopničke in 14. zmaga v svetovnem pokalu od oktobra. Ti dosežki so ameriški šampionki prinesli vsega skupaj 969.000 evrov zaslužka od denarnih nagrad pred odbitim davkom. V ta skupni znesek nagrad so vključene tudi nagrade, ki jih je osvojila na svetovnem prvenstvu v Meribelu z eno zmago in dvema drugima mestoma. S tem je postavila rekord vseh časov v svetovnem pokalu v alpskem smučanju.

Njena zgodovinska sezona se je končala s posebnim mejnikom, 28-letna Američanka je skupno število zmag v karieri v svetovnem pokalu povečala na 88, osvojila je tudi rekordnih 21 veleslalomskih zmag v svetovnem pokalu, kar je največ med ženskami, že nekaj časa pa ima absolutni rekord po številu slalomskih zmag. Ta zdaj znaša 53 prvih mest.

Za Shiffrinovo je bila pred tem najbolj dobičkonosna sezona 2018/19, ko je osvojila 890 tisoč evrov. Tudi takrat je osvojila skupni naslov svetovnega pokala za ženske. Shiffrinova je letos osvojila svoj še peti naslov skupne zmagovalke svetovnega pokala.

Skupni znesek denarnih nagrad Shiffrinove je bil skoraj trikrat večji od naslednje najvišje zaslužkarice, Sofie Goggie. Italijanka je osvojila 340.000 evrov. Njena rojakinja Federica Brignone je tretja z zaslužkom 319.00 evrov.

Najboljši moški smučar je zaslužil nekaj manj

Zaslužek Shiffrinove presega zaslužek Švicarja Marca Odermatta, rekorderja na moški strani, ki je s sobotno veleslalomsko zmago na zadnji tekmi sezone postavil moški rekord z 945.469 evri. Odermatt je v končani sezoni svetovnega pokala zbral 22 uvrstitev na oder za zmagovalce, od tega je imel 13 zmag. Na svetovnem prvenstvu v Courchevelu je dvakrat zmagal.

Tudi Odermatt je drugo sezono po vrsti osvojil veliki kristalni globus za skupni seštevek svetovnega pokala alpskih smučarjev. Hkrati je postal drugi alpski smučar v 23 letih z osvojenimi 2 tisoč točkami v svetovnem pokala. Mejnik Hermanna Maierja je presegel za 42 točk za nov moški rekord.

Za Odermattom je naslednji na seznamu s 623.182 švicarskimi franki (626.000 evrov) Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, partner Shiffrin. Njegov rojak Henrik Kristoffersen je tretji z zaslužkom 372.680 (374.000 evrov).

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord