Skupaj z vodstvom UKC Maribor sta predsednik vlade Janez Janša in minister za zdravje Janez Poklukar spregovorila o pripravah in izvedbi investicijskih vlaganj v zdravstvo v UKC Maribor. “Zakon o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo, je zgodovinsko dejstvo za slovenski zdravstveni prostor in nam omogoča, enormne napredke na področju investicije gradenj,” je ob tej priložnosti pojasnil direktor mariborskega kliničnega centra Anton Crnjac, saj je bil onkološki inštitut umeščen v državni proračun in s tem ima zeleno luč za gradnjo.

“Brez podpore gospoda predsednika in gospoda ministra, verjamem, da bi bile to naše skrite želje, ambicije, uspelo nam pa ne bi.”

“Prvič v naši zgodovine so v celovitem obsegu zagotovljena sredstva, za nujno potrebne investicije v zdravstvu,” je povedal predsednika vlade Janez Janša. Ob tem je poudaril, da so za mnoge projekte bila izdana gradbena dovoljenja. “V prihodnjih letih bo zdravstvo, vključno z Medicinsko fakulteto, invertiranih na stotine milijonov evrov. v veliki meri iz evropskih sredstva, ki smo jih izpogajali bodisi v okviru načrta za okrevanje bodisi v okviru sedemletne finančne perspektive. Poleg tega za tem investicije namenjamo znaten vir iz nacionalnega proračuna,” je še dodal predsednik vlade.

Onkologiji se obeta velik projekt

Kot je ob tej priložnosti dejal minister Poklukar je njegov glavni namen in cilj opolnomočiti zdravstveni sistem, ki je v zadnjih letih infrastrukturno, organizacijsko in kadrovsko močno izčrpan in podhranjen. Osnovo za strateško planiranje in izogib vsakodnevnemu gašenju požarov, kar je v ospredje postavil Zakon o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v obdobju od 2021 do 2031.

Prav tako je bil konec lanskega leta sprejet državni program za obvladovanje raka v obdobju 2022 do 2026: “Tukaj je glede na porast obolenja v Evropi seveda jasno, da je treba slediti vsem smernicam, vsem priporočilom in krepiti programe na področju obvladovanje raka. V tem programu je že zapisano, da na vhodu Slovenije krepimo kapacitete za boljši in lažjo dostopnost bolnikov z rakom do storitev, ki jih potrebujejo.”

UKC vstopa v proces realizacije številnih investicij, ki so potrebne za kakovostno obravnavo bolnikov, hkrati pa tudi za razvoj stroke. “Ko govorimo o programu onkologije v UKC Maribor in severovzhodni Sloveniji, govorimo o dograditvi in dodatni izgradnji trenutne onokleške klinike, ki ima 5.000 kvadratnih metrov. V tem projektu se rekonstruira dodatnih 1.400 kvadratnih metrov, na novo pa se za namen onkologije zgradi 7.400 kvadratnih metrov. Projekt z izgradnjo je ocenjen na 75 milijonov evrov.

Na ta način bodo kapacitete iz 10 postelj povečane na 52.

Glede onkološkega projekta je minister še poudaril, da se bo projekt zelo hitro zaključi, da se bodo prostori opremili kar se da, v čim krajšem možnem času prične z aktivnostmi. Praviloma pa bo projekt zaključen leta 2025.

Onkologija ni edini projekt

Poleg omenjenega projekta, ki se navezuje na onkološko kliniko v UKC Maribor, so pomembni še številni drugi. Med njimi je selitev oddelka za pljučne bolezni iz Slivniškega Pohorja, ki že poteka. S tem bo UKC-ju za ta program na novo pripravljenih 1.500 kvadratnih metrov površin. Projekt je vreden približno 4 milijone evrov, od tega 3,5 milijona je bilo zagotovljeni iz evropskih sredstev. Projekt se bo predvidoma zaključil letos do poletja. Zgradba, kjer je bil do zdaj pulmološki oddelek, bo namenjen negovalni bolnišnici z 52 do 56 posteljami na 3.400 kvadratnimi metri površine. Projekt je ocenjen na 9 milijonov evrov, 8 milijonov evrov pa je zagotovljenih iz evropskih sredstev.

“Spoznali smo, da na tem področju zdravstva močno zaostajamo za tistim, kar je potrebno, da lahko sodobna družba, kljub izbruhom bolezni deluje,” je še poudaril minister. Tudi prostori, kjer se obravnavajo infekcijske bolezni so dotrajani. V izdelavi je tudi projekt za infekcijsko kliniko v UKC Maribor, ki bo umeščal standard obravnave hospitaliziranega bolnika z infekcijsko boleznijo, kot si ga bolnik zasluži. Projekt je vreden 55 milijonov evrov, od tega 40 milijonov evrov iz evropskih sredstev.

Sanirale se bodo tudi hladilni sistemi medicinskega funkcionalnega trakta. To bo izboljšalo bivalne pogoje bolnikom, delo zaposlenim in ob energetski učinkovitosti zmanjša stroške delovanja UKC-ja. Projekt je ocenjen na 3 milijone evrov. Prva faza je bila že izvedena jeseni 2021, druga faza pa se bo zgodila letos.

Trenutno se končuje požarna sanacija glaven stavbe kliničnega centra, kjer se umešča novo požarno dvigalo. Ta trenutek poteka pridobivanje uporabnega dovoljenja. Praviloma aprila se bo projekt zaključi. Ta projekt bo na koncu vreden 6,5 milijonov evrov.

Po besedah ministra ima tudi mariborski zdravstveni dom podlago, da se prijavi na razpis za financiranje projektov na primernega nivoju, za katerega je razpis že objavljen. Sicer imajo v zdravstven domu projekt v vrednosti 9 milijonov evrov za obnovo prostorov Zdravstvene postaje Magdalene, ki so vključeni in v tem razpisu.

Tudi Medicinska fakulteta se bo lahko širila

Zakon omogoča pridobitev sredstev za širitev prostorov ob povečevanju programov, ki jih ponuja Medicinska fakulteta. Kot je poudaril predsednik vlade, zakon Medicinski fakulteti v Mariboru in Ljubljani zagotavlja 200 milijonov evrov sredstev.

Ker so se povečali programi na področju medicine, postaja Medicinska fakultet vse manjša za ustrezno izvajanje vseh nalog. Minister je poudaril, da fakulteta ambiciozno gleda naprej in pripravlja vse za kandidaturo na programu farmacije.

“Verjamemo, da je naše zdravstvo dobro zaradi usposobljenega zdravstvenega kadra. Vendar to ni dovolj. Če kader nima ustreznih delovnih pogojev ne more opravljati svojega poslanstva. Če želimo imeti zadovoljne zdravstvene delavce, ki opravljajo svoj poslanstvo, moramo razvijati infrastrukturo, zagotoviti ustrezno opremi in modernizacijo naših prostorov,” je še dodal minister.

Kot je v svojem govoru dejal tudi Janša je interes za študij medicine velik: “Veseli me, da je Medicinska fakulteta v Mariboru v tem času kar obstaja, usposobila več kot 1000 zdravnikov. Veseli smo tudi ambicioznih programov te fakultete v prihodnje.”