Cenovne kapice niso vse enake

Po nafti še cenovna kapica za ruski plin? Golob svari, da so razmere resne, a imamo dovolj časa in znanja

S.R./STA
6. 10. 2022, 19.33
Posodobljeno: 6. 10. 2022, 19.46
Deli članek:

Slovenski premier Robert Golob, ki se v teh dneh mudi v Pragi, je danes komentiral predloge Evropske komisije o omejevanju cen plina, za katere meni, da gredo v pravo smer.

Profimedia
Robert Golob

Golob se je pred današnjim srečanjem Evropske politične skupnosti v Pragi, kjer je energetika ena od osrednjih tem tega srečanja več kot 40 evropskih voditeljev, dotaknil predlogov, ki jih je v sredo predstavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen"Smer je vedno prava," je na vprašanje, ali gredo ukrepi za omejevanje cen plina, odgovoril Golob. Vendar pa imajo voditelji po njegovem mnenju čas do rednega vrha EU 20. in 21. oktobra v Bruslju, ko bodo te ukrepe predvidoma tudi potrjevali. 

Von der Leynova predlaga pripravo cenovne kapice za uvoz plina. Voditeljem EU predlaga, da razmislijo o omejitvi cen plina v povezavi z nizozemskim vozliščem TTF, na katero je trenutno vezano določanje cen plina v Evropi. Cenovna omejitev bi bila v veljavi do uveljavitve dodatnega indeksa za določanje cen v pogodbah o nakupu plina, ki bi upošteval dinamiko trgovanja z utekočinjenim zemeljskim plinom (LNG) in je že v pripravi. Med skupno petimi nadaljnjimi ukrepi za soočanje z energetsko draginjo, ki jih je v pismu voditeljem pred petkovim neformalnim vrhom EU v Pragi predstavila von der Leyen, pa je še uvedba cenovne kapice za plin, ki se uporablja za proizvodnjo elektrike.

Razprava o tako imenovanih cenovnih kapicah za plin je bila sicer doslej po Golobovem mnenju nekoliko poenostavljena, saj niso vse kapice enake. "Vse je odvisno od tega, kam jo postaviš, in o tem bomo danes govorili. Ne bomo govorili o tem, ali se strinjamo o izrazih, ampak o tem, ali te ukrepe vsi razumemo enako," je povedal Golob.

Cenovna kapica za rusko nafto

Članice EU so sicer danes uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, ki so z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje tudi pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto. Slednja sicer velja samo za pomorski transport surove nafte in določenih derivatov v tretje države ter določene storitve, povezane s tem.

V skladu s tem ukrepom bo prevoz nafte, pa tudi zagotavljanje storitev za prevoz, vključno z zavarovanjem in finančnimi storitvami, prepovedan, če je bila nafta prodana nad določenim cenovnim pragom. O višini cenovne kapice se morajo še dogovoriti države skupine G7, ki so usklajevale zadnje ukrepe proti Moskvi, in jo soglasno potrditi vseh 27 članic EU.

Iskanje skupnih rešitev

Na današnjem prvem srečanju EPS, na katerem sodelujejo voditelji več kot 40 evropskih držav, je ena od dveh osrednjih tem energetika. Dve okrogli mizi sta bili danes namenjeni miru in varnosti, drugi dve pa energetiki, podnebju in gospodarskim razmeram. Eno od slednjih je skupaj z islandsko kolegico Katrin Jakobsdottir vodil tudi Golob.

Voditelji so poudarili pomen sodelovanja in hitrega odzivanja na nastale razmere, so po okrogli mizi sporočili iz premierjevega urada.

Po neuradnih informacijah so udeleženci, med katerimi so bili tudi predsednica komisije von der Leyen, britanska premierka Liz Truss, španski premier Pedro Sanchez, nizozemski premier Mark Rutte in albanski premier Edi Rama, poudarjali evropsko dimenzijo obravnavane problematike. Tako se niso osredotočali na rešitve v okviru EU, ampak na iskanje skupnih rešitev, je neuradno izvedela STA.

"Evropa zna in zmore do konca oktobra implementirati skupno rešitev, s katero bomo ohranili delujoče gospodarstvo in poskrbeli, da bodo ljudje zimo preživeli na toplem," je poudaril predsednik vlade. Izpostavil je, da so razmere resne, toda imamo dovolj časa, predvsem pa znanja, da bo gospodarstvo tudi v prihodnje ostalo vitalno.