Ukrajina

Rusija odločila: 'Bataljon Azov je teroristična organizacija'

Moskva, 02. 08. 2022 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
T.H., STA
Komentarji
0

Rusko vrhovno sodišče je ukrajinski nacionalistični bataljon Azov označilo za teroristično skupino in prepovedalo njegovo delovanje v Rusiji. Odločitev ruskim oblastem zdaj omogoča, da pripadnikom bataljona izrečejo dolge zaporne kazni. Le-te lahko zdaj v Rusiji kazensko preganjajo kot storilce, sostorilce in organizatorje teroristične organizacije, za kar je predvidena kazen od 10 do 20 let zapora. Z omenjeno razglasitvijo je Rusija preprečila, da bi jih obravnavali kot običajne vojne ujetnike, ki bi lahko bili predmet izmenjave z Ukrajino.

Bataljon Azov
Bataljon Azov FOTO: AP

Sodišče je odločilo, da "ukrajinsko paravojaško enoto Azov prizna kot teroristično organizacijo in prepove njeno delovanje na ozemlju Ruske federacije", je po poročanju ruske državne tiskovne agencije Tass dejal sodnik in dodal, da odločitev začne veljati takoj. Sojenje je bilo sicer napovedano že v maju in juniju, vendar je bil datum že dvakrat prestavljen. 

Proti nekaterim pripadnikom azovskega bataljona naj bi v Rusiji že sprožili kazenske postopke zaradi obtožb, povezanih z ekstremizmom, vojaškim najemništvom in podobnim. Le-te lahko zdaj v Rusiji kazensko preganjajo kot storilce, sostorilce in organizatorje teroristične organizacije, za kar je predvidena kazen od 10 do 20 let zapora.

Sočasno odločitev sodišča razbremenjuje odgovornosti tiste, ki so pred prijetjem in začetkom preiskave prostovoljno prenehali sodelovati v tej organizaciji.

V preteklosti je bil bataljon večkrat predmet polemik zaradi domnevnih povezav s skrajno desnimi skupinami in neonacistično ideologijo, pozneje pa je uradno postal del ukrajinskih oboroženih sil. Ruski predsednik Vladimir Putin je prav tovrstne enote navedel kot razlog, zakaj je  24. februarja začel "specialno vojaško operacijo za denacifikacijo Ukrajine."

Bataljon Azov je trenutno enota ukrajinske nacionalne garde. Ustanovljen je bil maja 2014 v Mariupolu ob Azovskem morju kot prostovoljna paravojaška milica za boj proti proruskim silam v Donbasu. Novembra 2014 je bil bataljon nato uradno vključen v ukrajinsko vojsko.

Pripadnik bataljona Azov
Pripadnik bataljona Azov FOTO: AP

V nedavnem obstreljevanju zapora v bližini mesta Olenivka v ukrajinski regiji Doneck, ki je trenutno pod nadzorom proruskih sil, naj bi bilo ubitih več pripadnikov omenjenega bataljona, ki so pred tem do zadnjega vztrajali pri obrambi mesta Mariupol.

Predaja v Azovstalu

Usoda več sto branilcev tega pristaniškega mesta, ki so se maja v jeklarni Azovstal predali po večtedenskem obleganju ruskih sil, še vedno ni znana. Iz Moskve so pred časom sporočili, da so bili premeščeni na vzhod Ukrajine.

Dva glavna poveljnika pa naj bi po poročanju Tassa nato prepeljali v Rusijo: "Predstavniki specialnih enot so Svjatoslava Palamarja in Sergija Volino premestili iz Donecka v Rusko federacijo, da bodo z njima opravili preiskovalne dejavnosti. Prav tako so v Rusijo prepeljali druge častnike iz različnih ukrajinskih enot," je za rusko državno tiskovno agencijo povedal neimenovan predstavnik organov kazenskega pregona.

Palamar naj bi bil namestnik poveljnika bataljona Azov Denisa Prokopenka, Volina pa poveljnik 36. mornariške brigade ukrajinskih oboroženih sil. 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1