atene saharski pesek Svet24.si

Atene je pogoltnila oranžna meglica saharske ...

požar Škofljica Svet24.si

Foto: Po obsežnem požaru župan občine ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

cernivceva 6a PL Reporter.si

Milijon in pol evrov vredne hiše gradbenega ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

matjaž-štraus Njena.si

Delovna akcija: Mojster Matjaž srečen v objemu ...

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Bo inšpektorica Martina Gašperlin končno ukrepala zoper zapostavljanje slovenščine v prestižnem hotelu InterContinental?

Deli na:
Bo inšpektorica Martina Gašperlin končno ukrepala zoper zapostavljanje slovenščine v prestižnem hotelu InterContinental?

Foto: Bobo

Upajmo, da bodo tokrat na Tržnem inšpektoratu le stopili v vlogo zaščitnika slovenščine, kar jim tudi nalaga zakonodaja, in ne nekoga, ki (spet) tolerira zapostavljanje našega jezika.

Saga s hotelom InterContinental sredi Ljubljane še ni zaključena. Že pred več kot dvema mesecema smo opazili, da pri tem petzvezdičnem hotelu grobo kršijo zakonodajo glede rabe slovenskega jezika. Med opcijami za izbiro jezika komuniciranja s strankami na spletni strani hotela namreč sploh ni možnosti za izbiro slovenskega jezika. Je pa recimo opcija za angleški jezik, nemški, italijanski, španski, ruski, arabski… Gre za kršitev tako zakona o javni rabi slovenščine kot zakona o varstvu potrošnikov.

Kršitve je na Tržni inšpektorat RS prijavil znani borec za slovenščino Marko Bidovec. Toda na inšpektoratu pod vodstvom Martine Gašperlin so v odgovor spisali zmazek. Iz njihovega pojasnila izhaja, da Tržni inšpektorat za ukrepanje sploh ni pristojen. Češ da s spletno stranjo hotela upravlja hotelska veriga s sedežem v ZDA, nad katere ravnanjem pa oni nimajo pristojnosti. Razlaga je seveda popolna neumnost.

Po tem, ko smo več tednov vztrajali, da gre za povsem nesprejemljivo stališče in dejansko poniževanje slovenščine, so na ministrstvu za kulturo na čelu z ministrom Vaskom Simonitijem sklicali sestanek s predstavniki ministrstva, Tržnega inšpektorata, Inšpektorata RS za kulturo in medije ter Službo za slovenski jezik. Za tem je ministrstvo objavilo uradno mnenje glede 14. člena zakona o javni rabi slovenščine:


»Člen v prvem odstavku določa, da morajo vse pravne osebe zasebnega prava in fizične osebe, ki opravljajo registrirano dejavnost, poslovati s strankami na območju Republike Slovenije v slovenščini. To velja tudi za njihove spletne strani. Pri tem ni relevantno, kdo upravlja spletno stran, na kateri potrošnikom ponujajo svoje storitve in dajejo informacije. Nepomembno je, ali spletno stran upravlja podjetje, registrirano v Sloveniji, ali pa podjetje iz tujine.«

Zaradi tega smo Tržni inšpektorat znova prosili za pojasnilo, ali bodo nadaljevali oziroma spet začeli postopek, sprožen od g. Bidovca zoper hotel InterContinental? Kako bodo ukrepali zoper hotel? Če kljub mnenju z  ministrstva ne bodo ukrepali, zakaj ne?
Kot pravi v. d. glavne tržne inšpektorice Gašperlinova, je inšpektorat pri svojem delu vezan na zakone in podzakonske akte, tako z vidika postopkovnih pravil, kot tudi z vidika materialnih (vsebinskih) določb. »V tem kontekstu bo obravnavana prijava, ki jo je Tržni inšpektorat RS prejel 19. 01. 2022 in se nanaša na (ne)uporabo slovenskega jezika s strani hotela InterContinental.«

Upajmo, da bodo tokrat le stopili v vlogo zaščitnika slovenščine, kar jim tudi nalaga zakonodaja, in ne nekoga, ki (spet) tolerira zapostavljanje našega jezika. Globa za kršitev zakonodaje, kot so si jo privoščili v hotelu, po zakonu znaša do 40 tisoč evrov.