Varstveni dodatek je namenjen osebam, ki si materialne socialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere nimajo vpliva. V zadnjem mesecu dni je veliko prahu dvignila objava zaposlene na centru za socialno delo, ki se je v zapisu na Facebooku razburila, ker se po njenem mnenju zavaja ljudi. Dajali naj bi jim lažno upanje, saj je morala sama zavrniti več kot 50 odločb za varstveni dodatek. Šlo naj bi za ljudi, ki so jih napotili na centre za socialno delo, čeprav do dodatka niso upravičeni. Kaj na to pravijo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) in kakšne so izkušnje na Centru za socialno delo Maribor?

“Poziv” so poslali veliko pravim, a tudi nekaj napačnim osebam

Splošno obvestilo za upokojence je ministrstvo pripravilo z namenom razširitve kroga upravičencev do varstvenega dodatka (in pa tudi do denarne socialne pomoči) in posledično do energetskega dodatka z namenom ublažitve draginje za najranljivejše prebivalce. “Prepričani smo namreč, da morajo biti interesi najranljivejših (še sploh v času draginje, ko je število stisk večje) v središču našega delovanja,” so za nas pojasnili na MDDSZ.

Na ministrstvu ocenjujejo, da je bil poziv uspešen in da so dosegli svoj namen obveščanja, saj se je med 5. 10. in 21. 11. 2022 za 60 odstotkov povečalo število odobrenih vlog za varstveni dodatek in posledično hkrati tudi za energetski dodatek. “Želeli smo, da do informacij in pomoči pride čim več pomoči potrebnih. Številke potrjujejo, da smo ta namen dosegli, saj so pomoč dobili številni, ki je pred tem niso bili deležni,” so razložili.

MDDSZ je poslalo obvestila vsem z nizkimi dohodki, pri tem pa ni upoštevalo dejstva, da ti upravičenci niso samski. Obvestila so prav tako prejele mladoletne osebe, ki pa ne izpolnjujejo osnovnih pogojev za pridobitev varstvenega dodatek.

Toda poziv so dobile tudi osebe, ki jim dodatek ne pripada. Kot so nam pojasnili na Centru za socialno delo Maribor, so bile vloge v večji meri zavrnjene zaradi preseženega cenzusa dodelitve varstvenega dodatka. Ob tem so razložili, da je MDDSZ poslalo obvestila vsem z nizkimi dohodki, pri tem pa ni upoštevalo dejstva, da ti upravičenci niso samski. “Ampak se štejejo za pridobitev varstvenega dodatka skupaj s partnerjem. In skupen dohodek para je presegal cenzus dodelitve varstvenega dodatek,” so dejali sodeč po svojih izkušnjah na centru. Kot so nam povedali, so obvestila prav tako prejele mladoletne osebe, ki pa ne izpolnjujejo osnovnih pogojev za pridobitev varstvenega dodatka.

MDDSZ: S tem smo jih obvestili, da obstaja možnost, da so do pomoči upravičeni

Na centru so nam povedali, da so ljudje zmedeni, saj so iz obvestila razbrali, da jim ta pravica pripada. Na MDDSZ ob tem poudarijo, da je v njem pisalo, da so tisti, ki jim je bil dopis poslan, morebitni upravičenci do energetskega dodatka. “Prejemnike smo s tem obvestili samo to, da obstaja možnost, da so do pomoči upravičeni. Sistem je namreč v tem trenutku takšen, da morajo vsi, ki želijo priti do pomoči vložiti, vlogo. Šele nato pa se izkaže, ali so zares upravičeni do pomoči.”

Na Centru za socialno delo Maribor so dejali, da so bili ljudje, ki so zaradi dopisa mislili, da jim dodatek pripada, nato razočarani, ampak so razumeli.

Na Centru za socialno delo Maribor so dejali, da so bili ljudje, ki so bili zaradi dopisa zmedeni, nato razočarani, ampak so razumeli. “Kljub temu je nekaj novih vlagateljev pridobilo pravico, tako je na dan 1.10.2022 na našem CSD 4129 upravičencev do varstvenega dodatka, kar je za 100 več kot marca letos,” so še zapisali.

Kaj pa gneča in preobremenjenost zaposlenih v centrih za socialno delo?

Na MDDSZ so sicer pojasnili še, da so seznanjeni s povečanim številom vlog za denarno socialno pomoč in vlog za varstveni dodatek ter posledično povečanega števila strank, ki prosijo za dodatna pojasnila in informacije. Seznanjeni so tudi s preobremenjenostjo zaposlenih v centrih za socialno delo. “S tem namenom smo z novembrom odobrili več kot 40 novih zaposlitev v centrih za socialno delo. Sledili pa bodo tudi naslednji koraki, s katerimi jim želimo olajšati delo. Z večjo digitalizacijo in nadgradnjo informacijskih sistemov želimo strokovne delavce v čim večji meri razbremenili administrativnega dela. Uvesti pa želimo tudi kadrovsko štipendiranje študentov za socialno delo, ki se bodo odločili za delo v socialnih centrih.”

Na ministrstvu so še dodali, da gre pri energetskem dodatku za začasni ukrep, torej za omejeno obdobje trajanja povečanega interesa uporabnikov za varstveni dodatek in denarno socialno pomoč ter posledično povečanega števila vlog za obe pravici. Iz zbranih podatkov že sedaj izhaja, da število vlog za varstveni dodatek, kot tudi za denarno pomoč, ki jih obravnavajo centri za socialno delo, na mesečni ravni upada. Največje število vlog je bilo vloženih, kot pričakovano, takoj po pozivu, sedaj pa že zaznavajo upad števila vlog.

Nekateri z več tisoči pomoči, tistim z minimalno plačo pa država ne pomaga?

Z varstvenim dodatkom zagotavljajo ranljivim osebam sredstva za kritje življenjskih stroškov, ki nastanejo v daljšem obdobju, kot so stroški z vzdrževanjem stanovanja ali na primer nadomeščanje trajnih potrošnih dobrin. Njegova višina je odvisna od cenzusa za varstveni dodatek in lastnega dohodka, maksimalna višina pa je
198,29 evra.

Zaposlena na socialnem centru pa je v svojem burnem zapisu ogorčena tudi na tem, da dobivajo energetski dodatek tisti, ki že leta prejemajo socialne transferje, tudi po dva do tri tisoč evrov mesečno (denarna socialna pomoč + otroški dodatek). “Plus brezplačna stavbna zemljišča, brezplačna RTV naročnina, brezplačno dodatno zavarovanje, najvišje štipendije, brezplačni vrtec, brezplačno kosilo, paketi rdečega križa,” navaja in doda, da nekateri na družino mesečno prejmejo tudi 5 tisoč evrov ugodnosti.

Na drugi strani pa izpostavi da ljudje, ki delajo za 700 evrov, nekateri na 4 izmene, ne vedo, kam z majhnimi otroki, ko delajo, ne dobivajo potnih stroškov, plačujejo davke in prispevke državi, nimajo pa za osnovne življenjske stroške. Njim pa mora zavrniti energetski dodatek, saj poziv zanje ni veljal. Ali gre za sistem, ki ga je potrebno spremeniti?