dolenjska

V Katoliški cerkvi se spominjajo 70. obletnice zažiga škofa Vovka

20.1.2022 | 12:40 | STA; M. K.

Škof Anton Vovk po zažigu v Novem mestu, 20. januarja 1952 (Wikipedija)

Škof Anton Vovk po zažigu v Novem mestu, 20. januarja 1952 (Wikipedija)

Vovkov doprsni kip, ki so ga postavili pred zvonikom novomeške stolnice sv. Nikolaja. (foto: arhiv DL)

Vovkov doprsni kip, ki so ga postavili pred zvonikom novomeške stolnice sv. Nikolaja. (foto: arhiv DL)

Spominska plošča na Železniški postaji Novo mesto, ki so jo odkrili 20.  januarja 2002 ob 50-letnici dogodka v navzočnosti tedanjega novomeškega prošta  Jožefa Lapa in ljubljanskega nadškofa Franca Rodeta. (Wikipedija)

Spominska plošča na Železniški postaji Novo mesto, ki so jo odkrili 20. januarja 2002 ob 50-letnici dogodka v navzočnosti tedanjega novomeškega prošta Jožefa Lapa in ljubljanskega nadškofa Franca Rodeta. (Wikipedija)

Novo mesto - V Katoliški cerkvi na Slovenskem se danes spominjajo 70. obletnice zažiga tedanjega ljubljanskega škofa Antona Vovka. Tega so namreč neznanci, ki uradno niso bili nikoli odkriti, 20. januarja 1952 na železniški postaji v Novem mestu polili z bencinom. Napad je preživel.

Vovka so pred 70 leti neznanci pričakali na železniški postaji v Bršljinu v Novem mestu, kamor je prispel z vlakom, da bi v bližnjih Stopičah blagoslovil obnovljene cerkvene orgle. Vovk je v napadu utrpel hude opekline. Sicer je preživel, a je posledice čutil celo življenje.

Napadalci niso bili uradno nikoli odkriti in kaznovani, a so v Katoliški cerkvi na Slovenskem prepričani, da so napad naročile takratne povojne komunistične oblasti, ki so bile sovražno razpoložene do Cerkve.

"Iz poteka dogodkov in ohranjene arhivske dokumentacije Komunistične partije Slovenije je jasno razvidno, da je zažig organiziralo vodstvo partije v sodelovanju s takratno upravo državne varnosti. Neposredni udeleženci zažiga niso bili nikoli kaznovani, še več, oblast se jim je za njihovo dejanje v kasnejših letih bogato oddolžila," so o dogodku ob obletnici zapisali na Slovenski škofovski konferenci.

Vovk se je rodil v Vrbi na Gorenjskem, v isti sobi kot njegov prastric, pesnik France Prešeren. Po drugi svetovni vojni je prevzel vodenje ljubljanske škofije. Umrl je leta 1963 v Ljubljani. Leta 1999 so izdali škofijski odlok o začetku postopka njegove beatifikacije. Mnogi mu namreč pripisujejo svetniške lastnosti. Postopek je bil na škofijski ravni končan leta 2007, zadeva pa poslana v odločanje Svetemu sedežu.

Ob obletnici zažiga bo ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore v ljubljanski stolnici nocoj daroval mašo za preganjane kristjane.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava