DL: Priprava strategije - Kje vidijo občino čez osem let?

5.6.2022 | 14:00

Varstveno-bivalni objekt (na desni) za varovance Sončka na Bučki, ki je  del ekosocialne kmetije, dobro napreduje. Stavba je pod streho, zdaj  poleg gradbenih potekajo instalacijska dela. Naložba bo predvidoma  končana do julija. Urediti nameravajo še staro kmečko hišo (na levi), v  kateri bodo lahko ob koncih tedna bivali starši oskrbovancev. (Foto: L.  M.)

Varstveno-bivalni objekt (na desni) za varovance Sončka na Bučki, ki je del ekosocialne kmetije, dobro napreduje. Stavba je pod streho, zdaj poleg gradbenih potekajo instalacijska dela. Naložba bo predvidoma končana do julija. Urediti nameravajo še staro kmečko hišo (na levi), v kateri bodo lahko ob koncih tedna bivali starši oskrbovancev. (Foto: L. M.)

Občina Škocjan je za občane pripravila tri delavnice za lažjo pripravo Strategije razvoja občine do leta 2030 – Veseli odziva mladih – Sprejet zaključni račun, kaj je vzrok za manjšo realizacijo? – Občina je zadolžena še za 500 tisoč evrov

Občina Škocjan želi v načrtovanje razvoja vključiti tudi občane. Zato je v teh dneh pripravila tri t. i. fokusne delavnice za pripravo Strategije razvoja občine Škocjan do leta 2030, ki bodo pomagale pri razmisleku, s katerimi izzivi se spoprijemajo na posameznih področjih.

»Namen delavnic, ki jih je izvedel Razvojni center Novo mesto, je, da skupaj določimo razvojne cilje po posameznih področjih, ki jih bomo uresničevali do leta 2030,« pove župan Jože Kapler. Na delavnicah so govorili o izzivih v športu, kulturi, med mladimi in pri oskrbi starejših, pa tudi o mobilnosti in prometni dostopnosti, da bi lažje uredili kritične točke v prometu in sploh infrastrukturo ter trajnostno mobilnost. Pri gospodarski tematiki so razmišljali, kako priti do spodbudnega okolja za konkurenčno gospodarstvo, kako se odpreti turizmu in ga povezati z naravno in kulturno dediščino, katere storitve privabiti v občino. Govor je bil še o ravnanju z naravnimi viri, pa o tem, kako urediti komunalno infrastrukturo in javne površine itd.

Župan je povedal, da je bil odziv kar dober, zlasti med mladimi, kar pomeni, da so ti prepoznali smisel takih analiz, seveda pa ne gre tudi brez modrosti in izkušenj starejših. Vsi predlogi so dobrodošli.

ŠTEVILKE MANJŠE

Svetniki so na zadnji seji občinskega sveta potrdili zaključni račun za preteklo leto. Prihodki so znašali skoraj 3,9 milijona evrov in so bili realizirani 72-odstotno, odhodki pa 3 milijone 466 tisoč evrov in so bili realizirani v višini 52,2 odstotka. Številke je podrobneje obrazložila Mateja Robek Zaletelj iz občinske uprave.

Župan Kapler je pojasnil vzroke za manjšo realizacijo: »Nekatere naložbe, ki so se začele lani, niso bile dokončane v istem letu, ampak letos, na primer ekosocialna kmetija na Bučki in cesta Podvrh oz. proti Osrečju. Vzrok so dolgotrajni razpisi, dela so se začela šele jeseni. Privarčevali smo 360 tisoč evrov, ki jih bomo porabili letos. Pri teh naložbah veljajo cene iz pogodbene vrednosti.«

Župan je zadovoljen, da so veliko naložb vseeno izpeljali. »Tega smo res veseli, ker so letos bistveno višje cene,« pove prvi mož občine in doda, da je bil proračun realno zastavljen, sredstva pa zagotovljena.

ODPLAČUJEJO POSOJILO

Skupni občinski dolg zdaj znaša 500 tisoč evrov, odplačevanje dolga pa ne ovira izvajanja tekočih naložb, pravi župan. Polovica dolga je dolgoročno posojilo za povezovalni vod med Dolnjo Staro vasjo in Dobruško vasjo, ki ga bodo odplačevali deset let. Skupna vrednost naložbe je bila 600 tisoč evrov. Drugi kredit v višini 250 tisočakov pa je brezobrestni in so ga vzeli na gospodarskem ministrstvu po 23. členu Zakona o financiranju občin.

»Polovica je bila nepovratnih sredstev, polovica pa povratnih, a brez obresti. Porabili smo ga za dograditev vrtca pri OŠ Frana Metelka Škocjan ter za obnovo cest v Dobravi in skozi Bučko,« pravi župan in doda, da so zadovoljni, da država lani in letos občinam po 23. členu v celoti namenja nepovratna sredstva, kar za občino Škocjan pomeni več kot 220 tisoč evrov (prej dobrih 100 tisoč evrov).

Članek je bil objavljen v 16. številki Dolenjskega lista 21. aprila 2022

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava