Svet

Bojan Žalik nič več pod ključem, namesto rešetk na oknih le komarniki

Ljubljana, 16. 01. 2024 12.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Sara Volčič
Komentarji
78

Že 24. leto teče, odkar so mu odvzeli svobodo. Je prvi obsojenec na slovenskih tleh, ki je dobil najvišjo zagroženo, 30-letno zaporno kazen. Zaradi umora prleškega podjetnika in štirih poskusov umora. 55-letnega Bojana Žalika je zapor zelo spremenil in danes se že spogleduje s svobodo.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Kriminalne zgodbe: Bojan Žalik
    09:29
    Iz SVETA: Kriminalne zgodbe: Bojan Žalik
  • Bojan Žalik: Življenjska pot me je vodila naravnost v zapor
    00:51
    Bojan Žalik: Življenjska pot me je vodila naravnost v zapor
Kaj je rekel, ko je po 23 letih zapuščal zapore na Dobu, kaj bo počel na prostosti, s čim se bo preživljal in kako gledajo nanj ljudje, ko ima proste izhode, pa danes v oddaji Svet na Kanalu A. 

Prvih devet let zapora je preživel v osami prvega bloka, kjer so najbolj nevarni obsojenci. Takrat, kot mi je zaupal ob obisku maja 2022, je tudi preprodajal mamila, nadaljeval s kaznivimi dejanji. Na vprašanje, kako mu je to uspelo v najstrožje varovanem delu našega največjega zapora na Dobu, se je samo nasmehnil. 

A po nekaj letih takšnega življenja za zapahi se je začel spraševati, ali je to vse, kar mu je življenje namenilo, oziroma edini možen način življenja zanj, poglobil se je vase. Zgodila se je sprememba in odtlej se je zanj tudi v zaporu življenje zelo spremenilo. 

Bojan Žalik
Bojan Žalik FOTO: Sara Volčič

Začel se je izobraževati in opravil je nacionalno poklicno kvalifikacijo za pomočnika kuharja. Delal je vsak dan, sprva v podjetju znotraj zapora JMV Fire, kjer proizvajajo dele za gasilne aparate, zatem pa v zaporniški kuhinji. 

Sara Volčič
Sara Volčič FOTO: POP TV

Po nekem naključju je navezal stik z nekdanjo simpatijo iz časov, ko je bil še svoboden. Začela se je komunikacija in čez čas je sledil obisk, nato sta se zaljubila in pozneje celo poročila. 

Težko si je predstavljati, a tudi za zapahi se rojevajo romantične zgodbe, ki jim lahko sledi celo sklenitev zakonske zveze. Ki sicer ni tako pravljična kot zunaj, saj obsojenca na upravno enoto v Trebnje spremljajo pravosodni policisti. Prva poročna noč pa se ne zgodi na kakšnih rajskih otokih, temveč v zaporu, v prostorih, ki so namenjeni nočitvi partnerk, žena in tudi otrok, če jih obsojenci imajo. In kljub temu, da te v takšno sobo s pripadajočo kopalnico zvečer pravosodni policist zaklene, zjutraj pa odklene in mora partnerka, v Žalikovem primeru nevesta, zapustiti svojega moža ob zori, je bilo to zanj zelo veliko. Videl je svetlo prihodnost pred sabo in dobil še večjo motivacijo za delo in prizadevanje za pridobitev ugodnosti. 

Za vikende je čez čas lahko začel hoditi domov, kjer si z ženo obnavljata staro hiško. Slišali sva se po telefonu in zelo je pohvalila moža, da vse sam naredi, da je zelo priden. 

Prizadevnost in delavnost sta ga oktobra lani pripeljali na odprti oddelek mariborskega zapora Rogoza. Kot nam je povedala vodja Jožica Benčič, so potrebovali obsojenca, ki bi delal v kuhinji. "Gospod Žalik je bil k nam premeščen zaradi naših potreb po delu, in sicer zaradi dela v kuhinji, ki mora delovati vsak dan. Za vikende tukaj ni inštruktorjev, zato morajo obsojenci v kuhinji delati samostojno in biti zaupanja vredni," je povedala vodja Rogoze. 

Kot boste videli danes v prispevku oddaje Svet, nam je Žalik razkazal kuhinjo in zaupal, kaj najraje pripravlja. 

Sprehodila sva se skozi zeleno in prikupno notranje dvorišče zapora, kjer se obsojenci prosto gibajo in imajo lahko obiske vsak dan.

Trenutno je tu na prestajanju kazni 36 obsojencev, ki lahko neomejeno gledajo televizijo, pri sebi imajo lahko mobilne telefone, na računalniku internet. Žalik mi je pokazal posnetek s telefona, kako ga mlada črna muca pogosto pride obiskat kar v sobo. Prišla je tudi tokrat, četudi zaupanja do naše snemalne ekipe ni imela prav veliko. Razkazal nam je svojo sobo, ki je zelo majhna, a drugačna od tiste na Dobu. Tukaj na oknih ni več rešetk, le komarnik zaradi govedoreje, pri kateri sodelujejo tudi tukaj zaprti. 

"Spremenil sem se, na boljše.  V človeka, ki razume svoja dejanja in je kritičen do tega. Ali bo to sposobna sprejeti tudi širša družba, pa bom videl februarja, ko bodo odločali o moji prošnji za pogojni odpust," je pojasnil Bojan Žalik. Kaj je rekel, ko je po 23 letih zapuščal zapore na Dobu, kaj bo počel na prostosti, s čim se bo preživljal in kako gledajo nanj ljudje, ko ima proste izhode, pa danes v oddaji Svet na Kanalu A.