Foto: Reuters
Foto: Reuters

Ameriški predsednik Joe Biden je na novinarski konferenci ob prvi obletnici prevzema položaja odgovarjal tudi na vprašanja o nevarnostih ruskega napada na Ukrajino. "Menim, da bo Putin naredil ta korak, nekaj mora narediti," je dejal in ob tem opozoril ruskega predsednika na plačilo "visoke cene", če bo "preizkušal" Zahod, poroča BBC.

Kremelj: Takšne izjave lahko vzbudijo lažno upanje

Na Bidnove izjave se je že odzval Kremelj. "Takšne izjave prispevajo k destabilizaciji razmer, saj lahko nekaterim vročekrvnežem v Ukrajini vzbudijo lažno upanje," je dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitrij Peskov.

Moskva zanika napad na Ukrajino ali vstop v to državo, je pa ob njeni meji okrepila vojaške enote na okoli 100.000 vojakov, tankov in topništva, kar je precej vznemirilo baltske države, ki so tudi članice Nata.

To je bil odziv na dejanje Nata, ki je v akciji Okrepljena prednja prisotnost ob meji z Rusijo okrepil svoj položaj. Na Poljskem, v Latviji (v latvijskem kontingentu so tudi pripadniki Slovenske vojske), Litvi in Estoniji ima razporejeno po eno od štirih bataljonskih skupin, povečana pa je tudi Natova navzočnost v Črnem morju.

Administracija predsednika Joeja Bidena je od lani odobrila približno 650 milijonov dolarjev za oborožitev Ukrajine, od tega samo prejšnji mesec 200 milijonov.

Biden: Eno je manjši vpad, drugo je invazija

Sorodna novica Na 12 misijah je trenutno več kot 300 slovenskih vojakov

Ameriški predsednik meni, da bo "Rusija morala prevzeti odgovornost v primeru napada. Seveda bo vse odvisno od tega, kakšen bo ta napad. Eno je, če govorimo o manjšem vpadu (...), drugo pa je, če bo dejansko naredila to, česar je sposobna – pri nadaljnji invaziji na Ukrajino bi bila to zanjo katastrofa," je dejal po poročanju Reutersa.

Republikanski senator Ben Sasse se je takoj odzval na te besede, rekoč, da je Biden s tem Putinu tako rekoč dal zeleno luč za napad na Ukrajino.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki pa je po novinarski konferenci sporočila, da se stališče ZDA ni spremenilo.

"Predsednik Biden se zaradi dolgoletnih izkušenj zaveda, da ima Rusija celo paleto agresije poleg vojaške akcije, vključno s kibernetskimi napadi in paravojaškimi taktikami. To je danes potrdil z besedami, da bodo takšna dejanja ruske agresije naletela na odločen, recipročen in enoten odziv," je sporočila.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v četrtek tvitnil, da želi zahodne sile spomniti, da manjši vpadi ne obstajajo.

Biden naknadno: Vsak premik zbranih ruskih enot čez mejo je invazija

Biden je medtem skušal pojasniti sporno izjavo. Poudaril je, da je vsak premik ruskih enot v Ukrajino invazija. "Vsak premik zbranih ruskih enot čez mejo je invazija in bo naletel na silovit in usklajen gospodarski odgovor, o katerem sem podrobno govoril z zavezniki in ga zelo jasno predstavil tudi predsedniku Vladimirju Putinu. Izbira je njegova. Rusija bo plačala visoko ceno," je danes dejal Biden.

"Rusija ima dolgo zgodovino ukrepov za izvajanje agresije, ki niso odkrito vojaško posredovanje. Paravojaške taktike, tako imenovani napadi sive cone ruskih vojakov, ki ne nosijo ruskih uniform. Pripravljeni moramo biti, da odgovorimo tudi na ta dejanja," je med drugim v sredo povedal Biden.

Ukrajina v Zvezi Nato?

Ameriški predsednik je dejal, da poskuša Putin najti prostor zase v svetu med Kitajsko in Zahodom. Ob tem je dejal, da je le malo možnosti, da bi Ukrajina kmalu postala članica Nata in da bi bil lahko kmalu sklenjen dogovor, po katerem ZDA v Ukrajini morda ne bodo postavile jedrskih zmogljivosti.

Baltske države pošiljajo v Ukrajino orožje ameriške izdelave

Predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je v Berlinu, kjer so potekali varnostni pogovori o Ukrajini, povedal, da so ZDA svojim baltskim zaveznicam dale zeleno luč, da v Ukrajino začnejo pošiljati orožje ameriške izdelave, da bi odvrnile rusko agresijo.

Natančnih količin in vrste orožja ni navedel, arzenali baltskih držav pa poročanju AFP-ja med drugim vključujejo javeline, to je rakete za uničevanje tankov.

"Zgodovina nam kaže, da se popuščanje agresorju konča z veliko vojno. Tega si ne želimo. Vsaka država, ki se brani, mora imeti možnosti, da to tudi stori," pa je za AFP dejal litovski obrambni minister Arvydas Anusauskas.

Medtem ko se Bidnova administracija hvali, da so njene pošiljke orožja največje v zgodovini ZDA, pa je Ukrajina izrazila upanje na dodatno in čim hitrejšo vojaško oskrbo, pri čemer so pošiljke iz bližnjih držav še posebej dragocene. Tudi Združeno kraljestvo je Ukrajini pred kratkim poslalo protitankovsko orožje.

Biden: Putin bi lahko vojaško posredoval v Ukrajini