Rok Kodba | 2. 1. 2023, 19:00

Spoznajte Mariborčana, ki navdušuje z unikatnim ročno izdelanim nakitom

Aleksandra Saša Prelesnik

Rok Lesjak je po naključju odkril posebno tehniko oblikovanja in jo v nekaj letih dodobra izpopolnil. Za Metropolitan.si je pojasnil, kako se je vse skupaj začelo in kaj mu pri njegovem delu predstavlja največjo težavo.

Rok Lesjak je 34-letni Mariborčan, ki je začel pred štirimi leti iz žice oblikovati svojevrsten nakit. Začelo se je kot hobi, ko je videl, da njegovi izdelki sprožajo zanimanje, pa je hobi spremenil v posel. Danes tako deluje pod imenom RoxFlow.

Kot je pojasnil, ga alternativni načini življenja že od nekdaj privlačijo: "Iščem neko svojo pot, na kateri bi našel zadovoljstvo v svojem srcu in ga delil z drugimi." Tako kot večina je imel službo z rednim 8-urnim delovnikom, a mu to ni dalo notranjega zadovoljstva, zato se je odločil, da bo svoj čas usmeril v ustvarjanje nečesa, kar ga resnično veseli

Oblikovanje z žico ga je povsem očaralo

Po poklicu je inženir oblikovanja lesa, vendar se za delo z lesom ni odločil predvsem iz praktičnih razlogov. "Živim v tako majhnem stanovanju, da tega ne bi imel kje početi. To ne bi bilo mogoče že zaradi prahu, ki pri delu z lesom nastaja."

Ko je tako razmišljal, česa bi se lotil, mu je nekega dne pod roke prišel kos žice. Začel jo je zvijati in videl, da je obdržala obliko. Ob tem ga je prešinilo, da mora obstajati tudi kakšna veja v umetnosti, ki se ukvarja z oblikovanjem žice.

Aleksandra Saša Prelesnik

"Raziskoval sem in odkril, da je po svetu to precej razširjena zadeva, ki se imenuje 'wire wrapping'. Našel sem več videovodičev na YouTubu, kjer sem se naučil osnov oblikovanja, ki sem jih nato začel razvijati in v izdelke vlagati lastne ideje."

Pojasnil je, da ga je žica tako očarala, da je na Facebooku dodal na stotine umetnikov iz Amerike in drugih delov sveta in si s pomočjo njihovega ustvarjanja izoblikoval vizijo, v katero smer bo šlo njegovo ustvarjanje.

Prvi v družini, ki se ukvarja z oblikovanjem

Dela predvsem z rokami. Kot je pojasnil, za svoje delo skoraj ne potrebuje pripomočkov, niti posebnega delovnega prostora. "Potrebuješ le žico in ene klešče. To je precej priročno, ker lahko tako ustvarjaš kjerkoli. Lahko na primer sediš v parku na klopi in zvijaš žico."

V svoji družini je prvi, ki se ukvarja s čim podobnim. Še najbližje temu je bil morda njegov dedek, ki je bil kovinar. "Morda sem pa kaj pobral od njega," je v smehu namignil.

Aleksandra Saša Prelesnik

Ko je začel, ni vedel, da se za oblikovanje izdelkov uporabljata dve različni trdoti žice. "Na začetku sem vzel kar eno žico, ki sem jo našel, sčasoma pa sem ugotovil, da se v te namene uporabljata trdoti 'dead soft' in 'half hard'. Prvo je zelo lahko zvijati, druga pa je nekoliko trša."

Pojasnil je, da je trša uporabna za zunanje ovirje, medtem ko mehko uporablja znotraj izdelkov. Razlikuje se tudi oblika žice, ki je lahko kvadratna, trikotna, polkrožna, ploščata in podobno.

Materialov ni preprosto dobiti

Ker obrt oblikovanja žice v tem delu sveta še ni doživela posebnega razcveta, se z največjimi težavami pri svojem delu sooča predvsem pri nabavi materialov, ki jih potrebuje, saj jih trenutno v Evropi skoraj ni mogoče dobiti.

"Kakšen zlatar ti srebrno žico lahko naredi, vendar pa sam ves material naročam predvsem iz Amerike in Velike Britanije." Zdi se mu, da so Američani v večini stvari nekoliko pred nami, zato bi se lahko ta obrt sčasoma bolj popularizirala tudi pri nas.

Aleksandra Saša Prelesnik

"V zadnjem času sem nekaj umetnikov, ki se ukvarjajo z oblikovanjem žice, našel tudi v Sloveniji." A po njegovih besedah so začeli vsi žico upogibati približno v enakem obdobju.

Kakšnih mojstrov, ki bi razvijali tradicijo te obrti in se ukvarjali samo z oblikovanjem žice, pred tem pri nas ni bilo. Tudi to pa bi se lahko s časom spremenilo, saj v zadnjem času presenečen ugotavlja, da je zanimanja za nakit, izdelanega iz žice, tudi pri nas precej veliko.

V izdelke večkrat vstavi kristale

Izdelava posameznega izdelka iz žice je lahko precej dolgotrajna, saj je delo zelo precizno. "Kakšne preprostejše izdelke lahko končam relativno hitro, a jaz sem pač takšen, da iščem vedno nove izzive in se temu precej posvetim. Za kompleksnejše izdelke lahko tako porabim tudi 40 ali 50 ur." 

Za vas smo na našem Facebooku pripravili NAGRADNO VPRAŠANJEPogoji nagradne igre so znani, odgovor pa najdete v tem članku, ki ga pravkar prebirate.

Ob tem je pojasnil, da je delo zaradi natančnosti, ki je potrebna, tudi naporno, saj je žica debela le 0,2 milimetra. Pri delu tako lahko zdrži kvečjemu štiri ali pet ur v kosu, nato pa si mora vzeti odmor.

Aleksandra Saša Prelesnik

Pri svojem delu uporablja različne poldrage kamne in kristale, ki jih vstavi v svoje izdelke. Povezal se je tudi z nekaterimi dobavitelji, kamne naroča predvsem iz ZDA in Indije. Idejo, da bo vključil tudi kamne, je prav tako dobil na spletu.

"Na začetku še nisem imel kristalov in podobnih kamnov, zato sem nek kamen preprosto pobral, ko sem bil na sprehodu. Takrat sem se šele učil, zato sem kamen v žico le ovil in nisem niti pomislil, da bi lahko izpadel. Kasneje pa sem se vse bolj posvečal temu, kako vpeti kamen, da ostane trdno na svojem mestu."

Cene izdelkov se med seboj precej razlikujejo

Cene posameznih obeskov, prstanov in drugih izdelkov, ki jih izdeluje, se med seboj razlikujejo in so odvisne od materialov, iz katerih so narejeni. Osnovna razlika je že v tem, ali je izdelek narejen iz bakrene ali srebrne žice. Izdelki iz bakrene stanejo 40 evrov in več, srebrni pa lahko tudi 350 evrov in več.

Najdražji izdelek do sedaj je prodal za 350 evrov. To je bil obesek, ki ga je Izdelal iz srebra, vanj pa je vključil devet kamnov. "Srednji kamen je bil precej velik prasiolit, brušen v obliki šestkotnika. Brušeni pa so bili tudi drugi manjši kamni, ki sem jih vpel v obesek." 

Aleksandra Saša Prelesnik

Svoje izdelke prodaja na slovenskem tržišču, za njihovo prodajo ima registrirano dopolnilno dejavnost. Zanje v zadnjem času opaža tudi precejšnje zanimanje: "Presenečen sem, kako ljudje v Sloveniji cenijo ročno delo in unikatne izdelke." Kot je ob tem razkril, jih v tujino za zdaj še ne pošilja, čeprav je opazil, da se zanje zanimajo tudi tam.

Loteva se specifičnih izzivov

Včasih izdeluje posebne izdelke po naročilu. Pogosto se zgodi, da ima kdo doma kak priljubljen kamen, ki bi ga želi imeti vgrajenega v obesek, on pa jim željo rade volje izpolni. Včasih si kdo zaželi tudi kakšno povsem specifično stvar.

Izdelal je na primer obesek v obliki kačjega pastirja, nazadnje pa se je po naročilu lotil oblikovanja obeska v obliki toplozračnega balona. "Zame je bil to velik izziv, saj se česa podobnega še nisem lotil. Mislim, da je izpadlo super."

Med drugim je iz žice in kamnov izdelal tiaro, ki jo je nosila nevesta na poroki, in umetelno oblikovano 'čarobno palico', ki je požela veliko zanimanje med uporabniki družbenih omrežij.

Letos je s samostojno razstavo svojih izdelkov prvič sodeloval tudi na Slovenskem tednu nakita, v sklopu katerega so se po vsej Sloveniji predstavili različni izdelovalci. Na sejme, kjer bi lahko prodajal svoje izdelke, ne hodi, si pa želi, da bi bili kdaj na voljo v kakšni trgovini.  

Aleksandra Saša Prelesnik

Želi si na dodatno izobraževanje

Za konec je dejal, da si želi v prihodnosti na področju oblikovanja nakita iz žice še dodatno izobraziti, morda celo obiskati kakšno šolo za oblikovanje nakita.

Ena takšnih je po njegovih besedah v Bruslju. "Oni se osredotočajo samo na vgrajevanje kamnov, kar si še posebej želim dodatno izpopolniti. Na voljo imajo tudi vso opremo, na primer mikroskope, s pomočjo katerih večinoma delajo, saj so ti kamni zelo majhni."

A na žalost za zdaj ostaja le pri želji, saj je šolnina za to šolo, ki stane 15.000 evrov, zanj trenutno predraga. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord