Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 11. 2022,
18.14

Osveženo pred

1 leto, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,09

2

Natisni članek

Proračun 2023

Torek, 22. 11. 2022, 18.14

1 leto, 4 mesece

Proračun za leto 2023 in 2024

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov, glasovanje v sredo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,09

2

pranje denarja | Za leto 2023 je načrtovano zvišanje odhodkov za 25 odstotkov na 16,69 milijarde evrov, prihodkov pa naj bi se v državno blagajno steklo 13,38 milijarde evrov, kar je 13 odstotkov več, kot je predvideno zdaj.  | Foto Getty Images

Za leto 2023 je načrtovano zvišanje odhodkov za 25 odstotkov na 16,69 milijarde evrov, prihodkov pa naj bi se v državno blagajno steklo 13,38 milijarde evrov, kar je 13 odstotkov več, kot je predvideno zdaj.

Foto: Getty Images

DZ se je seznanil še s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, v katerem sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem, ki bo izplačan v juniju. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov, glasovanje pa je napovedano v sredo.

Zakon o izvrševanju proračuna je precej tehničen zakon, ki daje vladi pooblastila za upravljanje s proračunom države. V njem so med drugim zapisani obseg zadolževanja in dovoljenih poroštev v posameznem letu ter posebna pooblastila vladi, finančnemu ministrstvu in drugim neposrednim uporabnikom za izvrševanje proračuna. Njegova uveljavitev je nujna, da se vsakokratni proračun lahko izvaja.

Leta 2023 se bo država lahko zadolžila za skoraj pet milijard evrov, leta 2024 pa za nekaj manj kot 4,6 milijarde evrov, je povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Saša Jazbec. Največji možni obseg poroštev, ki jih bo lahko država izdala pravnim in fizičnim osebam, je določen v višini 2,8 oz. 1,5 milijarde evrov.

Letni dodatek za upokojence, ki se od leta 2018 izplačuje v petih različnih višinah, odvisno od višine pokojnine, je določen v razponu od 145 do 455 evrov. Izplačan bo s pokojninami za mesec junij.

Povprečnina za občine je za obe prihodnji dve leti določena v višini 700 evrov na prebivalca.

Omenila je še proračunsko rezervo, iz katere se financirajo ukrepi, povezani z epidemijo covida-19, enako pa bo zdaj veljalo tudi za ukrepe za blažitev posledic draginje. "Tega denarja ne bo mogoče porabiti za nič drugega kot za tiste ukrepe, ki jih je ali jih še bo sprejel DZ z zakoni," je pojasnila.

Določajo se nameni, za katere se bo Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije prihodnje leto iz državnega proračuna namenilo do 234 milijonov evrov. Vzpostavlja se tudi pravna podlaga za način plačevanja dolgotrajne oskrbe, saj še ni znano, po katerem zakonu se bo izvajala po novem letu.

Poslanci bodo o zakonu glasovali v sredo

DZ bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2023 in 2024 potrjeval v sredo, pri čemer so mu podporo napovedali poslanci koalicije, v SDS in NSi pa bodo glasovali proti. "Ne strinjamo se z napačno usmerjeno potjo vlade, ki ne podpira gospodarstva in niža dohodke državljanom," je dejal Janez Magyar (SDS).

Robert Golob
Novice Golob gospodarstvenikom zagotovil, da bodo njihove pripombe upoštevali #video
Recesija
Novice Je pred vrati recesija?
Elektrika. Energija.
Novice Vlada gospodarstvenike pozvala k pogovorom o dobavi električne energije
Trgovci. trgovine. Nakupovanje.
Novice Slovenija v tretjem četrtletju s 3,4-odstotno gospodarsko rastjo
Klemen Boštjančič
Novice IMF spodbudno o odpornosti Slovenije na krize, pozivajo k bolj ciljanim ukrepom
Ne spreglejte