Včeraj so opravili 9220 PCR-testov in pri tem potrdili 3662 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 39,7 odstotka opravljenih PCR-testov. V državi je po ocenah NIJZ 45.395 aktivnih primerov okužbe. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 3269, 14-dnevno na 100.000 prebivalcev pa 2153. Opravili so tudi 70.523 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate še potrjujejo s PCR testi.

Število hospitaliziranih covidnih bolnikov še naprej raste, po podatkih vlade jih v bolnišnicah zdravijo 1104, na oddelkih intenzivne nege 253. Umrlo je še 24 covidnih bolnikov. Skupno se je število covidnih bolnikov v bolnišnicah povečalo za devet, intenzivno zdravljenje pa potrebujeta dva bolnika več kot dan prej. Prejšnji četrtek je bolnišnično oskrbo potrebovalo 184 covidnih bolnikov manj kot danes, 41 manj jih je bilo na oddelkih intenzivne nege.

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.215.063 ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.134.697.

Delež okuženih najvišji med osnovnošolci

Največji delež okuženih je med osnovnošolci. Tako je bilo po podatkih Sledilnika za covid-19 v sredo, ko so v Sloveniji s PCR-testi potrdili skupno 3662 okužb, v starostni skupini od 5 do 14 let potrjenih 800 primerov okužbe, kar predstavlja 21,8-odstotni delež vseh potrjenih primerov na ta dan.ž

Po deležu sledi starostna skupina od 35 do 44 let, v kateri je bilo potrjenih 699 okužb, kar predstavlja 19,1-odstotni delež vseh. Ostale starostne skupine so imele manj kot 15-odstotni delež. V starostni skupini dijakov in študentov, to je od 15 do 24 let, je bilo v sredo potrjenih 367 okužb, kar predstavlja deset odstotkov vseh.

Za delo in študij od doma in ne za zapiranje ali omejevanje gospodarskih dejavnosti

Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar je na novinarski konferenci povedala, da stroka spodbuja delo od doma, kjer je to le mogoče. Na Portugalskem je bilo poleti, ko so se epidemične razmere poslabšale, po besedah Logarjeve delo od doma v veliki meri sprejeto kot pomemben ukrep. »Sploh če gledamo, da so okužbe na delovnem mestu na drugem mestu po okužbah znotraj družine v zadnjih tednih,« je povedala.

Prav tako spodbujajo študij na daljavo. Tako predlagajo, da bi vaje in seminarji za študente v manjših skupinah in ob upoštevanju PCT-pogoja še vedno potekali na fakultetah, ostalo izobraževanje pa bi potekalo na daljavo. Univerze sicer po njenih besedah dobro sledijo okužbam.

Na vprašanje, ali bodo vladi predlagali zaprtje države, je Logarjeva opomnila, da so se že več tednov v skupini pogovarjali tudi o tej možnosti, vendar je ne bodo izvedli. Popolno zaprtje države je namreč uspešno le v primeru strogega omejevanja gibanja, kot so ga imeli v Italiji, za to pa v Sloveniji ni pogojev oziroma ta odločitev ne bi bila dobro sprejeta. Po njenih besedah je poleg zdravstva treba upoštevati tudi druge dejavnosti, med njimi šolstvo, kulturo in gospodarstvo, »ki omogoča financiranje zdravstva«.

Ob tem je Logarjeva poudarila, da idealne rešitve v tem trenutku ni, so pa skupaj z ministrstvi sprejeli kompromise. Pohvalila je včerajšnje sodelovanje vseh ministrstev, kajti stanje je alarmantno in ni prostora za kakršnekoli pritiske ali pa soliranja. Strokovna skupina tudi še vedno spodbuja promocijo cepljenja ter dosledno upoštevanje in nadzor nad pogojem PCT ter samotestiranje v šolah za vse učence. »Včeraj se je izkazalo, da otroci bolje prenašajo samotestiranje kot nekateri starši, zato ni nobene potrebe, da ne bi s tem nadaljevali,« je še pojasnila Logarjeva.

Več nadzora bodo uvedli tudi v javnem potniškem prometu, kajti prišlo je do več pritožb s terena, da se tam ne upošteva vseh omejitev. Problem ostajajo tudi zasebne zabave, kjer je velik prenos okužb, a žal za zaprtje le teh ni zakonske podlage, je pa izvajanje le teh na strani (za)vesti vsakega posameznika.

Po besedah Logarjeve smo sicer glede števila okužb v tem trenutku v stagnaciji, saj te ne rastejo več tako intenzivno. Jih je pa še vedno zelo veliko, zato bo čas, ki je potreben, da se epidemija začne umirjati, nekoliko daljši, je dodala. Glede na projekcije je vrh sprejemov v bolnišnice oziroma njihova obremenjenost predviden v naslednjem tednu, nekaj dni pozneje pa še na intenzivni terapiji. Umirjanje razmer je po projekcijah predvideno po 10. decembru, njihova normalizacija, kar se tiče zdravstva, pa konec decembra oziroma v začetku januarja, je še dejala Logarjeva.

Pomoč iz Italije

Dobra novica te dni prihaja iz Italije. Obrambni minister Matej Tonin se je v sklopu delovnega Obiska v Italiji z italijanskim kolegom Lorenzom Guerinijem dogovoril, da bo italijanska vojska v boju proti covidu Sloveniji pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami. V okviru enot slovenske vojske jih bodo napotili v slovenske bolnišnice. To odločitev Logarjeva pozdravlja, saj je trenutno zaradi kritičnih razmer dobrodošla vsaka medicinska pomoč, kajti potrebno je misliti tudi na druge bolnike, tiste, ki imajo napotnice s stopnjo nujnosti hitro. Tudi za te je potrebno poskrbeti, da se jim zdravstveno stanje ne poslabša.

Tonin je potrdil, da sta se s Poklukarjem danes pogovarjala tudi o možnosti zdravstvene pomoči drugih držav. »Vse je odvisno od same situacije,« je pojasnil Tonin. Poudaril je, da si predvsem želi koordiniranega delovanja, »da ne bi imeli v enem trenutku preveč, v drugem pa premalo kadra«.

Poklukar je danes spomnil, da se v luči zaostrenih razmer v slovenskih bolnišnicah in pomanjkanju kadra s številnimi, predvsem sosednjimi državami pogovarjajo o sodelovanju, a noben dogovor še ni dokončen.