Luka Dončić je znova igral izjemno. Zbral je 35 točk (7/15 za dve, 4/10 za tri, 9/10 prosti meti), pet skokov in pet podaj. Foto: Reuters

Slovenija se bo v sredo v četrtfinalu pomerila z zmagovalcem dvoboja med Ukrajino in Poljsko, ki je na sporedu v nedeljo ob 12. uri.

Sorodna novica "Na koncu umetniški vtis ne šteje, pomembna je le zmaga"

Za Slovenijo je to štirinajsti nastop na evropskih prvenstvih. Prvič se je med osem najboljših prebila 2005 v Beogradu, četrtfinalno stopničko pa je preskočila le dvakrat, 2009 na Poljskem in pred petimi leti v Carigradu.

Luka Dončić je s 35 točkami postal prvi igralec v zadnjih 30 letih, ki je na evropskih prvenstvih na treh zaporednih tekmah presegel mejo 30 točk. Klemen Prepelič jih je dodal 13, Mike Tobey 12 in Goran Dragić 11.

Slovenija je imela v prvem polčasu dvakrat dvomestno prednost, toda vztrajni Belgijci, ki so zadeli sedem trojk, so jim ves čas dihali za ovratnik in jih tudi ob koncu prvega polčasa ujeli. V tretji četrtini sta bili ekipi še naprej izenačeni, Belgijci pa so na začetku zadnje četrtine celo prevzeli vodstvo. Po tem so Slovenci prevzeli vajeti v svoje roke, vknjižili so zanesljivo zmago.

Prva četrtina: 11 točk Dončića
Aleksander Sekulić je na parket najprej poslal naslednjo peterko: Luko Dončića, povratnika Mika Tobeyja (zaradi zvina gležnja je izpustil zadnjo tekmo skupinskega dela), Gorana Dragića, Vlatka Čančarja, Jako Blažiča.

Dončić in Dragić sta tekmo odprla s trojkama (6:2). Belgijci so se približali na točko zaostanka (6:5). Dončić je odgovoril z dvema zaporednima trojkama (12:5). Tobey je zadel prosta meta in še zabil za +11 (16:5). Belgija je z delnim izidom 0:5 znižala zaostanek (16:10), Dončić pa je nato zaključil napad s prodorom (18:10). Emmanuel Lecomte je zadel trojko za dodatno znižanje zaostanka (18:13). Dončić je s podajo lepo zaposlil Čančarja, ki je zadel (20:13). Hans Vanwijn in Jonathan Tabu sta zadela po eno trojko (20:19) in Sekulić je moral vzeti minuto odmora. Po tej je zadel Tobey (22:19), končni izid tega dela igre pa je z zadetima prostima metoma postavil Zoran Dragić (24:19). Dončić je v prvi četrtini dosegel 11 točk.

Sorodna novica Slovenija (p)ostala zvezda stalnica na evropskem košarkarskem nebu

Druga četrtina: Belgijci ujeli Slovence
Belgijci so s trojko odprli četrtino, zadel je Tabu (24:22). Prvi točki za Slovenijo je v tem delu igre zadel Dončić, in sicer s črte prostih metov (26:22). Belgijci so se približali na dve točki zaostanka (26:24). Dončić je zadel še eno trojko (29:24). Z. Dragić in Klemen Prepelič sta vknjižila nove slovenske točke za + 6 Slovenije (33:27). Hrvat na klopi Belgije Dario Gjergja je vzel minuto odmora. Klemen Prepelič je podal Tobeyju, ki je zadel pod košem, nato je zadel še Z. Dragić in Slovenija je znova povedla z dvomestno prednostjo (37:27). Po tehnični napaki slovenski klopi so se Belgijci približali na le štiri točke zaostanka (37:33). Prepelič je zadel svojo prvo trojko (40:33). Belgijci so nato prepolovili zaostanek (40:37). Do odhoda na odmor pa so Slovenijo že ujeli (42:41). Goran Dragić je zaključil hiter protinapad s polaganjem, postavil je izid ob polčasu (44:41). Dončić je v prvem polčasu dosegel 16 točk, Tobey pa osem. Pri Belgijcih jih je Pierre-Antoine Gillet dosegel 11.

Sorodna novica "Slovenija bo med prvimi tremi reprezentancami evropskega prvenstva"

Tretja četrtina: Dončić edini razpoložen pri Sloveniji
Slovenija je drugi polčas začela z delnim izidom 4:0: Dončić je polagal, Dragić pa je zadel s polrazdalje (48:41). Belgijci so s serijo 0:5 ujeli Slovence (48:46). Luka je vodil Slovenijo do +5 (53:48). Pri Belgijcih je bil razpoložen Lecomte (53:50), pri Slovencih pa Dončić (55:50). Dončić in Dragić sta zadela po en prosti met (57:50). Slovenija je ohranjala prednost sedmih točk (59:52). Tabu je zadel tretjo trojko, a takoj zatem je slovenski napad zaključil G. Dragić (61:55). Maxime de Zeeuw je poskrbel za deseto belgijsko trojko (61:58). Zadel je še Gillet za priključek Sloveniji (61:60). Pri Slovencih je zadel Dončić (63:60).

Zoran Dragić se je med tekmo poškodoval, tekmo je končal v
Zoran Dragić se je med tekmo poškodoval, tekmo je končal v "civilu". Foto: EPA

Četrta četrtina: Slovenija do +17 in zmage
Sekulić je moral hitro vzeti minuto odmora, saj je Belgija z delnim izidom 0:4 prvič na tekmi povedla (63:64). Dončić je zadel (65:64) za prevzem vodstva. Najboljši slovenski košarkar je v naslednjem napadu znova zadel, tokrat pa so sodniki dosodili še osebno napako nad njim, zadel je prosti met (68:65). G. Dragić je ukradel žogo Belgijcem, protinapad je zaključil s polaganjem za slovenskih +5 (70:65). Dončić je podal Prepeliču, ki je zadel za tri (73:65). Čančar je odlično skakal, blokiral belgijski napad, po katerem je polagal za +10 Slovenije (75:65). Belgijci so storili osebno napako nad Prepeličem, ko je metal za tri. Zadel je vse tri proste mete (78:65). Slovenija je vodstvo povišala na 17 (82:65) in ga do konca ohranjala brez težav.

"Proti boljšim ekipam bo treba igrati precej drugače"
Aleksander Sekulić
: "Čeprav je javnost menila, da bo to lahka tekma, smo mi vedeli, da ne bo tako. Belgija že vse prvenstvo igra dobro košarko, danes pa je imela nasproti evropskega prvaka z Luko Dončićem, zato se je hotela še dodatno dokazati. Hkrati smo bili mi v vlogi izrazitega favorita, kar je določeno breme. Vseeno smo v zadnji četrtini strnili vrste, odigrali boljšo obrambo in zasluženo zmagali."

Luka Dončić: "Vedeli smo, da tekma ne bo lahka. Belgija je igrala dobro v napadu, zadevala z razdalje in bila tri četrtine v igri za presenečenje. V zadnjih desetih minutah smo dali v višjo prestavo in zanesljivo dosegli zmago. Morda danes nisem dovolj podajal žoge soigralcem, a pomembno je, da smo zmagali. Ves čas smo se spodbujali, in ko je bilo treba, smo stopili skupaj in odigrali nekaj dobrih obramb in napadov. Zdaj nas čakajo trije dnevi odmora, ki jih moramo čim bolje izkoristiti, se spočiti in pripraviti na naslednjega tekmeca."

Mike Tobey se je vrnil v ekipo, dosegel je 12 točk. Foto: Reuters

Goran Dragić: "Kapo dol Belgijcem. Odigrali so dobro tekmo in nam tri četrtine povzročali precej preglavic. Nato smo nekaj napadov vendarle dobro odigrali v obrambi in rezultat je bil takoj viden. Zmagali smo z dvomestno prednostjo, a proti boljšim ekipam bo treba igrati precej drugače. Res pa je tudi, da tekmec, kot je Belgija, igra drugače kot najboljše reprezentance na tem prvenstvu. V zadnji četrtini sem tudi sam malce povzdignil glas med minuto odmora, saj smo preveč poudarka dajali igri v napadu in zanemarjali obveznosti v obrambi. Ko smo izboljšali še komunikacijo pri prevzemanju nasprotnih igralcev v obrambi, smo prišli do višje prednosti in zanesljive zmage, kar je bil tudi cilj te tekme."

Slovenci so v četrtfinalu EP-ja! Foto: EPA

Francozi so izkoristili nespretnosti Turkov
V prvem obračunu osmine finala sta se v Berlinu pomerili reprezentanci Turčije in Francije. Turki so imeli ob izteku rednega dela srečanja več priložnosti, da zaključijo tekmo in se uvrstijo v četrtfinale, a so jih zapravili, Francozi pa so izsilili podaljšek, v katerem so bili ves čas spredaj. Vseeno je usoda poskrbela za infarktno končnico, potem ko je Rudy Gobert slabih 14 sekund pred koncem podaljška ob vodstvu svoje reprezentance za točko (86:87) zgrešil oba prosta meta. Turki so imeli napad za zmago, Furkan Korkmaz je organiziral napad svoje ekipe, se zapletel in ob odličnem posredovanju Terryja Tarperja sekundo pred koncem izgubil žogo. Francija se je ubranila in bo v četrtfinalu igrala z zmagovalcem para Srbija – Italija.

Pri Franciji je prednjačil Rudy Gobert z 20 točkami in 17 skoki, Evan Fournier in Thomas Heurtel sta jih dodala po 13. Bugrahan Tuncer je za Turčijo dosegel 22 točk.

Dennis Schröder je bil prvi mož Nemcev. Foto: Reuters

Nemci od +27 do napete končnice
Nemci so po prvi četrtini vodili za devet točk (19:10), v drugi četrtini pa so hitro podvojili prednost na +18 (32:14). Tu se niso ustavili, ob polčasu so vodili za 24 točk (48:24). Drugi polčas so gostitelji prvenstva odprli s trojko za +27 (51:24). Nemci so ob začetku zadnje četrtine vodili za 17 točk (67:50), Črnogorci pa so vztrajno nižali zaostanek – po treh minutah igre v četrti četrtini je ta znašala le še pet točk (69:64). Nemci so nato znova povedli za devet točk (78:69). Bojan Dubljević s štirimi točkami in Vladimir Mihailović z dvema sta poskrbela za zanimivo končnico, 26 sekund pred koncem so Črnogorci zaostajali le še za tri točke (80:77). Kendrick Dennard Perry je nato storil nešportno osebno napako, Maodo Lo pa je bil natančen s črte prostih metov za nemških +5 (82:77). Tudi Dennis Schröder je zadel tri proste mete in Nemci so lažje zadihali (85:77).

Pri Nemcih je z 22 točkami izstopal Dennis Schröder, pri Črnogorcih jih je Perry dosegel 25.

Španci so pred prvenstvom kar sami izvzeli iz kroga favoritov, zdaj pa so izločili Litvo in v četrtfinalu čakajo na boljšega iz para Finska - Hrvaška. Foto: EPA

Litva po podaljšku že potuje domov

Veliko drame je bilo tudi na zadnji sobotni tekmi, kjer se je prav tako igral podaljšek. Litva je proti Španiji vodila večino tekme, sredi 2. polčasa tudi že za 11 točk. A v zadnji četrtini so Španci prevzeli vajeti igre, imeli prednost enega koša v končnici, a so Balti prek Brazdeikisa in Kuzminskisa izsilili podaljšek. V petminutnem dodatku je Španija hitro pobegnila za pet točk, povedla za sedem, a se je Litva še enkrat vrnila zgolj na točko zaostanka.

Litovci so imeli napad za vodstvo, a naredili nešportno osebno napako v napadu pol minute pred koncem. Posledica je bila vodstvo Špancev za šest točk 19 sekund pred koncem in konec upanja za Litvo.

Z 28 točkami je blestel Lorenzo Brown, med drugim je dosegel prvih sedem točk Špancev v podaljšku. Še 21 točk je dodal španski center Willy Hernangomez. Veliko razočaranje za Litovce, ki so pred EuroBasketom sodili v najožji krog kandidatov za odličje, zdaj pa Nemčijo zapuščajo že po osmini finala. Na drugi strani lep uspeh za močno spremenjeno in pomlajeno zasedbo Španije, ki po zlati generaciji gradi novo reprezentanco.