Košarka

Dončić z rekordom lige NBA popeljal Dallas do zmage v Detroitu

Detroit, 10. 03. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Luka Dončić je v noči na nedeljo postal prvi košarkar v zgodovini lige NBA, ki je dosegel šest zaporednih trojnih dvojčkov z vsaj 30 točkami. Proti Detroitu jih je prispeval 39, dodal pa še po deset skokov in asistenc, kar je bilo dovolj za zanesljivo zmago s 142:124.

Čeprav je bilo srečanje v Detroitu že odločeno, je Jason Kidd Luko Dončića tokrat pustil v igri do treh minut pred koncem, da je slovenski zvezdnik prišel do desetega skoka na tekmi. Tako je presegel rekord Russlla Westbrooka, ki je leta 2017 povezal pet takšnih trojnih dvojčkov. Ob tem je postal prvi, ki je ob trojnem dvojčku petkrat zapored presegel mejo 35 točk.

"To samo kaže, na kako visoki ravni igra trenutno. Zaveda se, da lahko zadeva. Poleg tega pa odlično išče soigralce in pobira še odbite žoge," je Dončića pohvalil sicer pogosto kritizirani trener Dallasa.

25-letni organizator igre je iz igre metal 13/24, od tega 4/13 za tri. Zadel je devet od desetih prostih metov, izgubil šest žog, ukradel tri, obenem pa zbral tudi dve blokadi.

Za goste iz Teksasa, ki so po treh zaporednih porazih zdaj dobili drugo tekmo v nizu, je 21 točk dodal Kyrie Irving. Daniel Gafford (sedem skokov, štiri blokade, op. a.) in Tim Hardaway Junior sta jih prispevala po 17.

Detroit je izgubil še desetič na zadnjih 12 tekmah. Cade Cunningham se je sicer pri domačih izkazal s 33 točkami, desetimi podajami in devetimi skoki. Do rekorda kariere pa je s 27 točkami prišel Italijan Simone Fontecchio. Obračun si bo zapomnil tudi po tem, da je moral velik del tekme pokrivati Luko Dončića, potem ko je iz igre zaradi bolezni odšel Ausar Thompson

Ko je Thompson odšel s parketa, se je Dončiću odprlo

Peti izbor na lanskem naboru je svoje delo v prvi četrtini opravil sijajno, saj je Dončiću dovolil le pet točk. Tudi zaradi tega je Detroitu uspelo ohraniti stik in je na začetku druge četrtine celo povedel, potem pa je moral Thompson v garderobo, kar je Dončić v igri proti Fontecchiu s pridom izkoristil. Ob polčasu je na svojem 'kontu' imel že 26 točk.

Kljub temu so gostje od odmoru vodili za pičle štiri točke (69:65), domači pa so držali stik, dokler se ni Dallasu odprlo pri metu z razdalje. Dvakrat zapored je zadel Kyrie Irving, tik pred koncem tretje četrtine pa je tri trojke povezal Tim Hardaway za ugodnejšo prednost (104:88).

"Izjemno pomembno za nas je, da zadeva trojke, kot jih je tokrat. Ne samo, da je zadel štiri, dvakrat je bil celo pod osebno napako," je Hardawayja, ki v zadnjem obdobju igra po principu toplo-hladno, pohvalil Kidd. Zmagovalec je bil sicer dokončno odločen v prvi minuti zadnje četrtine, v kateri je Dallas z delnim izidom 7:0 povedel za 23 točk.

Strateg Pistonsov Monty Williams je po tekmi kritiziral predstavi obeh moštev, češ da obrambe sploh nista igrali. Dodal je, da je zmagovalca odločila tretja četrtina, v kateri so "zgrešili preveč metov in izgubili preveč žog".

Dallas je z zmago zadržal osmo mesto zahodne konference, ki po koncu rednega dela prinaša razigravanje za uvrstitev v končnico. Sedmi Phoenix ima zmago več. "Skušamo se osredotočiti na stvari, ki so v naših rokah. Najpomembnejše je, da nadaljujemo zmage," Dante Exum o stanju na lestvici ne razmišlja preveč, saj se, kot pravi, s soigralci osredotočajo le na vsako naslednjo tekmo.