Pahor v Zagrebu: Gospodarstvo mora ostati odprto v svet

Živimo v zelo nepredvidljivem času, v katerem so ključni dobri odnosi med sosedami, sta se danes v Zagrebu na poslovnem dogodku s slovenskimi in hrvaškimi gospodarstveniki strinjala predsednik Borut Pahor in hrvaški predsednik Zoran Milanović. Pahor je pri tem poudaril, da mora gospodarstvo kljub krizam ostati odprto v svet.

Borut Pahor je poudaril, da morata Slovenija in Hrvaška še naprej 
skrbeti za odlične medsebojne odnose in si prizadevati za mir v 
regiji, ključna pa sta tudi konkurenčno in v svet odprto gospodarstvo. Foto: STA
Borut Pahor je poudaril, da morata Slovenija in Hrvaška še naprej skrbeti za odlične medsebojne odnose in si prizadevati za mir v regiji, ključna pa sta tudi konkurenčno in v svet odprto gospodarstvo. Foto: STA

ZAGREB > "Pred leti si nismo mislili, da bi bila prihodnost lahko tako nepredvidljiva, kot je zdaj, da bo v srcu Evrope tako velika vojna, kot je zdaj, s številnimi vprašanji, ki imajo malo odgovorov," je dejal Borut Pahor na dogodku Business Meets Politics: Energetika danes in jutri ter dodal, da ni mogoče vnaprej vedeti, kdaj bodo izbruhnile krize.

Poudaril je, da morata Slovenija in Hrvaška še naprej skrbeti za odlične medsebojne odnose in si prizadevati za mir v regiji, ključna pa sta tudi konkurenčno in v svet odprto gospodarstvo. "Naše ekonomije morajo biti fleksibilne, konkurenčne, v svet odprte in pripravljene na različne krize," je izpostavil. Dodal je, da je vse skupaj lažje, če je gospodarstvo globalno, liberalno in čim manj neposredno odvisno od države.

Pahor je v ponedeljek po pogovorih z Milanovićem kot najbolj pomembno zapuščino v odnosih s Hrvaško izpostavil ustvarjeno zaupanje med državama in arbitražni sporazum, za katerega je prepričan, da bo slej ko prej začel veljati. V Zagrebu se je srečal tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem in predsednikom sabora Gordanom Jandrokovićem.

Pri tem je še enkrat pozdravil, da Hrvaška postaja članica schengenskega in evrskega območja, in dodal, da je pametno, da Slovenija Hrvaški ni dala veta oziroma blokade.

Milanović: “Energija je vse, varnost, neodvisnost”

Zoran Milanović pa je dejal, da je energetika vse. "Energija ni blago. Če gledaš na energijo kot na blago, se boš prej ali slej prebudil s hladnim znojem na čelu. Energija je vse, varnost, neodvisnost," je poudaril.

"ZDA in Rusija vsaka na svoj način nista naključno neuničljivi državi, brez vstopanja v kakršnekoli etične kategorizacije, ker imata določene tehnologije in neomejene količine za svoje potrebe. Kitajska ni več takšen primer, ker je odvisna od uvoza," je pojasnil.

Hrvaški predsednik je pri tem izpostavil, da Hrvati porabijo 3900 kilovatnih ur električne energije na prebivalca letno, Slovenija pa skoraj 7000, kar po njegovih besedah kaže na to, kako močno je v kateri državi prisotna industrija.

Današnjega poslovnega dogodka se udeležujejo tudi slovenski gospodarski minister Matjaž Han, sekretar s hrvaškega ministrstva za gospodarstvo Ivo Milatić ter predstavniki nekaterih vodilnih podjetij iz obeh držav, kot so Gen energija, Petrol, Indeloop, Siemens Energy in Orbico.

V ospredju dogodka so aktualne teme, povezane z energetsko krizo, in priložnosti za nadaljnjo krepitev gospodarskega sodelovanja. Poteka v organizaciji poslovnega kluba slovensko-hrvaških gospodarstvenikov SLO CRO, slovenskega veleposlaništva v Zagrebu in urada hrvaškega predsednika.

Ob koncu dvodnevnega državniškega obiska na Hrvaškem se bo Pahor danes skupaj z Milanovićem srečal z zagrebškim županom Tomislavom Tomaševićem in rektorjem Univerze v Zagrebu Stjepanom Lakušićem.

Nato bo direktorju zagrebškega živalskega vrta Damirju Skoku izročil panjsko končnico in s tem mestu Zagreb simbolično predal slovenski čebelnjak. Ob predaji tega darila bodo navzoči tudi predstavniki slovenske manjšine na Hrvaškem.


Najbolj brano