Dončić se je razigral v tretji četrtini, v kateri je dosegel 17 točk. Najboljši strelec Lige NBA v prvem polčasu ni blestel. Foto: Reuters

Pol minute pred koncem zelo napetega obračuna v American Airlines Centru je bil izid še izenačen (126:126). Durant je prodrl v levo stran in s štirih metrov zadel za vodstvo Phoenixa. Po minuti odmora je odgovornost prevzel Dončić, Josh Okogie ga ni mogel ustaviti. Padel je na parket in Ljubljančan je bil osamljen. Njegov met z dveh metrov ni hotel skozi mrežico, žoga je padla z obroča, ujel pa jo je Durant, ki je 3,5 sekunde pred zadnjim piskom sirene z dvema prostima metoma potrdil zmago Sunsov.

Dončić dosegel 34 točk, a zgrešil ključen met tekme proti Pheonixu

Durant je bil s 37 točkami najboljši strelec tekme. Devin Booker je zbral točko manj, prispeval je še deset podaj in se (znova) zapletel z Dončićem. Oba sta prejela tehnični napaki 3,5 sekunde pred koncem.

Dončić odlično izvajal proste mete, a slabo metal izza črte
24-letni Ljubljančan, ki je najboljši strelec Lige NBA, ni imel strelskega večera (8/23 iz igre, 1/9 za tri), zelo dobro pa je izvajal proste mete (17/19). Prispeval je 34 točk, 9 skokov in 4 podaje v 35 minutah. Izgubil je tudi pet žog. Kyrie Irving se je izkazal s 30 točkami. Tim Hardaway je zadel šest trojk iz osmih poskusov.

Sunsi boljši v uvodni četrtini
Že uvodne minute so potrdile, da se obeta spektakel z veliko doseženimi točkami – obramba je šibka točka obeh moštev. Sunsi so začeli bolje, Deandre Ayton je z zabijanjem poskrbel za šest točk naskoka (7:13). Jason Kidd je vzel minuto odmora in uspelo mu je prebuditi svoje izbrance. Markieff Morris in Hardaway sta s trojkama znižala na 22:23. Tik pred koncem uvodne četrtine je bil Durant natančen izza črte in Sunsi so po 12 minutah imeli majhno prednost (25:31).

Booker in Dončić sta stara znanca še iz lanskega polfinala Zahoda, v katerem je Dallas na odločilni sedmi tekmi ponižal Phoenix. Tokrat sta si povedala nekaj krepkih 3,5 sekunde pred koncem, potem ko je Dončić zgrešil ključni met. Oba sta prejela tehnični napaki. Za Ljubljančana je to že 14. v tej sezoni. Če bi dobil še dve, bi moral eno tekmo počivati. Foto: Reuters

Ostrostrelec Hardaway neustavljiv v drugi četrtini
V drugi četrtini je blestel Hardaway, ki je zadel štiri trojke. Do odmora je zbral 18 točk in bil najzaslužnejši za vodstvo Dallasa z 62:59. Dončiću met ni stekel (2/9 izza igre, 1/5 za tri), v prvem polčasu je dosegel le 10 točk.

17 točk Dončića v tretji četrtini
Na začetku drugega polčasa je Dončić s prodori v raketo dosegal lahke koše, še večkrat pa je izsilil osebne napake in zelo dobro je izvajal proste mete. S košem in dodatnim prostim metom po osebni napaki Okogieja je povišal na 74:66. 11 od 17 točk v tretji četrtini je dosegel s črte prostih metov. Vseeno to ni bilo dovolj za vodstvo Dallasa po 36 minutah. Ish Wainright je zadel dve trojki v zadnji minuti in Sunsi so imeli točko naskoka (95:96).

Durant mož odločitve v končnici
Na začetku zadnje četrtine je Dončić kar šest minut in 15 sekund počival. Blestel je Christian Wood, ki je nanizal 10 točk, in Mavericksi so vodili s 112:110, ko se je najboljši strelec lige vrnil na parket. Ekipi sta se izmenjavali v vodstvu in jasno je bilo, da bo odločala napeta končnica. Durant je dosegel odločilne štiri točke, Dončić pa je ključni met zgrešil.

Dončić: Naslednjič naj ne čaka do treh sekund pred koncem, če ima kaj za povedati
Na novinarski konferenci po tekmi sta bila glavna tema Dončić in Booker, ki sta si znova izmenjala nekaj krepkih besed po zgrešenem metu najboljšega strelca v ligi.

"Nočem ponoviti besed, ki jih je izrekel Booker. Nočem dobiti kazni. Na napeti tekmi se marsikaj zgodi. Naslednjič naj ne čaka do treh sekund pred koncem, če ima kaj povedati," je poudaril Dončić.

Dončić je bil zelo razočaran po zgrešenem metu 3,5 sekunde pred koncem. Foto: Reuters

Prijatelj mu je sporočil, da bi zadel tak met
"Booker in Durant sta izjemna strelca. Phoenix ima res močno ekipo. Naša težava je predvsem obramba, moramo se izboljšati. Tudi v skoku smo preslabi. Žal sem zgrešil ključni met. Prijatelj mi je poslal sporočilo, da bi še on zadel tak met," je dodal Ljubljančan.

"Novinarji me večkrat spomnite, da želite poslušati le prijazne besede. Zdaj imate nekaj dima," je dodal Booker.

"Duranta je nemogoče ustaviti, ko je v taki formi. Le upali smo lahko, da bo zgrešil. Mi smo imeli priložnost za izenačenje, a tokrat tudi iz ugodnih položajev nismo zadeli," je razmišljal trener Dallasa Jason Kidd.

V torek popravni izpit proti Utahu
Mavericksi po premoru za tekmo All Star še niso povezali dveh zmag. To je bil že njihov tretji poraz na zadnjih petih tekmah, ki so jih odigrali doma. Serijo tekem na domačem parketu bodo sklenili v torek, ko bodo gostili Utah.

Davis nasul prvakom 39 točk
Zelo zanimivo je bilo tudi na popoldanski tekmi v Los Angelesu, kjer so LA Lakersi premagali Golden State s 113:105. Pri Jezernikih sta poškodovana LeBron James in D'Angelo Russell. Pri Bojevnikih se je po poškodbi vrnil MVP junijskega finala Stephen Curry, ki je bil najboljši strelec prvakov s 27 točkami. Zadel je pet trojk iz 17 poskusov.

Anthony Davis je po številnih poškodbah ujel pravi strelski ritem. LeBron James še vsaj tri tedne ne bo igral zaradi poškodbe desnega stopala in Davis bo do konca rednega dela nesporni vodja Lakersov. Foto: Reuters

Blestel je Anthony Davis, ki je nasul 39 točk, od tega 12 v zadnji četrtini. Celotna prva peterka Jezernikov je bila dvomestna.

Lakersi so z delnim izidom 13:0 povedli s 17:7. Steve Kerr je iskal razpoložene košarkarje, a jih ni našel. Jezerniki so si v 9. minuti priigrali najvišjo prednost na tekmi (32:12). V drugi četrtini se je slika na parketu obrnila. Najprej je bil dvakrat izza črte natančen Jordan Poole, nato pa še Curry in prvaki so se približali na 41:40. Ob odmoru so imeli Lakersi točko naskoka (55:54).

Izid je bil zadnjič izenačen na 91:91 pet minut pred koncem. Dennis Schröder in Troy Brown sta zadela za tri točke in Lakersi so povedli s 101:93. Curry in Thompson sta vrnila s trojkama Bojevnike v igro, minuto in pol pred koncem je bilo le še 103:101. Odlični Davis je v končnici prevesil tehtnico na stran Lakersov. Najprej je izsilil osebno napako Andreja Iguodale in zadel oba prosta meta, nato pa je 48 sekund pred koncem zadel še z leve strani za 107:101.

Lakersi so dobili tri od štirih tekem proti aktualnim prvakom, a so še vedno na enajstem mestu, ki ne vodi niti v dodatne kvalifikacije.

Ham: Davis vodja na igrišču, James pa moj pomočnik na klopi
"Po grenkem porazu proti Minnesoti smo si skupaj pogledale vse napake na videoposnetkih. Bojevniki so z razlogom prvaki in zares sem ponosen, da smo stopili skupaj in jih premagali. Zadeli so 18 trojk, a to ni bilo dovolj, ker smo mi igrali z ogromno energije. Davis je bil naš vodja na igrišču, LeBron James pa je bil moj pomočnik na klopi. Celotna ekipa se zaveda, da je vsaka tekma izjemno pomembna, saj je končnica pred vrati," je bil zadovoljen trener Lakersov Darvin Ham.

Knicksi dobili triler po dveh podaljških v Bostonu
V TD Gardnu so navijači znova pripravili imenitno vzdušje, videli pa so pravo klasiko med Bostonom in New Yorkom. Knicksi so se po dveh podaljških veselili devete zaporedne zmage (129:131).

Immanuel Quickley (desno) je imel večer kariere v TD GardnuFoto: Reuters

Jalen Brunson je počival zaradi poškodbe levega stopala in na veliko sceno je stopil Immanuel Quickley. 23-letni organizator igre je imel svoj večer. Na parketu je bil kar 55 minut, dosegel pa je 38 točk, 8 skokov in 7 podaj, petktrat je zadel izza črte. V drugem podaljšku je s sedmimi točkami zagotovil New Yorku veliko zmago.

Minuto pred koncem rednega dela so imeli Knicksi sedem točk naskoka (104:111). Al Horford in Marcus Smart sta zadela za tri točke, 12 sekund pred koncem pa je Jaylen Brown izenačil s košem in dodatnim prostim metom. Zadnji napad je imel New York, vendar je Brown ukradel žogo Juliusu Randlu.

V prvem podaljšku je imel Jayson Tatum (40 točk, 12/30 iz igre) priložnost, da zagotovi Bostonu zmago, a je zgrešil met z desne strani.

Quickley je drugi podaljšek odprl s trojko, nato pa je nadaljeval še z zabijanjem in polaganjem. Kar poplesaval je po znamenitem parketu TD Gardna in jezil navijače v zelenem. Vseeno so žilavi Kelti imeli 10 sekund za zadnji napad. Horford je zgrešil trojko za zmago.

Tekme 5. marca:
DALLAS – PHOENIX
126:130 (25:31, 37:28, 33:37, 31:34)
Dončić 34 (8/23 iz igre, 1/9 za tri, prosti meti 17/19), 9 skokov in 4 podaje v 35 minutah, Irving 30 (10/19 iz igre, 3/8 za tri) in 7 podaj, Hardaway 21 (6/8 za tri), Wood 17, Bullock 10, Holiday 5, Powell 4, Morris 3, Ntilikina 2; Durant 37 (12/17 iz igre, 3/5 za tri, prosti meti 10/11) in 7 skokov, Booker 36 (15/25 iz igre) in 10 podaj, Wainwright 12 (4/5 za tri), Paul 11, Okogie in Ayton (16 skokov) po 9, Payne 6, Craig 5, Lee 3, Landale 2.

LA LAKERS – GOLDEN STATE 113:105
Davis 39 (14/25 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 10/13), 8 skokov in 6 podaj, Reaves 16 (3/5 za tri), Brown 14 (4/7 za tri) in 8 skokov, Beasley 12, Schröder 11, Vanderbilt 10 in 13 skokov, James in Russell nista igrala; Curry 27 (8/20 iz igre, 5/13 za tri), Thompson 22 (4/10 za tri), D. Green 15 in 9 skokov, DiVincenzo 11, Poole 10.

CHICAGO – INDIANA 122:125
LaVine 42 (13/23 iz igre, 5/8 za tri, prosti meti 11/13), DeRozan 23, Williams 14; Haliburton 29 (6/9 za tri) in 11 podaj, Mathurin 17, Turner 16, Duarte 15 (5/8 za tri).

BROOKLYN – CHARLOTTE 102:86
Bridges 33 (12/21 iz igre) in 8 skokov, Dinwiddie 24 (9/19 iz igre, 3/13 za tri), 8 skokov in 8 podaj, Harris 12 (4/6 za tri); Oubre 17, Rozier 16 (5/17 iz igre, 3/7 za tri).

ORLANDO – PORTLAND 119:122
Banchero 26 (9/18 iz igre), F. Wagner 26 (4/7 za tri), Fultz, M. Wagner in Suggs po 15; Lillard 41 (10/25 iz igre, 4/16 za tri, prosti meti 17/20), 9 skokov in 6 podaj, Grant 20, Reddish 16.

HOUSTON – SAN ANTONIO 142:110
Green 31 (11/19 iz igre, 4/9 za tri), Porter 19 in 13 podaj, Eason 17, Tate 16; Bates Diop 17, Bassey in Graham po 14.

OKLAHOMA CITY – UTAH 129:119
Gilgeous Alexander 38 (10/17 iz igre, prosti meti 17/19), Jal. Williams 32 (12/15 iz igre, 4/5 za tri), Giddey 24 (4/6 za tri); Clarkson 18 (6/15 iz igre, 0/5 za tri) in 12 podaj, Kessler (10 skokov) in Dunn (3/4 za tri) po 17, Olynyk 15 in 10 skokov, Markkanen ni igral.

BOSTON – NEW YORK ** 129:131
Tatum 40 (12/30 iz igre, 6/17 za tri) in 11 skokov, Brown 29 (12/25 iz igre), Horford 20 (6/10 za tri) in 14 skokov, Smart 13; Quickley 38 (15/28 iz igre, 5/12 za tri), 8 skokov in 7 podaj, Randle 31 (11/22 iz igre, 5/13 za tri) in 9 skokov, Barrett 29 in 11 skokov, Robinson 13 in 14 skokov, Hart 10, Brunson ni igral.