Ukrajina

Združeno kraljestvo: Putinova 'zasebna vojska' ima v Ukrajini do 50.000 vojakov

Moskva, 20. 01. 2023 17.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
M.P., STA
Komentarji
0

Britansko obrambno ministrstvo je objavilo obveščevalne podatke, ki kažejo, da ruska najemniška skupina Wagner v Ukrajini poveljuje do 50.000 borcem. Po oceni tamkajšnjih vojaških virov so pripadniki skupine postali "ključni element" ruske agresije v Ukrajini. Ključno vlogo naj bi imeli tudi pri zavzetju mesta Soledar v vzhodni regiji Donbas. Pripadniki skupine Wagner so sicer znani po svoji brutalnosti, usmrtili naj bi tudi več ruskih vojakov, ki se nočejo boriti proti ukrajinskim silam.

V Ukrajini se bori do 50.000 vojakov iz "zasebne vojske" ruskega predsednika Vladimirja Putina (pogosto opredeljeni tudi kot zasebno vojaško podjetje PMC ali mreža plačancev), bolje poznane kot skupina Wagner, so sporočili z britanskega obrambnega ministrstva. Združene države so medtem ocenile, da je med 50.000 pripadniki Wagnerja, napotenimi v Ukrajino, 10.000 pogodbenikov in 40.000 rekrutiranih obsojencev. 

Skupina Wagner
Skupina Wagner FOTO: AP

Kot je britansko ministrstvo zapisalo v objavi, je ruski enotni državni register 27. decembra 2022 pokazal, da se je paravojaška skupina Wagner uradno registrirala kot pravna oseba. Kot dejavnost so opredelili "svetovanje pri upravljanju", pri čemer pa niso omenili izvajanja bojne službe. "Ni še jasno, v kolikšni meri bo subjekt 'Wagnerjev center' uporabljen za upravljanje Wagnerjevih paravojaških dejavnosti. Kljub dolgotrajnim razpravam o reformi zakona ostajajo zasebne vojaške družbe v Rusiji nezakonite," so zapisali in dodali, da skupina ne deluje v skladu z zakoni Rusije, kjer so zasebni vojaški pogodbeniki uradno prepovedani.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob tem so zapisali, da je lastnik skupine Wagner Jevgenij Prigožin organizacijo verjetno delno financiral prek državnih pogodb, ki so jih oddala njegova druga podjetja. Prigožin je šele septembra 2022 priznal ustanovitev Wagnerja; oktobra 2022 je odprl sedež v Sankt Peterburgu. "Namen registracije je verjetno povečati Prigožinovo komercialno korist in dodatno legitimirati to vse bolj odmevno organizacijo," so dodali.

Pripadniki skupine Wagner so sicer znani po svoji brutalnosti, usmrtili naj bi tudi več ruskih vojakov, ki se nočejo boriti proti ukrajinskim silam.

Nedavno so sicer v javnost pricurljala poročila o domnevnem sporu med obrambnim ministrstvom v Moskvi in najemniško skupino, ki pa so jih v Kremlju zavrnili kot izmišljotine novinarjev in vojaških blogerjev. Prigožin je namreč v preteklosti večkrat kritiziral vodstvo ruske vojske zaradi porazov in napak, storjenih med invazijo na Ukrajino.

Do govoric o rivalstvu med redno vojsko in plačanci je prišlo, potem ko v sporočilu ruskega obrambnega ministrstva o zavzetju ukrajinskega mesta Soledar minuli teden ni bilo niti besede o prispevku Wagnerjevih sil, ki so se tam bojevale in o svojem napredku redno poročale. Prigožin se je ostro odzval na sporočilo ministrstva in ga označil za poskus, da bi Wagnerju "ukradli zmago". Ministrstvo je nato objavilo novo sporočilo, v katerem so Wagnerjeve borce hvalili do neba.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1