O-STA

Zloraba otrok v Evropi: Skupine žrtev sprožile pobudo za soočenje z evropskimi primeri zlorab

Na mednarodnem srečanju v Švici so skupine žrtev iz vse Evrope sprožile obsežno "Justice Initiative". S to politično pobudo naj bi prvič v vseh evropskih državah celovito obravnavali zlorabe otrok, zlasti v državnih in cerkvenih ustanovah. Predlog za prenos obravnave primerov zlorab na vseevropsko raven bo septembra predložen Svetu Evrope v Strasbourgu.


Evropa že desetletja krši zaščito otrok: Več sto tisoč otrok in mladih je postalo žrtev izkoriščanja, slabega ravnanja in spolnih zlorab. Do najhujših zlorab je prihajalo zlasti v državnih ali cerkvenih ustanovah. V različnih evropskih državah so še pred nekaj leti odvzemali otroke, izvajali prisilne posvojitve, sterilizacije in poskuse z drogami na otrocih in mladih. V mnogih primerih so bili za trpljenje, ki so ga utrpeli, delno odgovorni državni organi ali pa otrok niso zaščitili pred zlorabami.

V večini evropskih držav ti primeri zlorab do danes niso bili obravnavani. To bi se moralo zdaj spremeniti. Skupine žrtev iz vse Evrope ter akademiki in nevladne organizacije so odpotovali v Švico, da bi sprožili "Justice Initiative". Ta politična pobuda opozarja na potlačeni del zgodovine in na žrtve, ki še danes trpijo zaradi zlorab in pomanjkanja javnega priznanja.

Več kot ducat evropskih držav ob zagonu - pridružila se je tudi Slovenija

Spolne zlorabe otrok doma, v socialnovarstvenih institucijah in še posebno v cerkvenih ustanovah ostajajo v Sloveniji močno tabuizirane. Pomanjkanje občutljivosti za to tematiko, premalo podpornega okolja in zaupanja v otroke in v to, kar povedo, povzroča, da otroci, mladi in odrasli še vedno molčijo, se počutijo krive in jih je sram. Grozljivi spomin na zlorabo skrivajo pred bližnjimi in pred javnostjo. Zaradi tega je odločilnega pomena, da se prekine s tihim pristajanjem na spolne zlorabe otrok, še posebej deklic in se javno spregovori o tem, kakšno uničenje zlorabe povzročijo otrokom, " poudarja prof. dr. Darja Zaviršek, ki vodi katedro za socialno pravičnost in vključevanje na Fakulteti za socialno delo na Univerzi v Ljubljani.

"Justice Initiative" podpirajo skupine žrtev, akademiki in nevladne organizacije iz vseh delov Evrope. V skupni izjavi, ki so jo doslej podpisali predstavniki iz več kot 17 držav, so v središče postavljeni javno priznanje krivice, povračilo škode in akademska presoja. www.justice-initiative.eu.

Predlog bo v dveh tednih predložen Svetu Evrope.

"Ta pobuda je osrednjega pomena za Evropo," pravi predsednik švicarske delegacije pri Svetu Evrope, nacionalni svetnik Pierre-Alain Fridez. "Le s spravo s preteklostjo lahko gradimo prihodnost." Zato bo v prihodnjih dneh v Strasbourgu predložil predlog, ki vsebuje osnovne zahteve pobude in naj bi privedel do celovite ponovne presoje tega temačnega poglavja. Politik je prepričan, da bo predlog naletel na veliko večino.

Švica kot model za evropsko presojo

"Čas za povračilo škode se mudi," pojasnjuje pobudnik Guido Fluri, ki evropsko pobudo podpira skupaj s svojo ugledno fundacijo in je za svoje prizadevanje za zaščito otrok prejel častni doktorat Univerze v Luzernu. "Večina žrtev je zdaj starih in slabotnih. Še za časa svojega življenja bi morali doživeti, kako se krivica priznava in obravnava po vsej Evropi." V Švici je fundacija Guido Fluri skupaj s skupinami žrtev poskrbela za uspeh "pobude za povračilo škode": več kot 10.000 žrtev, ki so utrpele najhujše zlorabe, je prejelo povračilo škode.

Švica se znanstveno ukvarja s primeri zlorab in bo še naprej podpirala žrtve z različnimi projekti. Na podlagi švicarskih izkušenj in pozitivnih rešitev v drugih državah so se skupine žrtev iz vse Evrope združile, da bi to politično pot nadaljevale tudi na evropski ravni. Izraz tega prizadevanja je "Justice Initiative". S spravo s preteklostjo naj bi se dolgoročno okrepila zaščita otrok v Evropi.


Več informacij na: www.justice-initiative.eu

Poizvedbe za medije naslovite na: press@justice-initiative.eu