DK, STA

 |  Svet

Nobelovi nagrajenki za mir štiri leta zapora

Sodišče v Mjanmaru je odstavljeno voditeljico države Aung San Su Kyi obsodilo na štiri leta zapora zaradi "hujskanja proti vojski in kršitev protikoronskih ukrepov"

 Aung San Su Kyi

Aung San Su Kyi
© Wikimedia Commons

Sodišče v Mjanmaru je danes odstavljeno voditeljico države, Nobelovo nagrajenko za mir Aung San Su Kyi obsodilo na štiri leta zapora zaradi hujskanja proti vojski in kršitev protikoronskih ukrepov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Suu Kyi je bila obsojena na dve leti zapora zaradi hujskanja proti vojski in še dve leti zaradi kršitve zakona o naravnih nesrečah, ki velja tudi za covid-19, je za francosko tiskovno agencijo AFP po telefonu povedal tiskovni predstavnik hunte Zaw Min Tun. Dodal je, da je bil nekdanji predsednik Win Myint zaradi istih obtožb že obsojen na štiri leta zapora, a ga še niso odpeljali v zapor.

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, gre za prvo sodbo od skupno 12 primerov proti 76-letni Su Kyi, zaradi katerih Nobelovi nagrajenki za mir grozi več kot 100 let zapora.

Na sodbo se je že odzvala mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International, ki je sporočila, da poskuša mjanmarska hunta "zadušiti svoboščine" z zaprtjem odstavljene voditeljice Aung San Su Kyi. "Ostre kazni, izrečene Aung San Suu Kyi na podlagi lažnih obtožb, so zadnji primer odločenosti vojske, da odpravi celotno opozicijo in zaduši svoboščine v Mjanmaru," je AI po poročanju AFP navedla v sporočilu za javnost.

"Obsodba po navideznem sojenju v tajnem postopku pred vojaško nadzorovanim sodiščem ne more biti nič drugega kot politično motivirana. Ne gre le za samovoljen odvzem svobode, temveč za še en primer zapiranja vrat političnemu dialogu."

Michelle Bachelet,
visoka komisarka ZN za človekove pravice

Sledili so tudi drugi odzivi predstavnikov mednarodne politične javnosti. Visoka komisarka ZN za človekove pravice Michelle Bachelet je okrcala mjanmarsko hunto zaradi obsodbe in zahtevala izpustitev odstavljene voditeljice Aung San Suu Kyi.

"Obsodba po navideznem sojenju v tajnem postopku pred vojaško nadzorovanim sodiščem ne more biti nič drugega kot politično motivirana," je izjavila komisarka Bachelet. "Ne gre le za samovoljen odvzem svobode, temveč za še en primer zapiranja vrat političnemu dialogu," je dodala.

2-eNwpqeoCg

Odziv v imenu EU je podal visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell, ki je zapisal, da "Evropska unija ostro obsoja to politično motivirano sodbo, ki pomeni še en korak proti odpravi pravne države in nadaljnjim očitnim kršitvam človekovih pravic v Mjanmaru".

Odzvala se je tudi britanska zunanja ministrica Liz Truss, ki je dejala, da je obsodba Aung San Suu Kyi "še en grozljiv poskus vojaškega režima v Mjanmaru, da bi zadušil opozicijo ter zatrl svobodo in demokracijo".

"Obsodba Aung San Suu Kyi je še en grozljiv poskus vojaškega režima v Mjanmaru, da bi zadušil opozicijo ter zatrl svobodo in demokracijo."

Liz Truss,
britanska zunanja ministrica 

"Združeno kraljestvo poziva režim v Mjanmaru, naj izpusti politične zapornike, vzpostavi dialog in omogoči vrnitev k demokraciji. S samovoljnim pridržanjem demokratično izvoljenih politikov zgolj povzroča nevarnost za nadaljevanje nemirov," je dodala.

Tudi nekdanji britanski premier Tony Blair se je pridružil kritikom in dejal, da "takšna obsodba na podlagi izmišljenih obtožb kaže na neusmiljeno brutalnost sedanjega vojaškega režima v Mjanmaru in njihov namen popolnega uničenja mlade demokracije v tej državi".

Su Kyi je pridržana, odkar je vojska 1. februarja v državi izvedla nov državni udar, s čimer se je končalo kratko obdobje demokracije v državi na jugovzhodu Azije. Od takrat so bile proti Suu Kyi vložene številne obtožbe, vključno zaradi kršitve zakona o uradni skrivnosti, korupcije in volilne goljufije.

MB8VHduMfjg

eJU2bsZi3g4

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.